SON DAKİKA
İran'dan ABD'ye sert tepki: Çocuk öldüren siyonist rejim!

İran'dan ABD'ye sert tepki: Çocuk öldüren siyonist rejim!

İran, Kızıldeniz’de Yemen’deki Husiler tarafından ticari gemilere düzenlenen füze ve dron saldırılarından sorumlu olduğuna dair iddiaları reddetti.

Dünya

23.01.2024, 22:27

İran destekli Yemen'deki Husillerin Kızıldeniz'de ABD savaş gemisi ve İsrail ticaret gemilerine yönelik saldırılarının yankıları sürüyor. 

ABD ve İngiltere’nin, Kızıldeniz’de Yemen’deki İran destekli Husiler tarafından ticari gemilere düzenlenen füze ve dron saldırılarından İran’ı sorumlu tuttuğu açıklamalarının ardından İran’dan tepki geldi.

Krallar da ağlar! Kral Charles uzun zaman sonra Başbakan ile... Haberi Görüntüle

İRAN SUÇLAMALARI SERT BİR DİLLE REDDETTİ

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İran'ın Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılara karıştığı yönündeki suçlamalarını reddederek, saldırılarla hiçbir ilgilerinin olmadığını söyledi. Kenani, "Daha önce de açıkça belirttiğimiz gibi bölgedeki direniş grupları, çocuk öldüren Siyonist rejimin savaş suçları ve soykırımlarıyla yüzleşmek ve bunlara karşılık vermek için İran İslam Cumhuriyeti'nden emir almıyor. Aksine bu gruplar kendi ilke ve öncelikleri ile ülkelerinin ve halklarının çıkarları doğrultusunda karar verip, hareket ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Dev yolcu gemisinde alarm! Salgın şüphesiyle karantinaya alındı! Haberi Görüntüle

'ÇOCUK ÖLDÜREN SİYONİST REJİM'

Kenani, İran’a yönelik tüm suçlamaların amacının hedef şaşırtmak olduğunu belirterek, "Bu iddialar belirli siyasi amaçlarla ortaya atılıyor ve İngiliz yetkililerin bölgenin gerçeklerini tersine çevirme çabalarına işaret ediyor. Tüm bunlar aynı zamanda İngiliz yetkililerinin çocuk öldüren Siyonist rejim de dahil olmak üzere üçüncü taraflardan etkilendiklerini gösteriyor" dedi.

İngiltere’nin asılsız iddialarda bulunmak yerine işgalci Siyonist rejimin suçlarını kınamaları gerektiğini vurgulayan Kenani, İngiliz yetkililerinin çabalarını Siyonist rejimin Filistin vatandaşlarına, kadınlarına ve çocuklarına karşı işlediği savaş suçlarını durdurmaya ve insani yardımların uluslararası düzenlemelere ve sorumluluklara uygun olarak ulaştırılmasını kolaylaştırmaya harcamaları gerektiğini ifade etti.

Siyonist İsrail'e Mısır'dan sert uyarı: Milli güvenliğimizi tehdit ediyorsunuz! Haberi Görüntüle

İRAN'DAN BMGK'YA MEKTUP

İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Emir Said Erivani, ABD, İsrail ve İngiltere'nin İran’a yönelik iddialarına ilişkin BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) mektup gönderdi. Erivani mektubunda, İran’ın bölgedeki ABD güçlerine yönelik herhangi bir eylem ve saldırıda bulunmadığı vurgusunu yaparak, "İran, işgalci ülke ABD'nin bu asılsız iddialarını, Suriye ve bölgedeki saldırganlığını ve uluslararası yasaların ihlallerini meşrulaştırmaya ve suç olmaktan çıkarmaya yönelik kasıtlı bir girişimi olarak görmektedir" ifadelerini kullandı.

Brezilya ilişkileri tamamen kopardı! İsrail büyükelçisi sınır dışı edildi Haberi Görüntüle

ABD, İRAN'I SUÇLAMIŞTI

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan dün yaptığı açıklamada, hafta sonu Kızıldeniz'de ticari gemilere yapılan saldırıların Husiler tarafından gerçekleştirildiğini ancak söz konusu saldırıların tamamen İran tarafından yönlendirildiğine inanmak için her türlü nedenlerinin olduğunu söylemişti.

Husiler, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına karşılık olarak Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı ticari gemileri hedef almaya başladıklarını duyurmuştu. Husiler, Kızıldeniz'de İsrail’e ait olduğu iddia edilen Galaxy Leader adlı gemiye el koymuş, iki ticari gemiye ise füze ve dron saldırısı düzenlemişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading