SON DAKİKA

İsrailli gazeteciden Gazze için 'Barış Gücü' çağrısı: Türkiye önemli rol oynayabilir!

İsrailli gazeteci ve yazar Gideon Levy, işgal altındaki Gazze Şeridi'nde 2 milyonun üzerinde kişinin yıllardır abluka altında bulunduğunu söyleyerek, "Bir an önce ateşkes olmalı, bazı uluslararası güçler en azından kısa süreliğine Gazze'ye girmeli." dedi.

Dünya

13.02.2024, 17:49

İsrail'in Haaretz gazetesi yazarı Levy, TRT World Forum 2023'e katılmak için geldiği İstanbul'da  Gazze'deki durum hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.Ünlü İsrailli gazeteci Gideon Levy Türkiye'nin küresel bir aktör haline geldiğinin altını çizerek Gazze için 'Bence bir an önce ateşkes olmalı, bazı uluslararası güçler en azından kısa süreliğine Gazze'ye girmeli.' dedi.

Beyaz Saray'dan itiraf gibi açıklama: Ulusal güvenlik tehdidinin kaynağı belli... Haberi Görüntüle

"GAZZE'DE YAŞANANLARI HERKES GÖRMELİ"

Levy, basın kuruluşlarının, Gazze'de yaşananları haberleştirmesiyle ilgili İsrail medyası ile uluslararası medyanın aynı kefeye konmaması gerektiğini söyledi. Uluslararası medyanın Avrupa, Asya ve Afrika'daki her eve Gazze'deki görüntüleri aktardığını ifade eden Levy, bu konuda adil davrandığının altını çizdi.  Levy, Gazze'de yaşananları herkesin görmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu, dünyadaki herkesin görevi, yaralı çocukları görmek, evsizleri görmek, cansız bedenleri görmek, hastaneleri görmek. Herkes bunları görmek zorunda." dedi. 

İsrail Refah'ta tek başına kaldı! ABD'den işgalcilere net uyarı: Kendinize... Haberi Görüntüle

"İSRAİLLİLER HİÇBİR ŞEYİ GÖRMEK İSTEMİYOR"

Ülkesindeki medya organlarını uluslararası medyayla kıyaslayan Levy, "Yaşananları sistemli, kasıtlı ve gönüllü şekilde İsrailli izleyiciler ve okuyuculardan saklayan İsrail medyası için aynı şeyi söyleyemem. İsrailliler hiçbir şey görmüyor çünkü görmek istemiyorlar." dedi. 

Yunanistan'da sapkın yasa parlamentodan geçti: Eşcinsel evlilikler serbest Haberi Görüntüle

"ULUSLARARASI GÜÇLER GAZZE'YE GIRMELİ"

İsrail hükümetinin Gazze politikasına muhalif tutumlar sergilediği için geçmişte bir süre korumalarla gezdiğini dile getiren Levy, "Ben kişisel olarak bedel ödemiyorum, bedel ödeyen Gazze halkıdır." dedi. İsrail'in saldırılarının sürdüğü Gazze'de barışçıl ve uzun vadeli çözüme ulaşmanın zorluğuna dikkati çeken Levy, "Bence bir an önce ateşkes olmalı, bazı uluslararası güçler en azından kısa süreliğine Gazze'ye girmeli." dedi. Levy, Gazze ablukasının sona ermesi gerektiğinin altını çizerek, "2,3 milyon insanı 16 yıl kafeste tutmak imkansız. Bu, hemen şimdi bitmeli." açıklamasında bulundu. 

Kanser aşısı geliyor! Rus Lider Putin duyurdu: Çalışmalarda son dönemece... Haberi Görüntüle

Dolandırıcılıkla suçlanan eski ABD Başkanı Trump dava masrafları için bağış... Haberi Görüntüle

"TÜRKİYE KÜRESEL AKTÖR"

Levy, dünyanın farklı kıtalarından küresel çapta önemli rol oynayan ülkelere ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Türkiye, bölgesel ve küresel aktörlere duyulan ihtiyacın çok iyi bir örneği. Bence bu forum (TRT World Forum), Türkiye'nin uluslararası aktöre dönüşmesinin örneklerinden biri." dedi. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading