Yandex Metrica

Macron ve Scholz'dan İsrail'e yarım ağız çağrı: 'Uluslararası hukuka saygı gösterin'

Macron ve Scholz'dan İsrail'e yarım ağız çağrı: 'Uluslararası hukuka saygı gösterin'

Soykırımcı İsrail'in en büyük destekçilerinden Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Refah'taki vahşi saldırının ardından İsrail'e çağrı yaptı. Ortak basın toplantısında konuşan Macron ve Scholz İsrail'e "uluslararası hukuka saygı göster" çağrısı yaptı. 

Dünya

29.05.2024, 00:35

İsrail'in en büyük destekçilerinden Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron İsrail'e uluslararası hukuka saygı göstermesi çağrısında bulundu. 

Scholz, soykırımcı İsrail'in Gazze'ye insani yardımın ulaşmasını sağlaması gerektiğini söyledi. Meseberg kentinde yapılan Almanya-Fransa Ortak Bakanlar Konseyi Toplantısı'nın ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ortak basın toplantısı düzenleyen Scholz, Orta Doğu'daki durumu büyük endişeyle takip ettiklerini belirtti. Scholz, hala Hamas'ın elinde 100’ün üzerinde esir bulunduğunu, İsrail'in şehirlerine füze atıldığını ve İsraillilerin güvende olmadığını savundu.

İşgalci İsrail'in soykırımlarını görmezden gelen Scholz, Hamas'tan derhal tüm esirleri serbest bırakmasını ve uzun süreli ateşkesi kabul etmesini istediklerini belirterek, arabuluculuk yapan Katar, Mısır ve ABD ile yakın temas halinde olduklarını ve bu ülkelere çabalarından dolayı teşekkür ettiğini söyledi. Taraflar arasında anlaşmaya varılmasının geciktiğine işaret eden Scholz, "Şunu da açıkça söyleyeyim; İsrail, eylemlerinde uluslararası hukuka saygı göstermeli. (İsrail) Gazze'de acı çeken halka insani yardımın ulaşmasını sağlamalı. Gerekli yardım ulaşmasını sağlamak İsrail hükümetinin sorumluluğundadır." şeklinde konuştu.

İnsanlık Mars'ta! Elon Musk Starship uydularını kızıl gezegene yolluyor! İnsanlık Mars'ta! Elon Musk Starship uydularını kızıl gezegene yolluyor! Haberi Görüntüle

REFAH'TAKİ KAMPA YAPILAN SALDIRIYI "TRAJİK OLAY" OLARAK NİTELENDİRDİ

Soykırımcı İsrail'in katliamlarını nasıl savunacağını şaşıran Başbakan Scholz, İsrail'in 26 Mayıs'ta Gazze’de yerlerinden edilen Filistinlilerin kaldığı kampa yapılan saldırısına işaret ederek, "Refah'ta trajik bir olayın haberini aldık. Bir mülteci kampı bombalandı. Pek çok masum insan öldürüldü. Başbakan (Binyamin) Netanyahu olayla ilgili soruşturma başlatacağını duyurdu. Bu gerekli olduğu kadar da önemlidir.” ifadesini kullandı. Bu olayın, diğer birçok ülke gibi Almanya'nın da Refah'ta geniş çaplı kara saldırısına neden defalarca karşı çıktığını bir kez daha gözler önüne serdiğini aktaran Scholz, "Çünkü orada siviller için yeterli koruma sağlanamaz. Bu olay bunu çok dehşet verici şekilde gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Silah, asker ve siyasi olarak her türlü desteği verdikleri İsrail'i Refah'a yönelik büyük çaplı saldırı yapmaması için sürekli uyardıklarını kaydeden Başbakan Scholz, "Çünkü orada bulunan çok sayıda insan ve inanılmaz sayıda mülteci göz önüne alındığında, sorumsuzca sivil kayıplara yol açmayacak herhangi bir senaryo, herhangi bir askeri faaliyet şekli düşünemiyoruz." dedi. Gazze'ye günde 500 tırla yeteri derecede temel ihtiyaçların ulaşması gerektiğine işaret eden Scholz, bunun İsrail’in sorumluluğunda olduğunu yineledi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading