Yandex Metrica

İran'da eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin kızı gözaltında! Provokasyonla suçlanıyor

İran'da eski Cumhurbaşkanı Rafsancani'nin kızı gözaltında! Provokasyonla suçlanıyor

İran'da Mahsa Emini'nin ölümü sonrasında başlayan protestoları kışkırttığı gerekçesiyle ülkenin eski Cumhurbaşkanlarından Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi' gözaltına alındı.

Dünya

23.01.2024, 22:13

İran'ın eski Cumhurbaşkanlarından Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin kızı Faize Haşimi, başkent Tahran'da Mahsa Emini'nin ölümünün anrdından başlayan protestolarda "göstericileri kışkırttığı" gerekçesiyle gözaltına alındı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'in haberine göre, Haşimi, göstericileri sokak protestolarına teşvik etmekle suçlanıyor. Haberde, aynı zamanda kadın hakları aktivisti olan Haşimi'nin hangi güvenlik kurumu tarafından gözaltına alındığı ise belirtilmedi.

Fransa savaş uçakları Karadeniz'e: Macron'dan savaşı daha da alevlendirecek hamle Fransa savaş uçakları Karadeniz'e: Macron'dan savaşı daha da alevlendirecek hamle Haberi Görüntüle

MUHALİF ÇIKIŞLARIYLA BİLİNİYOR

Ülkede 2009'daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylarda "ülke güvenliğine karşı eylemlerde bulunduğu" gerekçesiyle kısa bir süre tutuklu kalan Haşimi, 17 Eylül'de Mahsa Emini'nin ölümünden sonra "Clubhouse" adlı sosyal medya platformunda yaptığı bir konuşmada, "İran'ın mahkumlara muamelesinin İsrail'den daha kötü olduğunu" öne sürmüştü.

İstihbarat ile ordu karşı karşıya! 2. Wagner krizi başladı! İstihbarat ile ordu karşı karşıya! 2. Wagner krizi başladı! Haberi Görüntüle

YASAKLARA KARŞI DURUYOR

Özellikle son yıllarda ülke yönetimine karşı sert eleştiri ve suçlamalarıyla gündeme gelen Haşimi, 2017'de Zencan Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, "Başörtüsünün Şah döneminde yasaklanmasına karşı çıktığım gibi şu anda mecburi olmasına da karşıyım" ifadelerini kullanmıştı.

Netanyahu hakkındaki CIA raporunu CNN yayınladı! Çarpıcı gerçekler ortaya çıktı Netanyahu hakkındaki CIA raporunu CNN yayınladı! Çarpıcı gerçekler ortaya çıktı Haberi Görüntüle

ABD TARAFINDA SAF TUTMUŞTU

Faize Haşimi, Ocak 2021'de yaptığı bir konuşmada, ABD'nin İran'a yönelik baskılarını desteklediğini açıklamış ve bu açıklaması kendi çevresi dahil olmak üzere ülkede tepki toplamıştı. Haşimi, nisan ayındaki konuşmasında da Devrim Muhafızları Ordusu'nun ABD'nin yaptırım listesinde kalması gerektiğini söylemişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading