Yandex Metrica

İran'da gerilimi artıracak karar: Protestolara destek verenler yargılanacak

İran'da gerilimi artıracak karar: Protestolara destek verenler yargılanacak

İran'da Mahsa Emini'nin ölümü üzerine başlayan protestolar ülke genelinde sürüyor. İran Yargı Erki Başkanı, Mahsa Emini'nin ölümü üzerine başlayan protestolara destek verenler yargılanacağını kaydetti. Bu karar sonrası ülke genelinde protestoların daha da artması bekleniyor. Ülkedeki protestolara destek veren isimleri uyaran Ejei, bu kişilerin ülkeye verilen maddi ve manevi zararı ödeyeceğini söyledi.

Dünya

23.01.2024, 19:51

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, Yüksek Yargı Konseyi toplantısında konuşan Ejei, ülkedeki protestolara destek veren isimleri uyardı.

Sadece sokaklara çıkanların değil onları destekleyenlerin de suçlu olduğunu söyleyen Ejei, bu kişilerle ilgili hukuki sürecin işletileceğini ifade etti.

Ejeyi, ülkedeki bazı ünlü isimlerin devam eden protestoları desteklemesine tepki göstererek, bu kişilerin ülkeye verilen maddi ve manevi zararı ödeyeceğini dile getirdi.

Hamas lideri Heniyye'den ateşkes açıklaması: 'Savaşı bitirecek her anlaşmaya olumlu bakıyoruz' Hamas lideri Heniyye'den ateşkes açıklaması: 'Savaşı bitirecek her anlaşmaya olumlu... Haberi Görüntüle

PROTESTOLARA KATILANLAR 'İSYANCI' OLARAK TANIMLANIYOR 

Aynı toplantıda konuşan Tahran Savcısı Ali El-Kasi Mehr de "isyancı" olarak tanımladığı göstericilerin ivedi bir şekilde yargılanması için savcılık bünyesinde özel şubeler oluştuklarını kaydetti.

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından "başörtüsü kurallarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Mahsa Emini'nin 16 Eylül'de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Emini'nin 17 Eylül'de memleketi Sakkız kentinde düzenlenen cenaze töreni sonrası başlayan protestolar kısa sürede ülkenin birçok kentine yayılmıştı.

İranlı bazı ünlü sporcu ve sanatçılar da yayınladıkları mesajlarla protestoculara destek vermiş, kolluk kuvvetlerinin müdahale şekline ise tepki göstermişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading