Yandex Metrica
SON DAKİKA
Maduro, Venezuela'nın yeni haritasını paylaştı

Maduro, Venezuela'nın yeni haritasını paylaştı

Venezuela, Guyana’ya doğru genişlemiş yeni sınırı gösteren harita yayınladı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bölgede petrol arama çalışması” başlatılacağını duyurdu.

Dünya

23.01.2024, 21:48

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu bilinen komşu ülke Guyana ile ihtilaflı olunan Esequibo bölgesini Venezuela'nın yeni haritasına dahil etti.

Sosyal medya hesabından Venezuela'nın yeni haritasını paylaşan Maduro, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

"Guyana Esequibo'muzun derhal yeni Venezuela haritasına dahil edilerek basılmasını ve ülkedeki bütün okullara, liselere, topluluk konseylerine, kamu kurumlarına, üniversitelere ve tüm evlere götürülmesi talimatını verdim."

Alman fırkateyni ABD İHA'sına ateş açtı! Kızıldeniz'de yanlış alarm Haberi Görüntüle

REFERANDUMDA HÜKÜMETE TAM DESTEK

Hatırlanacağı üzere Venezuela halkı, 3 Aralık'ta düzenlenen Dayanışma Referandumu'nda yüzde 96 evet oyu vererek komşu ülke Guyana ile ihtilaflı olunan Esequibo bölgesine ilişkin hükümete "tam" destek vermişti.

Husiler, Kızıldeniz'de meydan okudu: Avrupa'yı Asya'ya bağlayan internet kablolarını bombaladı! Haberi Görüntüle

ESEQUİBO UYUŞMAZLIĞI

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı, Guyana'nın bağımsızlığından önceki 1899 yılına dayanıyor. İngiliz sömürgesinde olan Guyana, 1899 tarihli sınır tahkimi kararına göre Esequibo Nehri, bölgenin batı sınırı olarak belirlenmişti. Fakat, 1966 yılında Guyana'nın bağımsızlığını kazanmasından sonra bu sınırı tanımaması iki ülkenin arasını açmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading