Yandex Metrica

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin cenaze programı belli oldu!

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin cenaze programı belli oldu!

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter, dün Tebriz kentine dönerken düştü. Türkiye'nin arama kurtarma çalışmaları için bölgeye gönderdiği AKINCI silahlı insansız hava aracı, helikopter enkazının bulunduğu noktayı gece yarısı tespit etti ve orada bulunan cenazelere ulaşıldı. Reisi'ni hayatını kaybetmesinin yankıları devam ederken cenaze pogramıyla ilgili açıklama yapıldı. 

Dünya

21.05.2024, 11:17

Dün meydana gelen uçak kazasında  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan başta olmak üzere 9 kişi yaşamını yitirdi. Tebriz'deki Rahmet Vadisi Mezarlığı yerleşkesinde bulunan cenazeler yarın yerel saatle 09.00'da halkın katılacağı törenle Tebriz Şehitler Meydanı'ndan Meşhed'e götürülmek üzere Tebriz Uluslararası Havalimanı'na götürüleceği belirtildi. 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın helikopter kazasında hayatını kaybettiğini duyurdu. Dünya liderleri peş peşe taziye mesajları paylaştı. İran'da 5 günlük yas ilan edildi.

Hayatını kaybedenlerin isimleri:

1- Ayetullah Seyyid İbrahim Raisi

2- Ayetullah Seyyid Muhammed Ali El-Haşim

3- Dr. Hossein Amirabdollahian

4- Dr. Malik Rahmati

5- Serdar Seyed Mehdi Musavi

6- Ensar el-Mehdi Birliği (kimliği bilinmiyor)

7-Pilot Albay Seyed Taher Mostafavi

8-Pilot Albay Mohsen Daryanosh

9-Kruçev (kimliği bilinmiyor)

 

Tüyler ürpertici keşif: Savaşta öldürülen kadının cesedi 23 savaşçı keşişle birlikte bulundu Tüyler ürpertici keşif: Savaşta öldürülen kadının cesedi 23 savaşçı keşişle... Haberi Görüntüle

MUHAMMED MUHBİR GEÇİCİ OLARAK CUMHURBAŞKANI OLDU 

Hamaney ayrıca cumhurbaşkanı bı̇rı̇ncı̇ yardımcısı Muhammed Muhbir'in, geçici lider olarak, anayasanın 131. maddesi gereğı̇ yürütme organının başında olduğunu belirtti. 

HIMARS askeri kampı füze yağmuruna tuttu: Gizemli üs yerle bir edildi! HIMARS askeri kampı füze yağmuruna tuttu: Gizemli üs yerle bir... Haberi Görüntüle

SEÇİMLERİ DÜZENLEMEK İÇİN 5 GÜNÜ VAR

Hamaney, Muhbir'in, yargı ve yasama organları başkanlarıyla koordı̇nelı̇ bı̇r şekı̇lde seçı̇mlerı̇ düzenlemek ı̇çı̇n en fazla 50 günü olduğunu ifade etti. Abdullahiyan'ın yerine ise İran hükümet kabinesi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bagheri Kani'yi Dışişleri bakan vekili olarak atadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'da: Kral 6. Felipe ile bir araya geldi Cumhurbaşkanı Erdoğan İspanya'da: Kral 6. Felipe ile bir araya geldi Haberi Görüntüle

DNA TESTİ YAPILMAYACAK

İranlı yetkililer, Tebriz'e getirilen cenazelere DNA testi yapılmayacağını bildirdi. Verilen bilgiye göre, yalnızca Tebriz cuma imamı Ayetullah Ali Haşim'in cenazesi daha az yanmıştı. Tasnim haber ajansı, İran dini lideri Hamaney'in Tebriz temsilcisi olan Ali Haşim'in kazanın ardından bir saat daha hayatta kaldığını ve bu sürede bir telefon görüşmesi bile yaptığını yazdı.

Son dakika... Putin: 'Türkiye’nin BRICS’in çalışmalarına yönelik ilgisini memnuniyetle karşılıyoruz' Son dakika... Putin: 'Türkiye’nin BRICS’in çalışmalarına yönelik ilgisini memnuniyetle karşılıyoruz' Haberi Görüntüle

CENAZE TÖRENİ PROGRAMI

 İran'da helikopter kazasında hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindeki heyette bulunanların cenazeleri kaza mahallinden alınarak Tebriz'e intikal ettirildi. İran devlet televizyonunda yayınlanan haberde, cenazelerin intikali ve Tebriz'de düzenlenecek tören hakkında bilgi verildi.

ABD soykırımcı İsrail'e kalkan oldu: UCM'ye yaptırım öngören tasarı kabul edildi ABD soykırımcı İsrail'e kalkan oldu: UCM'ye yaptırım öngören tasarı kabul... Haberi Görüntüle

TÖRENE HALK DA KATILACAK 

Tebriz'deki Rahmet Vadisi Mezarlığı yerleşkesine intikali yapılan cenazelerin, yarın yerel saatle 09.00'da halkın katılacağı törenle Tebriz Şehitler Meydanı'ndan Meşhed'e götürülmek üzere Tebriz Uluslararası Havalimanı'na götürüleceği kaydedildi.

Meşhed'deki programa ilişkin ise henüz bilgi verilmedi.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading