Yandex Metrica

Sitede Ara

Kriz tüm Avrupa'ya yayıldı! Eyfel Kulesi kapatıldı: İngiltere'den grevleri engellemeye yönelik skandal karar

Kriz tüm Avrupa'ya yayıldı! Eyfel Kulesi kapatıldı: İngiltere'den grevleri engellemeye yönelik skandal karar

Fransa'da başlayan protestolar tüm Avrupa'ya yayıldı. Belçika'da yılın ilk protestoları düzenlenirken İngiltere ise grevleri engellemeye yönelik skandal bir karara imza attı. Fransa'daki grevler kapsamında son olarak Eyfel Kulesi kapatıldı.

Dünya

23.01.2024, 20:23

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un emeklilik yaşını 64'e çıkarma kararının ardından başlayan protestolar, İngiltere ve Belçika'ya da sıçradı. 

ABD'den İsrail'e Hizbullah desteği: Çatışma halinde tam destek vereceğiz ABD'den İsrail'e Hizbullah desteği: Çatışma halinde tam destek vereceğiz Haberi Görüntüle

OCAK AYI İÇİNDE İKİNCİ GREV

Emeklilik yaşının yükseltilmesine tepki gösteren Fransız devlet memurları ve işçiler, Ocak ayı içinde ikinci kez greve gitti. Bir milyon kişinin bugün düzenlenecek protestolara katılması bekleniyor. 

Başkent Paris'te 4 bin, diğer büyükşehirlerde ise 7 bin polisin gerekli durumlarda göstericilere müdahale etmek için hazır beklediği belirtiliyor. 

ABD, İsrail'e toz kondurmuyor: Beyaz Saray'dan Netanyahu açıklaması ABD, İsrail'e toz kondurmuyor: Beyaz Saray'dan Netanyahu açıklaması Haberi Görüntüle

EYFEL KULESİ BİLE KAPATILDI

Fransa'da birçok okulun gösteriler sebebiyle kapalı olduğu, otobüs ve trenlerin çoğunun ise çalışmadığı bildiriliyor.

Grevler kapsamında Eyfel Kulesi de yarına kadar ziyarete kapatılırken Eyfel Kulesi'nin resmi Twitter hesabında "ulusal grev" nedeniyle kulenin yarına kadar kapalı olduğu ifade edildi. Açıklamada, kulenin önündeki alanın yerel saatle 21.00'e kadar açık ve ücretsiz olacağı kaydedildi.

Son dakika... BMGK'de tarihi anlar: Gazze'de ateşkes kararı ilk kez kabul edildi Son dakika... BMGK'de tarihi anlar: Gazze'de ateşkes kararı ilk kez... Haberi Görüntüle

BELÇİKA'DA YILIN İLK PROTESTOSU

Belçika ise yüksek enflasyon ve enerji krizi sebebiyle ayakta. Alım gücü düşen ve hükümete iyileştirme çağrıları yapan çalışanlar yetkililerin herhangi bir adım atmamasının üzerine yılın ilk protestosunu düzenledi. 

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Kuzey İstasyonu'nda toplanan göstericiler, Brüksel Midi Tren İstasyonu'na kadar yürüdü. Göstericiler arasında sağlık başta olmak üzere birçok sektörden çalışanlar yer aldı. Çalışan sayısının yetersizliğinden ve artan iş yükünden şikayet eden göstericiiler, hükümetten acil personel alımı ve mali destek talep etti.

Putin'den gözdağı gibi açıklama: NATO Avrupa'yı koruyamaz! Putin'den gözdağı gibi açıklama: NATO Avrupa'yı koruyamaz! Haberi Görüntüle

İNGİLTERE'DEN FLAŞ KARAR

İngiltere ise grevleri önlemeye yönelik flaş bir karar alındı. Hazırlanan yasa tasarısına göre demiryolları ve acil durum hizmetleri gibi alanlarda bazı çalışanların işbaşı yapmalarını ve bunu reddedenlerin işten atılabilmelerini öngörüyor.

Bazı sektörlereki grevler sırasında minimum düzeyde hizmet sağlanmasını öngören yasa tasarısı Avam Kamarası'nda 246 oya karşı 315 oyla kabul edildi. Lordlar Kamarası'nın da kabul etmesi halinde tasarı yasalaşacak.

İngiltere, İskoçya ve Galler'de geçerli olması beklenen tasarı, bakanlara itfaiye, ambulans ve demiryolu hizmetlerinde minimum düzeyde hizmet verilmesini zorunlu kılma yetkisi veriyor.

Mevcut grevleri etkilemeyecek olan yasa tasarısında grev sırasında çalışması istenen ama yine de greve gitmeyi tercih eden bir çalışanın haksız yere işten atılma karşısında otomatik bir korunması bulunmuyor.

Grev yeni kurallara uygun yapılmadığında, işverenlerin kayıplarını tazmin etmek için sendikalara dava açma hakkı bulunuyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading