Yandex Metrica

Sitede Ara

İtalya eski Başbakanı: Hiçbir Avrupa ülkesi Türkiye gibi hareket edemez

İtalya eski Başbakanı Romano Prodi, Türkiye'nin dış politika konusunda güçlü ve bağımsız bir duruşu olduğuna dikkat çekti ve "Hiçbir Avrupa ülkesi Türkiye gibi hareket edemez." dedi.

Dünya

23.01.2024, 22:17

İtalya eski Başbakanı Romano Prodi, Türkiye'nın dış politikası ile ilgili açıklama yaptı. A Haber'e konuşan Prodi, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen "Diplomasinin silahları" konulu konferansta, Rusya Ukrayna savaşında Avrupa Birliği'nin tutumunu değerlendirdi.

Geçmişte Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığı yapmış olan Prodi, Ukrayna Savaşı'nın bir yıldır devam ettiğini hatırlattı ve hiçbir ilerleme kaydedilmediğini belirtti.

Tüm dünya İsrail'e karşı ayakta: Refah'a saldırı son nokta oldu! Tüm dünya İsrail'e karşı ayakta: Refah'a saldırı son nokta oldu! Haberi Görüntüle

'HİÇBİR AVRUPA ÜLKESİ TÜRKİYE GİBİ HAREKET EDEMEZ'

İtalyan siyasetçi, Rusya ve Ukraynayı müzakare için masaya oturtabilen tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti. Türkiye'nin bağımsız dış politika yürüttüğünü vurgulayan Prodi, şöyle konuştu:

Türkiye çok uzun süredir kendi bölgesinde tam serbest şekilde hareket edebilen bir ülke. Bu bakımdan çok güçlü. Türkiye uzun zamandır bölgesel bir güç olma özelliğini kullanıyor. Hiçbir Avrupa ülkesi Türkiye gibi hareket edemiyor, edemez de. 

İngiltere Savunma Bakanlığı'nın sistemi hacklendi: Kritik veriler artık Çin'in elinde İngiltere Savunma Bakanlığı'nın sistemi hacklendi: Kritik veriler artık Çin'in elinde Haberi Görüntüle

'TÜRKİYE'NİN ÇOK GÜÇLÜ BAĞIMSIZ BİR DURUŞU VAR'

Türkiye'nin bölgede önemli rol üstlendiğini vurgulayan Prodi, Ukrayna ile Rusya arasında barışı sağlayabileceğini söyledi ve şöyle konuştu:

Türkiye'nin çok güçlü bağımsız bir duruşu var. Türkiye sahip olduğu konum ve gücü sayesinde tahıl anlaşmasını yapmayı başardıysa bölgede barışın sağlanması için de bunu yapabilir. Bu aşamada yapılacak her türlü önemli girişim çok önemli ve tabi ki Türkiye bu konuda rol oynayabilir.

Egemenlik gününde başkent karanlığa gömüldü: 50 füze hem kuzeyi hem güneyi vurdu Egemenlik gününde başkent karanlığa gömüldü: 50 füze hem kuzeyi hem... Haberi Görüntüle

'SİLAH YARDIMI GÖRÜNDÜĞÜ KADAR ÖNEMLİ DEĞİL'

Prodi, ayrıca, Ukrayna'ya yapılan silah yardımlarının göründüğü kadar önemli olmadığını belirtirken meselenin siyasi anlamda çözüme kavuşturulması gerektiğine dikkat çekti. 
 


Loading