Yandex Metrica

Sitede Ara

İran'dan cumhurbaşkanlığı seçimi kararı! Kararname yayınlandı

İran'dan cumhurbaşkanlığı seçimi kararı! Kararname yayınlandı

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ardından yeni cumhurbaşkanının seçilmesi için süreç resmen başladı. İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, bir kararname yayınlayarak seçim sürecinin başlatılması talimatını verdi. 

Dünya

27.05.2024, 00:04

İran'da meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölümünden bir hafta sonra 28 Haziran'da yapılması kararlaştırılan cumhurbaşkanlığı seçim sürecini başlattı. İran devlet televizyonunun haberine göre, İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, bir kararname yayınlayarak seçim sürecinin başlatılması talimatını verdi.

İçişleri Bakanı Vahidi tarafından yayınlanan kararnamede,  sürecin başlatılması için resmen talimat verildi. Açıklamada "Ayetullah Dr. İbrahim Reisi ve değerli arkadaşlarının şehadeti dolayısıyla taziyelerimizi sunarken anayasanın 131. maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanununun 38. ve 39. maddeleri kapsamında 14. Cumhurbaşkanlığı dönemi seçim sürecinin başlatılması kararı alındı." ifadesi kullanıldı. Buna göre, ülke genelindeki valilik ve kaymakamlıklara 3 gün içinde kendi bölgelerinde seçim merkezlerinin kurulması ve yönetim kurullarının oluşturulması talimatı verildi.

Son dakika: Putin'den şartlı ateşkes açıklaması Son dakika: Putin'den şartlı ateşkes açıklaması Haberi Görüntüle

İRAN'DA SEÇİM 28 HAZİRAN'DA YAPILACAK

Azerbaycan sınırında gerçekleşen açılış töreninden dönerken düşen helikopterde İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetmişti. 19 Mayıs'taki kazanın ardından İran anayasasına göre, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in onayıyla Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir vekaleten cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti. İran anayasasına göre, mevcut cumhurbaşkanının hayatını kaybetmesi durumunda yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla Meclis Başkanı, Yargı Erki Başkanı ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı'ndan oluşan kurulun gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor.

Yunan gemisi vuruldu: Çift darbe yiyen tanker batmak üzere Yunan gemisi vuruldu: Çift darbe yiyen tanker batmak üzere Haberi Görüntüle

ADAY OLMAK İSTEYENLERE 5 GÜN

Reisi'nin vefatının ardından yeni Cumhurbaşkanının seçilmesi için sürecin başlatılması kararlaştırıldı. Bu doğrultuda yasama, yürütme ve yargı başkanları arasında 20 Mayıs'ta yapılan olağanüstü görüşmede, cumhurbaşkanı seçiminin 28 Haziran'da gerçekleştirilmesi kararı alınmıştı. Seçimlerde aday olmak isteyenler, 30 Mayıs'ta başlamak üzere 5 gün süreyle İçişleri Bakanlığına adaylık başvurusunda bulunacak. İran'da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor. Şu ana kadar eski Sağlık Bakanı reformist Mesud Pezeşkiyan ile eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri muhafazakar Said Celili adaylık başvurusu yapacağını açıklamıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading