Yandex Metrica
SON DAKİKA

Ne yapsa paniğe neden oluyor: Devlet başkanı uydu fotoğraflarından uçak gemilerini izledi

Balistik füze denemeleriyle sık sık Batı basınına konu olan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, geçtiğimiz hafta uzaya yolladığı casus uydunun çektiği fotoğraflarla ABD'ye mesaj verdi.

Dünya

23.02.2024, 18:27

İlk keşif-gözlem uydusunu geçtiğimiz hafta uzaya gönderen Kuzey Kore, Amerikan ordusunu istihbarat görüntüleriyle tehdit etmeye başladı. Kuzey Kore devlet medyası, istihbarat uydusunun Beyaz Saray ve Pentagon binalarıyla uçak gemilerini izlediğini, bu fotoğrafları ülkenin lideri Kim Jong-Un'un incelemekte olduğunu duyurdu. 

Amerikan hedeflerinin yanında Guam Adası, İtalyan kentleri ve çeşitli askeri üslerin fotoğraflandığını kaydeden Kuzey Kore medyası, sözkonusu uydu görüntülerini paylaşmadı. 

Sahip olduğu balistik füzelerin test atışlarıyla Batı medyasında yıllardır ilgi odağı olan Kim Jong-Un, casus uydu teknolojisine de erişince Amerikalılar için yine endişe kaynağı oldu. 

James Martin Silah Yayılmasını Önleme Araştırmaları Merkezi'nden uydu görüntüleri uzmanı Dave Schmerler, İngiliz haber ajansı Reuters'a yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin Amerikan savaş gemilerini uzaydan izlediğinin 'şüphe götürmez' olduğunu söyledi.

Orta çözünürlüklü bir kameranın bile bu işlevi göreceğini hatırlatan Schmerler, Kuzey Kore'nin kilit bazı bölgelerden sıkça görüntü almak için daha fazla uydu göndermesi gerektiğini kaydetti. 

Kuzey Kore medyasına göre Kim Jong-Un, Guam'daki Andersen Hava Kuvvetleri Üssü'nü, nükleer güçle çalışan 4 adet Amerikan uçak gemisini, Norfolk ve Newport'taki ABD tersanelerini ve bir İngiliz uçak gemisini gösteren fotoğrafları inceliyor. 

Eylül ayında Rusya'ya 6 günlük bir ziyaret gerçekleştiren Kim Jong-Un, Rus ordusunun ihtiyaç duyduğu karadan karaya topçu füzeleri ve obüs/top mühimmatı konusunda Kremlin'le anlaşmaya varmış, silah sevkiyatının karşılığı olarak Ruslardan uzay teknolojisi ve hipersonik füzeler konusunda teknoloji transferi istemişti.

Anlaşma sonrası Kuzey Kore'den hareket eden mühimmat yüklü trenler Rusya'ya ulaşmıştı. Kuzey Kore mühimmatları, Ukrayna savaşında Rus ordusu tarafından kullanılmaya devam ediyor.

F-16 kararı Paul'u çileden çıkarttı! Türk düşmanına destek Ermeni lobisinden... Haberi Görüntüle

İLK İKİ DENEME BAŞARISIZ OLMUŞTU

Kuzey Kore, 31 Mayıs'ta askeri casus uydu fırlatma girişiminde bulunmuş, deneme, taşıyıcı roket sistemindeki arıza nedeniyle başarısız olmuştu. Pyongyang yönetimi, bu denemeyi yılın ilk yarısındaki 'en ciddi hata' olarak tanımlamıştı.

Kuzey Kore, uluslararası kınamalara rağmen kısa sürede uydunun yeniden 'doğru şekilde' fırlatılacağını duyurmuştu.

Pyongyang yönetimi, 23 Ağustos'ta da ikinci casus uydu fırlatma denemesi gerçekleştirmiş ancak bunun da başarısız olduğunu açıklamıştı. Kuzey Kore, bu başarısız girişimin ardından ekimde yeniden deneme yapılacağını bildirmişti.

Kuzey Kore, 21 Kasım'da üçüncü kez, güneye doğru casus uydu taşıyan bir roket fırlatmıştı.

Bunun ardından Güney Kore, 22 Kasım'da, Kuzey Kore ile 2018'de imzaladığı ve bölgedeki askeri gerilimi azaltmayı amaçlayan anlaşmanın bazı hükümlerini askıya aldığını açıklamıştı. Kuzey Kore ise 23 Kasım'da söz konusu anlaşmayı feshettiğini duyurmuştu.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, 22 Kasım'da, Kuzey Kore'nin yörüngeye casus uydu taşıyan roket fırlatmasını şiddetle kınamıştı.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar uyguluyor.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading