Yandex Metrica
SON DAKİKA
Küçük Putin iş başında! Kosova -Sırbistan arasında savaş çıkartacak sözler: Hukuki olarak bizim bir parçamızdır

Küçük Putin iş başında! Kosova -Sırbistan arasında savaş çıkartacak sözler: Hukuki olarak bizim bir parçamızdır

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova'nın bağımsız bir ülke olmadığını, uluslararası hukuka göre Sırbistan'ın bir parçası olduğunu söylerek gerilimi tırmandıracak sözler söyledi. Vucic kendisinin "Küçük Putin" olarak resmedilmeye çalışıldığını da söyleyerek Kosova’yı resmen tanımadıklarını ifade etti. "Uluslararası hukuka göre Sırbistan'ın bir parçası" diyen Vuric, Kosova’yı bağımsız bir ülke olarak tanımadı.

Dünya

23.01.2024, 19:37

Sırbistan'dan savaş çıkartacak söylemler gelmesi Kosova-Sırbistan arasında düşen tansiyonun tekrar düşmesine neden olacak cinsten. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Kosova'nın bağımsız bir ülke olmadığını iddia ederek "Uluslararası hukuka göre Sırbistan'ın bir parçası" demesi iki ülke arasındaki iplerin gerilmesine neden olabilir.

ABD bu skandalla çalkalanıyor: Gazze gerçeğini öğrendikten sonra kendisini ateşe... Haberi Görüntüle

KÜÇÜK PUTİN OLARAK RESMETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Vucic, Sırbistan Radyo ve Televizyonu'nda katıldığı programda bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Pazar akşamı Kosova ile yaşananlarda "felaketin eşiğinden dönüldüğünü" ifade eden Vucic, "En kötü senaryonun önüne geçildi. Bazıları belli ki Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını fırsat olarak görmek istiyor. Sırbistan'ı Rusya'ya bağlı göstermeye, Vucic'i de Batı'nın tepkisini çeken küçük Putin olarak resmetmeye çalışıyorlar." dedi.

Amerikan tanklarını yakıyorlar: Jet yakıtı olmayınca demir yığınından farksız Haberi Görüntüle

KOSOVA, ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE SIRBİSTAN'IN BİR PARÇASIDIR

Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşmek üzere 18 Ağustos'ta Brüksel'e gideceğini ancak Kurti ile barışı sağlamanın mümkün olmadığını savundu.

Her zaman barışı savunduğunu aktaran Vucic, "Ancak birileri Sırplara karşı sınırları aştığı zaman da susmayacağım. Kosova bağımsız bir ülke değil dolayısıyla Kosova'ya saldırı diye bir şey söz konusu olamaz. Kosova, uluslararası hukuka göre Sırbistan'ın bir parçasıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Vucic, Boşnaklarla da bir savaş hazırlığı içerisinde olmadıklarına işaret ederek, herkese karşı el uzattıklarını kaydetti.

Türkiye ile Kamerun arasında önemli görüşme: Taraflar başkent Yaounde'de bir... Haberi Görüntüle

SIRBİSTAN-KOSOVA GERGİNLİĞİ

Kosova'da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğu getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova'daki Sırplar, 31 Temmuz akşamı ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmıştı.

Kosova hükümeti de Sırbistan'la olan sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılmasının ardından Sırbistan'la krize neden olan uygulamayı 1 Eylül'e erteleme kararı almıştı.

Soykırım destekçisi Almanya Başbakanı Scholz hakkında suç duyurusu: İsrail'e yardım... Haberi Görüntüle

SIRBİSTAN, KOSOVA’YI KENDİ TOPRAĞI OLARAK GÖRÜYOR

Sırbistan, 2008'de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) arabuluculuğunda 2011'de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleşmesini ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, 31 Temmuz akşamı yaşanan gerginlik gibi farklı nedenlerden sık sık kesintiye uğruyor.

.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading