SON DAKİKA
İsyan bayrağı çekildi! Soykırım sansürüne tepki BBC muhabirinden geldi: Kaç çocuğun daha ölmesi gerek?

İsyan bayrağı çekildi! Soykırım sansürüne tepki BBC muhabirinden geldi: Kaç çocuğun daha ölmesi gerek?

7 Ekim'den bu yana Gazze'de binlerce çocuğu katleden İsrail'e tepkiler dinmiyor. Ateşkesin son anına kadar saldırılarına devam eden işgal ordusuna tepki bu kez ABD'den geldi. Gazze'deki katliamı örtbas etmek için elinden geleni yapan Batı medyasında muhabirler isyan bayrağını çekti. Son olarak BBC muhabirleri, Al Jazeera'ya yazdıkları 2 bin 300 kelimelik bir mektup ile Batı'nın katliam sansürünü deşifre etti.

Dünya

23.01.2024, 21:45

Bu sabah itibarıyla başlayan ateşkes ile birlikte Gazze, 49 gün sonra ilk kez nefes aldı. Tam 49 gün süren soykırımda binlerce çocuk hayatını kaybetti, on binlercesi ise yaralandı. Batı medyasının gizlemek için kılı kırk yardığı soykırımı BBC muhabirleri deşifre etti. 

Silah satışını durdurun! Fransız vekiller imza kampanyası başlattı: Avrupa'da katil... Haberi Görüntüle

2300 KELİMELİK MEKTUP

Gazze'de yaşanan katliama sansür uygulayan Batı medyasına isyan eden BBC muhabirleri 2300 kelimelik bir mektup ile Batı'nın katliam sansürünü deşifre etti. Söz konusu mektupta BBC gazetecileri İsrail ve Filistin arasında yaşananların doğru aktarılmadığını itiraf etti. İsraillileri insanileştirmek için daha fazla çaba harcadıkları ve haberlerde önemli tarihsel bağlamı göz ardı ettiklerini itiraf ettiler.

Zelenski açıkladı: Ukrayna Bakhmut'tan çekiliyor! Putin zafer ilan etti! Haberi Görüntüle

BBC'NİN ÇİFTE STANDARTI

8 gazetecinin kaleme aldığı 2300 kelimelik sansür mektubu Al Jazeera'da yayımlandı. Mektupta BBC'nin nasıl çifte standart uyguladığı yazıldı. Misillemeden korkan gazetecilerin anonimlik istediği bildirilirken mektupta yazanları Al Jazeera aktardı.

Soykırımcı saldırıların bedelini ödüyor! Moody's İsrail'in kredi notunu düşürdü Haberi Görüntüle

"BÖLGEDE OLANLAR DOĞRU ANLATILMIYOR"

Mektupta, BBC'nin bölgede yaşananları doğru bir şekilde anlatmadığı, bu nedenle halkın Gazze'de ortaya çıkan insan hakları ihlalini anlamasına yardımcı olamadığı itiraf edildi. BBC'li gazeteciler ayrıca 7 Ekim'den bu yana binlerce Filistinlinin öldürüldüğünü dile getirerek, "Bu sayı ne zaman editoryal duruşumuzu değiştirecek kadar yüksek olacak?" diye sordu.

Gündem ateşkes! Paris'te Gazze zirvesi! Türkiye detayı dikkat çekti Haberi Görüntüle

"EŞİT OLMAYAN BİR DİL KULLANIYORUZ"

Mektubun devamında BBC muhabirleri, İsrailli ve Filistinliler için eşit olmayan bir dil kullanıldığı itiraf ederek, British Broadcasting Corporation (BBC) platformlarında "katliam" ve "vahşet" gibi terimlerin "yalnızca Hamas'a mahsus olduğunu ve grubun bölgedeki şiddetin tek kışkırtıcısı ve faili olarak çerçevelendiği" dile getirildi.

AB'den Refah'a saldırmaya hazırlanan İsrail'e uyarı: Feci sonuçlara yol açacaktır Haberi Görüntüle

BBC'NİN HABER ANLATIMI ELEŞTİRİLDİ

Gazetecilerin kaleme aldığı mektubun devamında, Filistinlilere yönelik insancıl yayınların eksik olduğu ifade edilirken, Gazze ve Batı Şeria'daki cesur gazetecilerin sosyal medya içeriğinden yararlanılmadığına da dikkat çekildi. Ayrıca BBC'nin haber anlatımını eleştiren gazeteciler, Filistinlilere "Hamas'ı kınayıp kınamadıkları" sorulurken aynı şeyin İsrail'in eylemlerini savunan konuklar için yapılmadığını öne sürüyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading