Yandex Metrica

Sitede Ara

Macron'un partisi seçimde başarı gösteremedi

Macron'un partisi seçimde başarı gösteremedi

Fransa'daki bölgesel seçimlerin ilk turunda Cumhurbaşkanı Macron'un kurucusu olduğu iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) umdukları başarıyı sağlayamadı.

Dünya

23.01.2024, 17:35

Fransa'da sandığa gitmeyenlerin oranının yüzde 66,1 olduğu bölgesel seçimlerin ilk turu oylaması sona erdi. Bu oran 2015'te yüzde 50,09 ve 2010'da 53,67 olmuştu. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yaptığı açıklamada bu durumun endişe verici olduğunu belirtti. Politico, Fransa'daki yerel seçimleri "Macron, ezici bir yenilgiyle karşı karşıya" başlığıyla veriyor. 

KORONAVİRÜS'Ü GEREKÇE GÖSTERDİLER

Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, seçimde oy kullanmayanların yüksek sayıda olmasına gerekçe olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını gösterdi.

Sandık çıkış anketlerine göre, LREM'in adayları ülkenin hiçbir bölgesinde seçimin ilk turunu önde bitirmedi. Merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi (LR) ülke genelinde yüzde 28,7 oy alarak seçimin ilk turunu önde tamamlayan parti oldu.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) yüzde 19,4 ile seçim ikinci bitirdi. Merkez sol Sosyalist Parti (PS) yüzde 15,6, Yeşiller Partisi (EELV) yüzde 12,9 ve LREM yüzde 10,4 oy aldı.

Ülkede 15 bakan veya devlet bakanı, seçimlerde LREM için yarıştı ancak hiçbiri ilk turu önde bitirebilecek oy sayısına ulaşamadı. Bu seçimler gelecek yılki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde düzenlenen en son seçim olarak öne çıkıyor.

MUHALEFET SORUŞTURMA İSTEDİ

Aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) Lideri Jean Luc Melenchon, yaptığı açıklamada, ilk turda yaşanan bazı sorunlar nedeniyle bu seçimin düzenlendiği şartlar hakkında soruşturma açılması gerektiğini belirtti.

Fransız basınındaki haberlerde, Marsilya'da bir seçim merkezinin yeteri kadar görevlisi olmadığı gerekçesiyle açılmadığı, nüfusunun yaklaşık 2 binin olduğu Cousolre'daki seçim merkezinde yeterli sayıda oy pusulasının bulunmadığı belirtildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading