Yandex Metrica

Sitede Ara

NATO'dan Rusya'ya çağrı: Açık Semalar'a dön

NATO'dan Rusya'ya çağrı: Açık Semalar'a dön

NATO, Rusya'nın Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararını üzüntüyle karşıladığını belirtirken, ülkeye anlaşmaya dönmesi yönünde çağrı yaptı.

Dünya

23.01.2024, 21:56

Rusya, geçtiğimiz günlerde bir karar alarak, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekildiğini duyurmuştu. NATO, konuyla ilgili sessizliğini bozdu.

NATO, Rusya'nın 1992'de imzalanan Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararını üzüntüyle karşıladığını belirterek, bu kararını gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

NATO'nun yaptığı açıklamada, Rusya'nın anlaşmaya yıllarca uymayı reddettiği ve anlaşmaya aykırı şekilde Kaliningrad bölgesi ve Gürcistan sınırı yakınında uçuş kısıtlamaları uyguladığı ifade edildi.

ABD'NİN ÇEKİLMESİNE RUSYA'YI GEREKÇE GÖSTERDİ

Rusya'ya anlaşmaya uyma konusunda çok kez çağrı yapıldığı aktarılan açıklamada, Moskova yönetiminin buna uymadığı, ABD'nin de Rusya'nın anlaşmaya uymamasını Kasım 2020'de anlaşmadan çekilmesinde önemli bir faktör olarak gösterdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "Rusya'nın Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararını bildirmesinden derin üzüntü duyuyoruz." ifadesine yer verildi.

NATO'nun Avrupa-Atlantik güvenliği için konvansiyonel silahların kontrolüne olan bağlılığını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, "Rusya'nın eylemleri mümkün kıldığında bu ülkeyle yapıcı bir ilişkiyi arzulamaya devam ediyoruz. Rusya'yı, çekilmenin yürürlüğe girmesi için kalan 6 ayı kararını gözden geçirmek üzere kullanmaya ve Açık Semalar Anlaşması'na dönmeye çağırıyoruz." ifadesi kullanıldı.

RUSYA'NIN AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI'NDAN ÇEKİLME SÜRECİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilmesi ile ilgili yasayı geçtiğimiz 7 Haziran'da imzalamıştı. ABD ise Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de 24 Mart 1992'de imzalanan Açık Semalar Anlaşması'ndan 22 Kasım 2020'de çekilmişti.

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyordu.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading