Yandex Metrica

Sitede Ara

İsrailli ırkçı bakandan 'Filistin'i cezalandırma' kararı: Filistin bankaları olağanüstü hal durumuna geçti

İsrailli ırkçı bakandan 'Filistin'i cezalandırma' kararı: Filistin bankaları olağanüstü hal durumuna geçti

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, İrlanda'nın başını çektiği bazı Avrupa ülkelerinin Filistin kararının ardından skandal bir açıklama yaptı. Smotrich'in İsrail ile Filistin bankaları arasındaki iş birliğini uzatmama kararının ardından Filistin bankacılık sektörü yeniden "olağan üstü hal" durumuna girdi.  

Dünya

22.05.2024, 19:35

Bazı Avrupa ülkelerinin Filistin'i tanıma kararını hazmedemeyen ırkçı İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Filistin bankaları ile yapılan iş birliğinin uzatılmayacağını söyledi. 

Halihazırda, iki İsrail bankası Israel Discount Bank ve Bank Hapoalim, Filistin bankalarının İsrail'deki ve dünyadaki bankacılık sistemiyle ilişkilerini yürütüyor.

Kanser tedavisi gören Prenses Kate Middleton'dan ilk paylaşım: Sessizliğini bozdu! Kanser tedavisi gören Prenses Kate Middleton'dan ilk paylaşım: Sessizliğini bozdu! Haberi Görüntüle

İKİ İSRAİL BANKASI DA DAVALARA MARUZ KALACAK

Söz konusu iki bankayı "terörist gruplara fon aktarma" suçlamasıyla Filistin yönetimi ve ABD'deki Filistin bankalarına karşı açılan davalardan korumak için, İsrail hükümeti 3 yıl önce bu bankaları her türlü suçlamadan koruyan ve Maliye Bakanı'nın imzasıyla her yıl yenilenen bir karar çıkardı.

İsrail Maliye Bakanı Smotrich'in bu kararı yenilememesi durumunda Filistin yönetiminin dokunulmazlığı kalkacak ve iki İsrail bankası da davalara maruz kalacak.

Nisan ayının başlarında İsrail Maliye Bakanlığı, Israel Discount Bank ve Bank Hapoalim'in korunmasını kapsayan kararı 1 yıl yerine 3 ay uzatma kararı aldı.

2024 GSYİH verileri belli oldu: Türkiye dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer aldı! 2024 GSYİH verileri belli oldu: Türkiye dünyanın en büyük ekonomileri... Haberi Görüntüle

FİLİSTİN EKONOMİSİNİN FELÇ OLMASI ANLAMINA GELİYOR

Filistin bankacılık sektöründeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Filistin bankaları, Smotrich'in aldığı ve 2024'ün üçüncü çeyreğinde yürürlüğe girecek olan bankalar arası iş birliğini uzatmama kararını bozmanın yollarını arıyor.

Smotrich'in kararı, özellikle ayda yüzlerce milyon dolarlık yurt dışı ile yapılan ticari işlemler ve banka ödemeleri göz önüne alındığında Filistin ekonomisinin felç olması anlamına geliyor.

Habere Tepki Ver

0

1

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading