SON DAKİKA
İsrail lobisinin Avustralya medyası üzerinde yarattığı sinsi etki

İsrail lobisinin Avustralya medyası üzerinde yarattığı sinsi etki

Avustralyalı gazeteci John Lyons, Avustralya'da Filistin'in İsrail zulmü altında sürdürdüğü yaşam mücadelesini anlatan gazetecilerin karşılaştığı zorlukları anlatırken, ülkesinin İsrail işgalini görmezden gelen politikalarını da eleştiriyor.

Dünya

23.01.2024, 18:05

Avustralyalı gazeteci John Lyons, İsrail'in Filistinlilere yönelik işlediği suçları ortaya seren hikayeler için gazetecilerin ve editörlerin nasıl sansürlendiğine bir bakış sunuyor.

"Birkaç ay önce İsrail askeri gözaltı tesislerinde Filistinli çocukların hem fiziksel hem de cinsel istismarıyla alakalı bir rapor yayınladığımda, eski bir New York Meclis Üyesi ve kendini 'İsrail'in sadık destekçisi' olarak tanımlayan Dov Hikind, beni alenen bir 'karşıtlığı' teşvik etmekle suçladı. 

Bu, hem gazetecilerin hem de editörlerin ayak bastıkları toprakların ve İsrail'in, işgal altındaki Filistin topraklarındaki davranışlarına eleştirel bir gözle baktıklarında karşılaştıkları temelsiz ama acımasız karalama saldırılarının basit ve küçük bir görüntüsüdür."

TRT World'ün haberine göre, deneyimli Avustralyalı gazeteci ve editör John Lyons'un 'Dateline Jerusalem: Journalism's Toughest Assignment' adlı yeni yayınlanan kitabı, gazetecilerin ve editörlerin İsrail'in sağcı destekçilerinin ellerinde katlanmak zorunda kaldıkları baskı ve tehditlere nadir görülen bir içeriden bakış sunuyor. Ya da kısaca “İsrail Lobisi” olarak tanımlanan şeyi.

Daha önce Sydney Morning Herald'ın editörü ve Avustralya'nın Orta Doğu muhabiri olarak görev yapan Lyons, şu anda ABC News'in araştırmacı gazetecilik bölümünün başkanlığını yürütüyor ve burada İsrail'in insan haklarını ifşa eden 'Stone Cold Justice' (Filistin topraklarındaki ihlalleri anlatan) için 2014'te ülkesinin en prestijli gazetecilik ödülünü kazandı. 

Lyons, daha sonra kendisine Walkley Ödülü kazandıracak hikayeye hazırlanırken, İsrailli destekçileri "anlayacak kadar iyi tanıdığını... bunun kendisine karşı bir propaganda fetvası vereceğini" anlatıyor.

“Batı Şeria'daki Filistinli çocuklara yönelik muamele hakkındaki gerçeği bildirirsem sert, kötü ve uzun süreli bir tepkinin hedefi olacağımı biliyordum. Raporun, hikayenin ana teması hakkında bir tartışmayı teşvik etmeyeceğini de biliyordum - Batı Şeria'da Yahudi çocuklar için bir yasa olmasının ve Filistinli çocuklar için bir yasa olmasının adil olup olmadığı - daha çok bana yönelik bir dizi saldırı." Lyons yazıyor.

Lyons, kendisine sadece Yahudi karşıtı değil, aynı zamanda "Goebbels" ve "Hamas" propagandacısı olarak da adlandırıldığını söylüyor. 

Lyons, "Bunun... soğuk bir etkisi olmadığını düşünen herkes kendi kendisiyle dalga geçiyordur. Editörlerin yıllarca süren tereddütlerinde ve İsrail'i olumsuz bir ışık altında gösterebilecek herhangi bir hikayeye dair korkularında bunun etkisini gördüm” diyor.

"Editörlerin, İsrail'le ilgili en hafif eleştirel hikayeleri bile 'değerinden daha fazla sorun' olarak gördüklerini ve bunun Avustralya kamuoyunu İsrail ve onun Filistin topraklarını işgali hakkında nesnel bilgilerden yoksun bırakmakla kalmayıp, aynı zamanda onları 'değerlendirme veya Avustralya'nın Birleşmiş Milletler'de İsrail'e oy vermesini veya Avustralya'nın İsrail'in 54 yıllık işgalini desteklemeye devam etmesinin değerlerimizi ve çıkarlarımızı karşılayıp karşılamadığını sorgulayın."  

"Avustralya'nın, İsrail'in Filistin topraklarındaki insan hakları ve uluslararası hukuk ihlallerini soruşturmak, kınamak veya cezalandırmak amacıyla her BM kararını ve ICC soruşturmasını bloke etme konusunda ABD ile aynı yönde oy kullanan tek Batılı demokrasi olması şaşırtıcı mı? Büyük olasılıkla değil!"

İslamofobik ifadeler kullanmış özür dilemeyi reddetmişti: İngiliz milletvekilinin parti üyeliği... Haberi Görüntüle

'FİLİSTİN' SÖZCÜĞÜNÜN YASAK OLDUĞU YERLER

Bugün İsrail Lobisi o kadar güçlü ve etkili ki, hükümetleri politikayı tersine çevirmeye ya da gazeteleri gereksiz özürler sunmaya ve gazetecileri işlerinden etmeye zorlayabilir; bu, CNN'den kovulan Afrikalı Amerikan gazeteci Marc Lamont Hill'in, 2017'de BM'de “özgür Filistin” çağrısında bulunan bir konuşma yaptıktan sonra başına gelen bir hadise. 

Aynı şekilde, Lyon'un kitabı, İsrail Lobisi'nin İsrail güçlerinin işgali altında sürdürülen yaşam hakkında dürüst ve doğru bir şekilde haber yapan Avustralyalı gazetecilere ve editörlere nasıl saldırıp onları tehdit ettiğinin ağzı açık bırakan bazı örneklerini aktarıyor.

Alıntılanan bir örnekte, eski işvereninin - Nine (önceden Fairfax Media) - Avustralya-İsrail ve Yahudi İşleri Konseyi'ne (AIJAC) "Filistin" kelimesini dahil ettiği için aşağılayıcı ve itibarı zedeleyici bir özür sunmaya nasıl zorlandığını anlatıyor. "Kutsal Topraklar?" sorusuna dokuz harfli bir kelime soran bulmaca.

Filistinli-Avustralyalı gazeteci Jennine Khalik, “Filistin” kelimesinin bir gazeteciyi mecazi bir duruma düşüreceğini ilk elden öğrendi, o zaman çalıştığı yerde bir alt editörün ardından Avustralyalı, Filistinli bir mülteciden “Filistinli mülteci” olarak bahsettiği için ona bağırdı. ”

“FİLİSTİN YOK… Filistin bir yer DEĞİL… Filistin kelimesini kullanarak nasıl bir gazetecisiniz?”

Kafayı nükleer bombayla bozdu: Kiev, Berlin, Londra, Washington hedefimizde! Haberi Görüntüle

GAZETECİLERE BASKI: 'FİLİSTİN YOK! FİLİSTİN KELİMESİNİ KULLANIYORSUN! SEN NASIL BİR GAZETECİSİN?'

Alt editörüyle yaşanan bu hadiseden önce aylarca İsrail Lobisi tarafından koordine edilen bir karalama kampanyasının hedefinde olan Khalik, kısa bir süre sonra istifa etti.

Bu hafta Khalik ile konuştuğumda, bana "sürekli yumurta kabukları üzerinde yürüyerek" "düşmanca" bir çalışma ortamında gezinmeye nasıl zorlandığını anlattı.

Lyons, Khalik ve diğer pek çok kişinin kasıtlı olarak çok stratejik bir şekilde hedef alındığını ve meslektaşlarının ona "tekrar tekrar" güvenerek yanlış bir şekilde "anti-Semitik" olarak damgalanmaktan ne kadar korktuklarını anlattığını söyledi.

Lyons, “İsrail'i veya ordusunu eleştiren herkesin İsrail karşıtı veya Yahudi karşıtı olduğu fikri saçmalık” diyor. "Bundan daha da kötüsü, bana göre medyayı korkutarak ya da iltifat etmeden haber yapmaktan alıkoymak için çok sık kullanılıyor."

Sonuç olarak, Avustralya medyasının İsrail'in Filistin topraklarını işgal ettiği gerçeğinin, İsrail Lobisi'nin gözünü korkutmaktan korkmadan doğru ve dürüst bir şekilde bildirilebileceği bir noktaya ulaşması gerekiyor.

Aynı şey Amerikan, İngiliz ve Avrupa haber kaynakları için de söylenebilir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading