Yandex Metrica

Nefret suçu değil ırkçı terör

Nefret suçu değil ırkçı terör

Kanada'da bir minibüs şoförünün, aracını kaldırımda yürüyen Müslüman bir ailenin üzerine sürdü. Aynı aileden biri çocuk 4 kişi hayatını kaybetti. Ailenin en küçük üyesi ağır yaralı. Irkçı saldırıya tepki büyük. Türkiye'den de tepki var.

Dünya

23.01.2024, 17:32

Batı'da yükselen faşist dalganın somut etkisini gösterdiği son ülke Kanada. Dünya gelen ırkçı haberiyle sarsıldı.

Kanada’nın Ontario eyaletine bağlı London kentinde dün yerel saatle 20.40’da Müslüman bir aileye Hyde Park Yolu’nda kaldırımda yürüdükleri sırada bir sürücü aracı ile çarptı.

BİRİ ÇOCUK 4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Aile üyelerinden 2’si kadın toplam 4 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden biri 15 yaşında kız çocuğu. Saldırıda ağır yaralanan 9 yaşındaki çocuk da tedavi altında.

20 yaşında olduğu belirtilen Nathanial Veltman adlı sürücü, olayın gerçekleştiği yerden yaklaşık 6 kilometre uzakta Cherryhill Bulvarı'nda yakalanarak gözaltına alındı.

Veltman hakkında, 4 cinayet ve bir cinayete teşebbüsten dava açıldığı, terörizm suçlamasının da davaya eklenebileceği bildirildi.

'İSLAM İNANCINDAN DOLAYI'

London Polis Şefi Steve Williams, düzenlenen basın toplantısında olaya ilişkin, "Kurbanların, İslam inancından dolayı bu saldırıda hedef alındığına inanıyoruz." dedi.

Saldırının kasıtlı bir eylem olduğuna inandıklarını kaydeden Williams, aynı aileden 4 kişinin hayatını kaybetmesini "yıkıcı bir kayıp" olarak niteledi, saldırı hakkında bilgisi olan vatandaşların yetkilileri aramaları çağrısında bulundu.

"BU BİR TERÖR SALDIRISIDIR"

Ülkenin ileri gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinden Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM) tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada da, Müslüman aileye yönelik korkunç saldırıdan dolayı dehşete düşüldüğü kaydedilerek adalet çağrısında bulunuldu.

NCCM Başkanı Mustaa Farooq, "İddiaya göre bir adam arabasına bindi, yolda yürüyen Müslüman bir aileyi gördü ve yaşamayı hak etmediklerine karar verdi. Onları tanımıyordu. Bu, Kanada toprağına yönelik bir terör saldırısıdır ve bu şekilde ele alınmalıdır. Hükümeti, terör suçlamalarını göz önünde bulundurmak da dahil olmak üzere, saldırganı yasaların izin verdiği ölçüde yargılamaya çağırıyoruz." ifadelerini paylaştı.

Farooq, 2017 yılında Quebec City'de 6 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı cami saldırısını hatırlatarak, Kanada'daki Müslümanların İslamofobik şiddete aşina hale geldiğini belirtti ve "İslamofobi nedeniyle bu ailenin kaybı uzun süre derinlere inecek bir acı olacak. Ama bu keder, bizim adaletten ve değişimden yana olduğumuzun zemini olsun." dedi.

"BU BARBARLIK DURDURULMALI"

B-1B nükleer bombardıman uçağı balon avlayacak: Gerginliği JDAM bitirecek B-1B nükleer bombardıman uçağı balon avlayacak: Gerginliği JDAM bitirecek Haberi Görüntüle

Katliama ilişkin Türkiye'den de ilk tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Kanada'da aracını kaldırımdaki yayaların üzerine süren ve 4 Müslümanı öldüren kişinin, İslamofobik saiklerle hareket ettiği açıklandı. Bu, üretilmiş korkunun nefrete, nefretin düşmanlığa ve şiddete dönüşeceğinin en son örneğidir. Bu korkunç gidişat ve barbarlık durdurulmalıdır" ifadelerini kullandı.

ABD'Lİ MÜSLÜMAN SENATÖRDEN TEPKİ

ABD'li Müslüman Kongre üyesi Ilhan Omar  de olayın ardından yaptığı paylaşımlarda tepkisini dile getien isimler arasındaydı. " Bu nefreti kim anlayabilir?" diye soran Omar, saldırının Batı'daki Müslüman karşıtı nefretin ölümcül durumunun göstergesi olduğunu ifade etti, herkesi buna karşı durmaya çağırdı. 


Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading