Yandex Metrica

Joe Biden ve Vladimir Zelenskiy, Beyaz Saray'da bir araya geldi

Joe Biden ve Vladimir Zelenskiy, Beyaz Saray'da bir araya geldi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Saray'da bir araya geldi. ABD Başkanı Biden, “ABD, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne sıkı sıkıya bağlı” dedi.

Dünya

23.01.2024, 17:55

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak tarihinde göreve gelmesinden bu yana ilk kez Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Oval Ofis'te yapılacak görüşme öncesi konuşan Biden, “ABD, Rus saldırganlığı karşısında Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sıkı sıkıya bağlı kalmaya devam ediyor" ifadelerini kullanarak, "Bugün ABD'nin demokratik reform gündemini ilerletirken, Ukrayna'yı desteklemeye nasıl devam edebileceğini tartışacağız” dedi.

60 MİLYON DOLARLIK YENİ GÜVENLİK YARDIMI

ABD ve Ukrayna’nın "benzer bir değer sistemine sahip olduğunu" söyleyen Biden, Ukrayna’ya 60 milyon dolarlık yeni bir güvenlik yardımını duyurdu.

Zelensky ise konuşmasında, ABD’nin Afganistan’daki kayıplar için başsağlığı dileyerek, Ukrayna’nın doğusunda Rus destekli ayrılıkçılarla savaşırken öldürülen binlerce Ukrayna askerine atıfta bulundu. Zelenskiy aynı zamanda, Kuzey Akım 2 gaz boru hattı projesini ve Ukrayna’nın NATO’ya katılma şansını gündeme getirerek, görüşmede güvenlik konularına odaklanacaklarını söyledi.

İki liderin görüşmede, özellikle Ukrayna’nın Rusya tarafından jeopolitik bir silah olarak kullanılabileceğinden korktuğu Kuzey Akım 2 gaz boru hattını ele alması bekleniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading