Yandex Metrica
SON DAKİKA
Macaristan'dan AB'nin Azerbaycan karşıtı bildirgesine veto

Macaristan'dan AB'nin Azerbaycan karşıtı bildirgesine veto

27 AB ülkesinin Karabağ meselesine ilişkin ortak bir açıklama yayınlaması bekleniyordu ancak Macaristan, bu açıklamada yer alan Azerbaycan karşıtı ifadelerden dolayı açıklamayı bloke etti.

Dünya

29.01.2024, 07:44

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'da düzenlediği ve ateşkesle sonuçlanan antiterör operasyonuyla ilgili gelişmeler devam ediyor.

Karabağ'da Azerbaycan'ın talepleri kabul edildi, antiterör operasyonu durduruldu. Karabağ'daki Ermeni gruplar Azerbaycan topraklarından çekilerek tüm silah ve ağır araçlarını teslim etmeye başladı. 

Suçluların güvenli limanı! Elon Musk'dan hükümete göç tepkisi: ABD suç... Haberi Görüntüle

ERMENİLER İÇİN AF ÖNGÖRÜLÜYOR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Karabağ'da silah bırakan Ermeniler için af öngörüldüğünü duyurdu.

ABD'de son seçim anketi: Trump ile Biden arasındaki fark iyice... Haberi Görüntüle

KARABAĞ'DA BARIŞ MASASI 

Azerbaycanlı yetkililer ile Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileri arasında, entegrasyon sürecinin ele alındığı görüşme dün gerçekleştirildi. Reuters haber ajansı, Karabağ Ermenileri ile Azerbaycanlı yetkililerin kısa süre sonra yeniden buluşacağını bildirdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı, Yevlah şehrinde Karabağ'daki Ermeni nüfusun temsilcileriyle yapılan görüşmenin yapıcı ve olumlu bir ortamda geçtiğini, bir sonraki toplantının yakın zamanda gerçekleştirileceğini duyurdu.

Amerikan tanklarını yakıyorlar: Jet yakıtı olmayınca demir yığınından farksız Haberi Görüntüle

MACARİSTAN'DAN VETO

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Macaristan, Avrupa Birliği'nin Karabağ'daki duruma ilişkin Azerbaycan karşıtı açıklamasını engelledi. Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Azerbaycan'ın Karabağ'daki terörle mücadele tedbirlerine ilişkin hazırladığı Azerbaycan karşıtı açıklamanın başlangıçta 27 AB ülkesinin tamamının ortak açıklaması olması gerekiyordu. Ancak Macaristan bunu veto etince yapılamadı.

Suçluların güvenli limanı! Elon Musk'dan hükümete göç tepkisi: ABD suç... Haberi Görüntüle

ORBAN 2 YIL ÖNCE BAKIN NE DEMİŞ?

2021 yılında İstanbul'da gerçekleşen Türk Konseyi zirve toplantısının kapanış konuşmasında Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Macaristan'ın Türk halklarının Avrupa Birliği içinde çıkarlarını korumak için elinden gelen her çabayı sarf edeceğini belirtirken şunları kaydetmişti;

"Macar halkını Türk halkları ile yüzyıllarca önceye uzanan tarihsel ve kültürel ortak miras birbirine bağlamaktadır. Bizi Avrupa'da Barbar Hunlar ve Atilla'nın halkı diye aşağıladılar. Ancak bizim halkımız bu tarihsel mirasla gurur duymaktadır."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading