banner2

İsveç Adalet Bakanının devreleri yandı: Türkiye sorusunu duyunca bir anda uzaklaştı!

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını İsveç devraldı. Avrupa ülkeleri arasında organize suçlarla mücadelede daha fazla işbirliği çağrısında bulunan İsveç’in Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, "Türkiye ile yapılan mutabakata uyacak mısınız" sorusuna cevap vermedi.

Dünya 30.01.2023, 21:33 30.01.2023, 22:13
Abone ol
İsveç Adalet Bakanının devreleri yandı: Türkiye sorusunu duyunca bir anda uzaklaştı!

İsveç'in AB Konseyi Dönem Başkanlığını bu ayın başı devralması sonrası İsveç Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, AB Konseyi adına Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Haklar, Adalet ve İçişleri Komitesi'nde AP üyelerine seslendi.

Strömmer, AB ülkeleri için yetki alanında yapmayı planladığı öncelikleri açıklarken, Ukrayna makamları ile adalet işbirliğine önem verileceğini ve AB ülkeleri arasında organize suçlar ve suç döküm bilgilerinin daha aktif bir şekilde paylaşılmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Birlik üyesi ülkelerin AB tarafından konulan prensiplere saygı göstermesinin ahlaki bir sorumluluk olduğunu ifade eden Strömmer, AB ülkelerine öncelikli olarak uyuşturucu ile mücadele konusunda yeni ve özel bir ajansın kurulmasını hedeflediklerini ve AP'nin desteklemesi halinde bu ajansın 2024 yılında faaliyete geçmesini planladıklarını söyledi. Yargı alanında daha fazla işbirliği çağrısı yapan Strömmer, işbirliğinin dijitalleşmesi ve özellikle ülkelerin elindeki suç dökümlerinin paylaşılmasını sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

RADİKALLEŞME ARTTI

Strömmer, aşırılık ve ırkçılıkla mücadele konularının da AB vatandaşlarının güvenliği için çok önemli olduğunu ve ırkçılıkla mücadelenin öncelikleri arasında yer aldığını söyledi. Çocuk istismarı konusuna da değinen Strömmer, cinsel saldırı ve suçlarla mücadele, kadına karşı şiddet gibi konularda AB dönem başkanlığı sürecinde AP'nin kendilerine destek vermesi halinde başarılı olacaklarını ifade etti. Ülkesinde radikalleşmenin arttığını ve bunun demokrasi için bir tehlike olduğunu aktaran Strömmer, bu konuyla ilgili de AB çapında bir mücadele planladıklarını söyledi.

AP Komitesinde adalet alanında aşırı oluşumlar ve ırkçılıkla mücadelenin öncelikleri olduğunu söyleyen Strömmer, AP üyeleri tarafından sert bir şekilde eleştirildi. İsveç'te yükselen aşırı sağcı ve ırkçı kitlelerin siyasi hayatı daha fazla etkilediğini söyleyen AP üyeleri, İsveçli Bakanı ırkçı siyasete karşı etkisiz olmakla suçlayarak, aşırı sağcıların göç politikasına etki etme iddialarına tepki gösterdi. AP üyelerinin eleştirilerine karşı kendini savunmaya çalışan Strömmer, kendisinin en baştan bu yana AB üyeliğini savunan bir kişi olduğunu ve Nazi politikalarını savunmalarının asla söz konusu olmadığını açıkladı.

TÜRKİYE SORUSU CEVAPSIZ KALDI

NATO'ya üye olmak üzere adaylık süreci devam eden İsveç hakkında İHA muhabiri tarafından Strömmer'e, "Türkiye ile yapılan mutabakata uyacak mısınız" sorusu soruldu.

Strömmer, bu soruyu cevaplamaktan kaçındı.

Yardımcısının bu konuda yorum yapacağını söyleyerek uzaklaşan Strömmer'in yardımcısı ise "Zamanımız yetersiz" diyerek soruyu cevapsız bıraktı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!