Yandex Metrica

Sitede Ara

Norveç'ten Rusya kararı: Ülkeye giriş çıkışları yasaklandı

Norveç'ten Rusya kararı: Ülkeye giriş çıkışları yasaklandı

NATO üyesi Norveç'te hükümet, Avrupa Birliği'nin (AB) Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle uyguladığı yaptırım kapsamında Rusya plakalı binek araçların ülkeye giriş çıkışını yasakladı.

Dünya

23.01.2024, 21:29

Ukrayna-Rusya arasındaki savaş nedeniyle Moskova yönetimine uygulanan yaptırımlar uygulamaya konuldu. Norveç, AB'nin aldığı aldığı yaptırım kararı kapsamında Rus plakalı araçların ülkeye girişine izin vermeyecek.

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, yasağa ilişkin yaptığı açıklamada, "Norveç, Rusya'nın saldırıları karşısında müttefikleri ve benzer düşündükleri ile birlikte hareket ediyor." ifadesini kullandı.

Rusya'dan kaos uyarısı: 'ABD bölgeyi nükleer felakete sürüklüyor' Rusya'dan kaos uyarısı: 'ABD bölgeyi nükleer felakete sürüklüyor' Haberi Görüntüle

9 VE DAHA AZ KOLTUKLU ARAÇLARIN GİRİŞİNE YASAK

Buna göre, Rusya ile yaklaşık 198 kilometre uzunluğunda sınır paylaşan Norveç, 2 Ekim gece yarısından itibaren yürürlüğe girecek yasak kapsamında, 9 ve daha az koltuk kapasiteli binek araçların ülkeye giriş çıkışını durduracak.

Rusya'da kalıcı ikameti olan Norveç vatandaşları ve aile üyeleri, hastalık, ölüm ve cenaze gibi durumlarda yasaktan muaf tutulacak.

Rusya plakalı minivan ve otobüsler, iki ülke arasındaki tek geçiş noktası olan Storskog kasabasından geçişlerine devam edecek.

ABD medyası ifşa etti: İsrail'de gözaltındaki Filistinlilere işkence ABD medyası ifşa etti: İsrail'de gözaltındaki Filistinlilere işkence Haberi Görüntüle

27 ÜLKE YASAKLADI

AB Komisyonu'nun 8 Eylül tarihli kararı ile Rusya Federasyonu'na kayıtlı binek araçların Estonya, Latviya, Litvanya, Finlandiya, Polonya'nın da içinde olduğu 27 üye ülkenin sınırından geçişi engellenmişti.

Yasağın, Rusya'ya yönelik ekonomik yaptırımların bir parçası olduğu ve Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarını durdurmaya yönelik bir baskı aracı olduğu belirtiliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading