Yandex Metrica

İran Cumhurbaşkanı Reisi başörtüsü takmayan ünlü sunucuya röportaj vermedi!

İran Cumhurbaşkanı Reisi başörtüsü takmayan ünlü sunucuya röportaj vermedi!

İran Cumhurbaşkanı Reisi, BM Genel Kurulu için bulunduğu New York'ta "başörtüsü takmadığı" gerekçesiyle CNN'in ünlü sunucusu Christiane Amanpour ile planlanan röportajını iptal etti.

Dünya

23.01.2024, 22:13

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için ABD'nin New York kentinde bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, CNN'in ünlü sunucusu Christiane Amanpour'a röportaj yapmak için "başörtüsü" koşulu koydu. Amanpour, Reisi'nin ekibi aracılığıyla ilettiği bu isteğe karşı çıkınca, planlanan röportaj iptal edildi.

Provokatör gazeteciye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert cevap: Başını sallama... Provokatör gazeteciye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert cevap: Başını sallama... Haberi Görüntüle

AMANPOUR YAŞANANLARI ANLATTI

Ünlü sunucu Amanpour, resmi Twitter hesabından yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "İran'da protestolar sürüyor ve Mahsa Amini'nin geçen hafta 'ahlak polisi' tarafından tutuklanmasının sonrasında öldürülmesinin ardından kadınlar başörtülerini yakıyor. İnsan hakları grupları en az 8 kişinin öldürüldüğünü söylüyor. Dün gece, tüm bunları ve daha fazlasını Cumhurbaşkanı Reisi'ye sormayı planladım. Bu, Başkan Reisi'nin BM için New York'a yaptığı ziyaret sırasında ABD topraklarındaki ilk röportajı olacaktı. Haftalarca süren planlama ve sekiz saatlik çeviri ekipmanı, ışıklar ve kameralar kurduktan sonra hazırdık. Ancak Cumhurbaşkanı Reisi'den hiçbir iz yoktu. Görüşmenin başlamasından 40 dakika sonra bir yardımcı geldi. Cumhurbaşkanı'nın, Muharrem ve Safar ayları olduğu için başörtüsü takmamı önerdiğini söyledi. Kibarca reddettim." 

SON DAKİKA: Ermenistan hükümeti, Filistin'i resmen tanıdı! SON DAKİKA: Ermenistan hükümeti, Filistin'i resmen tanıdı! Haberi Görüntüle

"DAHA ÖNCE HİÇBİRİ TALEP ETMEDİ"

"Başörtüsüyle ilgili hiçbir kanunun veya geleneğin olmadığı New York'taydık" diyerek sözlerini sürdüren Amanpour şu ifadeleri kullandı: "Daha önceki hiçbir İran cumhurbaşkanının kendileriyle İran dışında görüştüğümde bunu talep etmediğini de belirttim. Yardımcı, başörtüsü takmazsam görüşmenin olmayacağını açıkça belirtti. Bunun 'saygı meselesi' olduğunu söyledi ve ülkeyi kasıp kavuran protestolara atıfta bulunarak İran'daki duruma atıfta bulundu. Bu eşi benzeri görülmemiş ve beklenmedik duruma katılamayacağımı bir kez daha söyledim. Ve böylece uzaklaştık. Görüşme gerçekleşmedi. İran'da protestolar devam ederken ve insanlar öldürülürken, Cumhurbaşkanı Reisi ile konuşmak önemli bir an olurdu."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading