banner2

Macaristan cezalandırılıyor! Milyarlarca dolarlık AB fonu askıya alınacak

Avrupa Birliği yürütme organı, Macaristan'a yönelik milyarlarca dolarlık fonun askıya alınmasını önerdi. Devlet başkanı Viktor Orban usulsüzlük ve demokrasi karşıtı uygulamalarla suçlanırken bu karara Macaristan'ın LGBTQ karşıtı yasalarının yol açtığı düşünülüyor.

Dünya 19.09.2022, 11:36 19.09.2022, 13:32
Abone ol
Macaristan cezalandırılıyor! Milyarlarca dolarlık AB fonu askıya alınacak

Avrupa Birliği'nin yürütme organı Pazar günü, demokrati gerileme ve AB parasının kötü yönetimi konusundaki endişeler sebebiyle nedeniyle Macaristan'a sağlanan yaklaşık 7,5 milyar euronun askıya almasını tavsiye etti. AB Bütçe Komiseri Johannes Hahn, Macaristan'ın eksiklikleri gidermek için attığı adımlara rağmen komisyonun "tahmini 7,5 milyar euro tutarındaki" fonların askıya alınmasını tavsiye ettiğini söyledi.

Macaristan'a AB uyum fonlarından gelecek olan para ekonomi ve altyapı çalışmalarına aktarılarak ülkenin AB standartlarını sağlamasına yardımcı oluyor.


VİKTOR ORBAN DEMOKRASİ KARŞITLIĞIYLA SUÇLANIYOR

AB Komisyonu, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı demokratik kurumları dağıtmak, medyanın kontrolünü ele geçirmek ve azınlık haklarını ihlal etmekle suçlarken 2010'dan bu yana görevde olan Orban ise hakkındaki suçlamaları reddediyor.

Üst düzey bir AB yetkilisi, Orban hükümetinin sistematik ususüzlüklerine dikkat çekerken AB komisyonunun “çıkar çatışmalarının tespiti, önlenmesi ve düzeltilmesi ile ve eğitim alanındaki fonların yönetilmesi ile ilgili ciddi endişelerinin olduğunu söyledi. 


AB KOMİSYONUNDA BİR İLK

Meclis aracılığıyla karara nezaret eden Fransız Yeşiller Partisi üyesi Gwendoline Delbos-Corfield, "İlk kez bir AB kurumu, Macaristan'ın artık bir demokrasi olmadığı yönündeki üzücü gerçeği dile getiriyor" dedi.

AB'nin hukuk ihlalleri konusunda üye ülkeleri hedeflemeyeceğini belirten AP News'ın haberine göre komisyonun Nisan ayında Macaristan'a karşı başlattığı dava, AB'nin bütçesini korumak için harekete geçmesine izin veren yeni bir mekanizmanın kullanılması konusunda  yeni bir adım.

Fransız Yeşiller Partisi üyesi Gwendoline Delbos-Corfield

ORBAN'A LGBTQ CEZASI

Komisyon yetkilileri, Macaristan'ın 10 yıldan fazla bir süredir AB tavsiyelerini sürekli olarak uygulamada başarısız olduğunu söylediler. Haziran 2021'de Macaristan Ulusal Meclisi, LGBTQ ile ilgili materyallerin 18 yaşından küçüklere gösterilmesini veya tanıtımını yasaklamıştı. 1'e karşı 157 oyla kabul edilen yasaya göre özellikle eşcinselliği veya cinsiyet değiştirmeyi teşvik eden materyalleri yasaklandı.

AB ülkeleri ve medyası, LGBTQ karşıtı yasalarından dolayı Victor Orban'ı insan haklarını tehdit eden bir ortam yaratmakla suçlamıştı. Yasayı protesto eden insan hakları örgütleri, Orbán'ın çocukları korumaya yönelik yeni önlemlerini LGBTQ topluluğuna karşı nefreti körüklemekle suçluyor. AB komisyonunun Macaristan'a ayrılacak olan donu askıya alma talebi ise LGBTQ yasaları bağlamında Viktor Orban'a yönelik ceza olaerak görülüyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!