SON DAKİKA
Moskova'dan Ankara'ya tam destek! Türkiye, Rusya ve Suriye arasında yeni dönem

Moskova'dan Ankara'ya tam destek! Türkiye, Rusya ve Suriye arasında yeni dönem

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Genel Kurulu 78. Oturumu’nda çok konuşulacak açıklamalara imza attı. Putin’in "Batı gerçek bir yalan imparatorluğu" sözünü hatırlatan Lavrov, “Moskova, Şam ile Ankara arasındaki ilişkilerini destekliyor” ifadelerini kullandı.

Dünya

23.01.2024, 21:27

Konuşmasında hedefine yine ABD ve batılı ülkeleri alan Lavrov, "Dünyanın geri kalanına tepeden bakmaya alışkın olan Amerikalılar ve Avrupalılar sıklıkla vaatlerde bulunuyor, yazılı ve yasal olarak bağlayıcı olanlar da dahil yükümlülükler üstleniyor ve sonra bunları yerine getirmiyor" ifadelerini kullandı.

Vahşice saldırdı! İsrail'in Refah katliamına Küba'dan tepki: 1 milyon insana... Haberi Görüntüle

"BATI GERÇEK BİR YALAN İMPARATORLUĞU"

"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in söylediği gibi, Batı gerçek bir yalan imparatorluğu" diyen Lavrov, "Avrupa-Atlantik ve Hint-Pasifik bölgesinin güvenliğinin bölünmezliği" şeklindeki kurnaz sloganla etki alanını tüm Doğu Yarımküre'ye genişletme girişiminde bulunmasının yayılmacılığının yeni tezahürüdür. Washington bu amaçla kendi kontrolünde AUCUS, ABD - Japonya - Kore Cumhuriyeti üçlüsü, Tokyo - Seul - Canberra - Wellington dörtlüsü gibi askeri ve siyasi mini ittifaklar oluşturuyor ve bu ittifaklara katılan üyelerini, altyapısını Pasifik bölgesine yayan NATO ile pratik işbirliğine çekiyor." dedi.

Macaristan'da 'Pedofiliye af' gerilimi: Cumhurbaşkanı Novak istifa etti Haberi Görüntüle

"PATLAMAYA HAZIR GERİLİM"

Sözlerine devam eden Lavrov, "Rusya ve Çin'i hedef alan bu girişimlerin açık bir şekilde, ASEAN kapsamında gelişen kapsayıcı bölgesel mimariyi çökertmeye odaklanması, Avrupa'da aşırı ısınan gerilime ek olarak yeni ve patlamaya hazır jeopolitik gerilim ocağını meydana getirme riskini oluşturuyor" dedi.

Trump krizi! Avrupa'da acil kod verildi: Saflar sıkılaştırılıyor Haberi Görüntüle

"RUSYA İÇİN BAŞKA YOL YOK"

Konuşmasının devamında çok kutupluluğun dünyada demokratikleşme sürecine katkı sağlayacağına vurgu yapan Lavrov, "BM'nin kurulduğu 1945 yılından bu yana ilk kez dünya meselelerini demokratikleştirme şansı doğdu. Bu, uluslararası hukukun üstünlüğüne inanan ve BM'nin, dünya siyasetinin merkezi koordinasyon kurumu olarak yeniden canlanmasını isteyen herkese umut veriyor. Rusya, başka yolun olmadığını anlıyor" ifadelerini kullandı.

Gazze'de kıtlık baş gösterdi: Çocuklara hayvan yeminden ekmek yapılıyor! Haberi Görüntüle

"BÖLGESEL KRİZ ARKA PLANA İTİLİYOR"

"Lakin ABD ve ona boyun eğen Batılı kolektif, dünyayı yapay olarak düşman bloklara bölen ve ortak hedeflere ulaşılmasını engelleyen çatışmalar oluşturmaya devam ediyorlar." diyen Lavrov, "Gerçekten çok kutuplu, adil bir dünya düzeninin oluşmasını engellemek için her şeyi yapıyorlar, dünyayı kendi dar bencil kurallarına göre oynamaya zorlamaya çalışıyorlar." dedi.

Sözlerine devam eden Lavrov, "Uluslararası müzakerelerin gündemini Ukraynalaştırmaya yönelik saplantılı girişimler Batılı azınlığın bencilliğinin bariz bir tezahürü haline geldi. Birçoğu uzun yıllar, hatta onlarca yıldır devam eden ve çözüm bekleyen bir dizi bölgesel kriz arka plana itiliyor" ifadelerini kullandı.

Defalarca uyardıklarını iddia ettiler! ABD, İsrail askerlerine yaptırım uygulamaya hazırlanıyor! Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'YE DESTEK MESAJI

Bölgesel konulara değinirken Türkiye ve Suriye ilişkilerinin normalleşmesi için İran ile birlikte ortak çaba gösterdiklerine vurgu yapan Lavrov, "Suriye'nin Arap ailesine dönmesini ve Şam ile Ankara arasında başlayan normalleşme sürecini memnuniyetle karşılıyoruz, İranlı meslektaşlarımızla birlikte bu sürece destek vermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading