SON DAKİKA
İsrail'in kan donduran planı ABD medyasını panikletti: Emin değiliz

İsrail'in kan donduran planı ABD medyasını panikletti: Emin değiliz

İsrail, Gazze'deki tünellere deniz suyu pompalamayı planlıyor ancak bu konuda bir takım endişeleri var. ABD medyası da söz konusu endişeleri teke teker sıraladı.

Dünya

23.01.2024, 21:48

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları bir haftalık insani aranın sona ermesinden sonra şiddetlenerek artarken ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesi terör devletinin korkunç planından bahsetti.

Vahşice saldırdı! İsrail'in Refah katliamına Küba'dan tepki: 1 milyon insana... Haberi Görüntüle

POMPA SİSTEMİ KURULDU

WSJ'nin haberine göre İsrail, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın savaşçılarının kullandığı tünelleri su basmak için kullanılabilecek geniş bir pompa sistemi kurdu. Kasım ayının ortalarında İsrail ordusu, Al-Shati mülteci kampının yaklaşık bir mil kuzeyinde, saatte binlerce metreküp suyu hareket ettirebilecek ve tünelleri haftalar içinde sular altında bırakabilecek en az beş pompanın kurulumunu tamamladı. Habere göre İsrail'in tüm rehineler serbest bırakılmadan önce pompaları kullanmayı düşünüp düşünmeyeceği belli değil. Hamas daha önce rehineleri "güvenli yerlerde ve tünellerde" sakladığını söylemişti.

Dışişleri Bakanı Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile bir araya... Haberi Görüntüle

ABD'Lİ YETKİLİLER İKİYE BÖLÜNDÜ

Gazete, her bir pompanın binlerce metreküp suyu Akdeniz'den çekip tünellere taşımak için hazır olduğunu yazsa da plan tartışma yarattı. İsrail, bu planı ABD'ye ilk kez geçtiğimiz ayın başında bildirdi ancak kesin karar henüz verilmedi. ABD'de bazı yetkililer tünellerin devre dışı bırakılmasını desteklerken, diğerleri planla ilgili endişelerini dile getirdiler. ABD'li yetkili, gazeteye yaptığı açıklamada "Kimse tünellerin ayrıntılarını tam olarak bilmediğinden pompalamanın ne kadar başarılı olacağından emin değiliz. Planın başarılı olup olmayacağını bilmek imkansız çünkü deniz suyunun daha önce kimsenin girmediği tünellerden nasıl akacağını bilmiyoruz." dedi.

ABD Başkanı Biden'dan Netanyahu'ya sinkaflı küfür: Tam bir pislik Haberi Görüntüle

BİNALARIN ÇÖKMESİNE YOL AÇABİLİR

ABD'li yetkililer deniz suyunun zemine zarar verip, Gazze'deki binaların çökmesine yol açabileceğinden endişe ediyor. Ayrıca tünellerden deniz suları ile beraber akacak tehlikeli maddelerin Gazze'nin yeraltı sularına ve toprağına zarar vereceği düşünülüyor. Siyasi analist Jon Alterman, gazeteye verdiği demeçte ''Söz konusu operasyon ABD Başkanı Joe Biden yönetimini zorda bırakabilir ve küresel anlamda tepki çekebilir. Deniz suyunun mevcut su ve kanalizasyon altyapısına, yeraltı suyu rezervlerine ne yapacağını söylemek zor." ifadelerini kullandı.

Yunanistan'da çiftçi eylemi: Traktörlerle Kuzey Makedonya sınırını kapattılar Haberi Görüntüle

İSRAİL DE REHİNELERDEN DOLAYI KARARSIZ

Pompa planınıı mercek altına alan İsrail medyası da İsrail Savunma Kuvvetleri'nin henüz kesin kararı vermediğini yazdı. Hamas'ın elindeki rehinelerin yer altı tünellerinde tutuluyor olabileceğini yazan Times of Israel gazetesi, tüm rehinelerin serbest bırakılmadan önce bu kararın verilip verilmeyeceğinin belirsiz olduğunu yazdı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading