Netanyahu'dan BM Genel Kurulu'nda skandal: Filistin'siz haritayı kullandı!

Netanyahu'dan BM Genel Kurulu'nda skandal: Filistin'siz haritayı kullandı!

BM Genel Kurulu'nda konuşma yapan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin karşıtı skandal bir harekete imza attı. Genel Kurul'a sunum yapan Netanyahu, Filistin'siz harita kullandı.

Dünya

23.01.2024, 21:27

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu,  ABD’nin New York şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 78’inci Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Filistin'siz harita kullandı.

Son dakika.... Kanada geri adım attı! Türkiye'ye silah ambargosu kaldırıldı Haberi Görüntüle

NETANYAHU'DAN SKANDAL HARİTA

BM Genel Kurul'una sunum yapan İsrail Başbakanı Netanyahu, ülkesinin Arap ülkeleriyle olan yakınlaşmasını ve barış sürecine ilişkin kullandığı haritada Filistin'e yer vermedi. Filistin’in olmadığı haritada işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi İsrail’in bir parçası olarak gördü. 

Şuşa'da Türk zirvesi! Aliyev'den Tatar'a özel davet! KKTC benim davetlimle... Haberi Görüntüle

FİLİSTİN'DEN ÇOK SERT TEPKİ

Filistin yönetimi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, BM'de yaptığı konuşmaya tepki gösterdi ve Filistinlilerin razı olmayacağı herhangi bir çözümün Orta Doğu'da barışı tesis edemeyeceğini ifade etti. "Filistin halkının rızası olmadan, uluslararası kararlar ve Arap Barış Girişimi doğrultusundaki talepleri gerçekleşmeden bölgede barış ve istikrar olmayacak." ifadesini kullanan Ebu Rudeyne, Filistin'in resmi tutumunun bu olduğunu, bundan geri adım atılmayacağını, aksini düşünenlerin ise hata ettiğini söyledi. 

İrlanda Başbakanı Varadkar'dan İsrail'e tepki: 'Öfke gözlerini kör etmiş' Haberi Görüntüle

Başkan Trump'tan dolandırıcı Trump'a! ABD yargısından milyonlarca dolarlık para ceza... Haberi Görüntüle

'FİLİSTİNLİLER BARIŞ SÜRECİNE KARŞI ÇIKMAMALI'

Netanyahu, ülkesinin Suudi Arabistan ile ilişkileri normalleştirme yolunda olduğunu ifade ederek “İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki barışın tarihi bir eşikte olduğuna inanıyorum” dedi. Netanyahu, yeni bir barış çağının başlangıcının müjdelendiğini söyleyerek Filistinlilerin bu harekete karşı çıkmamaları gerektiğini savundu. Böyle bir barışın Arap-İsrail çatışmalarının bitmesine katkı sağlayacağını belirten Netanyahu, “Diğer Arap devletlerini de İsrail ile ilişkilerini normalleştirmeye teşvik edecektir" dedi.

AB'de Gazze toplantısı: Bir ülke katılmadı, 'AB açıklaması' yapılamadı Haberi Görüntüle

"ORTADOĞU'DA FİLİSTİN OLMADAN BARIŞ OLMAZ"

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın dünkü BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, “Ortadoğu'da Filistin devleti olmadan barış olamayacağı” yönündeki ısrarlı ifadesini kesin bir şekilde reddeden İsrail Başbakanı Netanyahu, “Filistinlilere Arap ülkeleriyle yapılacak barış anlaşmalarını veto hakkı vermemeliyiz” dedi. 

İran basınından KAAN'a övgü: 'Türkiye'nin en önemli projelerinden biri' Haberi Görüntüle


Loading