Yandex Metrica
SON DAKİKA
İsveç FETÖ'cüyü Kabil'den kaçırdı: 15 Temmuz'u desteklemek oturum almak için yeterliymiş!

İsveç FETÖ'cüyü Kabil'den kaçırdı: 15 Temmuz'u desteklemek oturum almak için yeterliymiş!

Terör örgütlerine desteğin ne boyutta olduğunu İsveç basını ifşa etti. Stockholm, Türkiye'nin istediği FETÖ'cüyü Afganistan'ın başkenti Kabil'den kaçırdı. FETÖ'cü Yılmaz Aytan'ın "Türkiye'ye iade edilmesin" diye İsveç hükümetinin operasyonuyla Afganistan'dan kaçırıldığı ortaya çıktı.

Dünya

23.01.2024, 19:35

İsveç'te online yayınlanan Samnytt gazetesinin haberi ülkede FETÖ'cülere nasıl yardım edildiğini gözler önüne serdi. Yayın organının "İsveç Erdoğan'ı işte böyle mahvetti; teröristlerin avladığı bir Türk'ün kaçmasına yardım etti" başlıklı haberinde FETÖ'cü Yılmaz Aytan'ı Türkiye'ye iade etmemek için nasıl çabaladığı detaylarıyla anlattı.

Yunanistan'ın Türkiye korkusu: Farkı giderek açıyorlar Haberi Görüntüle

'TÜRKİYE'NİN DİBİNDEN KAÇIRDIK' 

Türkiye Adalet Bakanlığı tarafından silahlı terör örgütü yönetme/kurma suçlarından iadesi istenen, ancak İsveç tarafından iadesi durdurulan Yılmaz Aytan hakkındaki haberde "İsveç aktif bir şekilde Türkiye'nin terörizm suçlamasıyla iadesini istediği Yılmaz Aytan'a yardım etti. 

İsveç, Aytan'ı Erdoğan'ın burnunun dibinde kaçırmayı başardı" ifadeleriyle İsveç'in açıkça Aytan'a yardım ettiği ifşa edildi. Yayın organının haberine göre 2018 Aralık ayında Afganistan'da bulunan Yılmaz Aytan burada eğitimci olarak bulunduğu esnada Afganistan'ın FETÖ baskınları dolayısıyla ülkeden kaçma girişiminde bulundu. Afgan merciler ise Aytan'ı tutuklayarak ev hapsine aldılar ve pasaportuna el koydular. 

İsrailli aşırı sağcı bakan Eliyahu'dan skandal öneri: 'Ramazan ayı iptal... Haberi Görüntüle

PASAPORT VE SIĞINMA HAKKI VERDİLER

Türkiye, örgütün üst düzey isimleri arasında olan Aytan'ın Türkiye'ye iadesini istedi. İsveç yayın organına göre de Afganistan FETÖ'cü ismi Türkiye'ye iade etmek üzereydi ancak Aytan Afganistan'dayken İsveç'e iltica talebinde bulundu. İsteğinin kabul edilmesinin ardından kendisine geçici pasaport verilen Aytan İsveç'e giderek 2018'de ülkede kalıcı oturum izni de aldı. Yayın organı da Aytan'ın İsveç'e sığınma talebine anında olumlu cevap verdiğini yazıp "İsveç Göçmenlik Ajansı, Aytan'a geçici yabancı statüsü pasaportu verdi. Aytan bu sayede İsveç pasaportuyla ülkeden ayrılabilir" bilgisini paylaştı. 

Gazze'deki katliama tanık olanlar dehşet anlarını anlattı: Tanklardan insanlara ateş... Haberi Görüntüle

DARBEYE DESTEK VERMEK YETERLİ GEREKÇE 

Yayın organı İsveç hükümetinin bir başka skandal uygulamasını da gündeme taşıdı: "İsveç Göçmenlik Ajansı'nın Türkiye karşısındaki hukuki pozisyonuna göre Erdoğan'a karşı 2016 yılındaki darbe girişimine destek vermek İsveç'te göçmenlik başvurusu için gerekçe olabiliyor. Türkiye'nin hukuki süreçleri de sürekli sorgulanmakta ve terörizmle suçlananlar ülkede adil bir yargılanma süreci yaşayamama riskiyle karşı karşıyalar. Yılmaz Aytan davasındaki durumda da bu değerlendirme hakimdi."

Türkiye-Mısır normalleşmesi Yunanistan'ı endişelendirdi! Savunma Bakanı Dendias: 'Ordumuzu güçlendirmeliyiz' Haberi Görüntüle

TÜRKİYE OCAK 2021'DE İADESİNİ İSTEDİ

Yayın organı 2019 yılının başından itibaren Burdur'daki Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Aytan'ın ülkeye iadesinin istendiğini ancak İsveç otoritelerinin bu talebi görmezden geldiğini de yazdı. Habere göre, Türkiye'nin Stockholm'deki Büyükelçiliği'nin Ocak 2021'de İsveç Adalet Bakanlığı'na Aytan'ın iadesine ilişkin talepte bulunduğu bilgisi paylaşıldı. Bu talebin resmi evrağını da okuyucularıyla paylaşan yayın organı Aytan'ın ülkenin istihbarat birimi SAPO tarafından sorgulandığını ancak bu sorgulamanın da sembolik olduğunu ifşa etti.

Habere göre Aytan, Türkiye'nin talebinden 8 ay sonra, Eylül 2021'de İsveç'in güneyindeki Güvenlik Polisi (SAPO) tarafından sorguya çağrıldı. Sorgulamanın çoğu gizliydi ama sembolik bir sorgulamaydı. Haberde "Sorgulayıcı, ülkesinde aranan Türk'e tutuklanmayacağını ve "İsveç'in uluslararası sözleşmelere bağlı olduğu ve bu nedenle onunla birlikte sorgulanması gerektiği" gerekçesiyle sorgunun yapıldığını derhal bildirdi" denildi.

Oniki Ada ve Girit çevresi Türkiye'nin: Yunan medyası Amerikan mektubuna... Haberi Görüntüle

MAHKEME 'İADE EDİLEMEZ' KARARI ÇIKARDI

13 Temmuz'da İsveç Üst Mahkemesi'nin kararıyla hakkında Türkiye'ye iade edilemez kararı çıkarılan Yılmaz Aytan'ın hakkındaki suçlamaların 2016 yılına ait olduğu ancak bu tarihte Aytan'ın İsveç'te suçlu olarak bulunmadığı iddiası karara gerekçe gösterildi. Aytan'ın bu şekilde İsveç'te kalması ve daimi ikamet hakkına sahip olması sağlandı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading