Yandex Metrica

Koldaki iki helikopterden birindeydi! İranlı yetkili Reisi’nin helikopter kazasında yaşananları anlattı

Koldaki iki helikopterden birindeydi! İranlı yetkili Reisi’nin helikopter kazasında yaşananları anlattı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı. İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili, merhum Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin aralarında olduğu 3 helikopterin seyri sırasında "koşulların" ve havanın "son derece normal olduğunu" söyledi. Türkiye'nin arama faaliyetlerine destek için gönderdiği Akıncı TİHA, Reisi'nin hayatını kaybettiği helikopterin enkazının yerini tespit etmişti.   

Dünya

22.05.2024, 10:37

Bayraktar Akıncı TİHA'nın katıldığı bir arama kurtarma operasyonuyla bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopterinin düşmeden önceki son anlarını İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili, anlattı. İsmaili, koldaki iki helikopterden birinde yer alıyordu. 

Cumhurbaşkanı Reisi, önceki gün İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katılmış, dönüş yolunda helikopter kazasında hayatını kaybetmişti.

İran devlet kanalı IRIB'e açıklamalarda bulunan İsmaili, İranlı yetkilileri taşıyan 3 helikopterden birinde olduğunu, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin bir diğer helikopterde yolculuk ettiğini ifade etti.

Çin'den AB'ye sert tepki: Yanlış uygulamanızı düzeltin! Yoksa... Çin'den AB'ye sert tepki: Yanlış uygulamanızı düzeltin! Yoksa... Haberi Görüntüle

"UÇUŞUN BAŞLARINDA HAVA AÇIKTI"

İsmaili, uçuşun başlarında havanın açık olduğunu ve barajın alt tarafından Tebriz'e doğru yol aldıklarını aktardı.

Songon Bakır Madeni'nin bitişiğindeki bölgede yaklaşık yarım saatlik yolculuk yaptıklarını belirten İsmaili, ardından rotanın alanın bitişiğindeki vadide bulut kümelenmesi oluştuğunu kaydetti.

Korkutan rapor: 5 yıl içinde sıcaklık rekoru bekleniyor Korkutan rapor: 5 yıl içinde sıcaklık rekoru bekleniyor Haberi Görüntüle

"UÇUŞ YÜKSEKLİĞİ AÇISINDAN BULUTLARLA AYNI SEVİYEDEYDİK"

İsmaili, vadi tabanın sisli olduğunu ancak havanın gayet açık olduğunu dile getirerek, "Bu noktanın küçük bir alanında bulutlar vardı ama uçuş yüksekliği açısından bu bulutlarla aynı seviyedeydik hatta biraz daha alçaktaydık." ifadesini kullandı.

Meksika'nın Yahudi kökenli ilk kadın devlet başkanı Sheinbaum: Filistin devlet olarak tanınmalı Meksika'nın Yahudi kökenli ilk kadın devlet başkanı Sheinbaum: Filistin devlet... Haberi Görüntüle

"BULUTLAR ANINDA YOK OLDU"

Helikopter filosunun komutanı ve Reisi'yi taşıyan helikopterin pilotu olan Mustafavi'nin diğer helikopterlere, irtifa kazanarak bulutların üzerine çıkıp devam etmeleri komutunu verdiğini aktaran İsmaili, şunları kaydetti:

"Helikopterler bulutların üzerine çıktı. Bizimki 3 numaralı helikopterdi. Ortadaki helikopter Cumhurbaşkanı'nı taşıyordu. Önde de bir diğer helikopter vardı. Pilotumuz 30 saniye sonra (Reisi'nin bulunduğu) ana helikopterin yanımızda olmadığını fark etti. Koşullar son derece normal ve sıradandı ve zor bir durum yoktu. Bazı hava yolu uçuşlarında bile titreşimler oluyor ama bu rotada her şey normaldi ve bulutlar anında yok oldu. Daha sonra, altımızda bulutların olmadığı bir havadaydık, ayaklarımızın altındaki (dağların) sırt hattını görebiliyorduk ve hemen yakınında Songun Bakır Madeni vardı."

'Sus payı' davasında suçlu bulunan Donald Trump'tan sert tepki: 'Faşist bir devlette yaşıyoruz' 'Sus payı' davasında suçlu bulunan Donald Trump'tan sert tepki: 'Faşist... Haberi Görüntüle

"ACİL İNİŞ YAPTIĞINI VARSAYIYORUZ"

Cumhurbaşkanı'nı taşıyan helikopteri aramak amacıyla içinde bulunduğu helikopterin pilotunun geri döndüğünü anlatan İsmaili, "Yardımcı pilota 'Neden geri dönüyorsunuz?' diye sordum. 'Helikopterlerden birinin gelmediğini, acil iniş yaptığını varsayıyoruz çünkü ne kadar çağrı yaparsak yapalım telsiz iletişimimiz kesiliyor ve cevap vermiyor.' dedi. 'Pilot, 1 dakika 30 saniye önce telsiz iletişimimiz olduğunu' söyledi." dedi.

Tek kurşunla iki teröristi böyle öldürdüler: İşgalcilerden 4'ü daha sarı torbaya Tek kurşunla iki teröristi böyle öldürdüler: İşgalcilerden 4'ü daha sarı... Haberi Görüntüle

"BULUTUN ALTINA GİRMELERİ MÜMKÜN DEĞİLDİ"

İsmaili, helikopterin döndüğü noktada alanın üzerinde birkaç tur attığını ancak bulutlardan dolayı aşağıyı iyi göremediklerini belirterek, "Bulutun altına girmeleri mümkün değildi. Birkaç turdan sonra Songon madeni yakınlarında iniş yaptık." dedi.

Boeing'in olaysız geçirdiği hafta yok: Bu seferde piste iniş yapamadı! Boeing'in olaysız geçirdiği hafta yok: Bu seferde piste iniş yapamadı! Haberi Görüntüle

"KİMSEYİ GÖRMÜYORUM VE YALNIZIM, NE OLDUĞUNU ANLAMIYORUM, ETRAFIMDA KİMSE YOK"

Reisi'yle aynı helikopterdeki Tebriz Cuma İmamı Muhammed Ali Al-i Haşim ile iletişime geçerek nerede olduklarını sorduğunu kaydeden İsmaili, şöyle devam etti:

"Ağaçların altında olduğunu söyledi. Diğer arkadaşların iyi olup olmadığını sorduğumda ise 'Kimseyi görmüyorum ve yalnızım, ne olduğunu anlamıyorum, etrafımda kimse yok' cevabını aldım. Ormanlık alanda bulunduğu bilgisini verdi. Cumhurbaşkanı'nın helikopterinin kaza yaptığı hemen anlaşıldı ve biz de kaza yerine en kısa sürede ulaşmak ve kurtarma faaliyetlerininin başlatılması için harekete geçtik. Bakır madeninde uygun arabalar, gerekli sağlıkçılar ve ambulanslar vardı. Sağlık personelini yanımıza alarak kazanın meydana geldiğini düşündüğümüz bölgeye gittik."

Dünyaca ünlü şarkıcılar Filistin için tek ses oldu! Fransız sanatçılar Macron'a Filistin'i tanıma çağırısı yaptı! Dünyaca ünlü şarkıcılar Filistin için tek ses oldu! Fransız sanatçılar... Haberi Görüntüle

"VERDİĞİ CEVAPLAR İYİ OLMADIĞINI VE SADECE HAYATTA OLDUĞUNU GÖSTERİYORDU"

Haşim'le yaklaşık üç dört kez konuştuğunu söyleyen İsmaili, "Diğer meslektaşlarımız da kazadan 3-4 saat sonrasına kadar sık ​​sık kendisiyle iletişime geçiyorlardı, Ali Haşim Bey çağrıları cevapladı ama verdiği cevaplar iyi olmadığını ve sadece hayatta olduğunu gösteriyordu." açıklamasını yaptı.

Pentagon'dan 90 milyon dolarlık iskonto: 'İşgal limanı'nın maliyetini düşük gösterdiler Pentagon'dan 90 milyon dolarlık iskonto: 'İşgal limanı'nın maliyetini düşük gösterdiler Haberi Görüntüle

"CESETLERİN DURUMU, KAZADAN HEMEN SONRA ŞEHİT OLDUKLARINI GÖSTERDİ"

Daha sonra helikopterdeki diğer yolcuların "anında öldüğünü" öğrendiklerini belirten İsmaili, "Cesetlerin durumu, kazadan hemen sonra şehit olduklarını gösterdi." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading