SON DAKİKA
İngiltere'de 1300'den fazla sanatçıdan Filistin'e destek: Adaletsizlik karşısında sessiz kalamayız!

İngiltere'de 1300'den fazla sanatçıdan Filistin'e destek: Adaletsizlik karşısında sessiz kalamayız!

İngiltere'de aralarında Olivia Coleman, Amiee Lou Wood ve Siobhan McSweeney gibi oyuncu, tiyatrocu, şair, yazar, tasarımcı ve yönetmenlerin bulunduğu 1300'ün üzerinde sanatçı ve kültür-sanat sektörü çalışanı, yayımladıkları mektupta; Batı ülkelerindeki kültür kurumlarının "Filistinlilerin sesini bastırdığını" ifade ederek tepki gösterdi.

Dünya

23.01.2024, 21:47

İngiltere merkezli Artists for Palestine platformunda, "Kültür ve sanat sektörüne" karşı yayımlanan mektupta, "Gazze'deki şiddet, kolektif dikkat ve eylem gerektiriyor." ifadeleri kullanıldı.

Mektupta, "İsrail'in aşırı sağcı hükümeti açıkça etnik temizlik çağrısı yapıyor." denilirken; açlığın silah olarak kullanıldığı, Gazze'ye giden su ve elektriğin kesilmesinin ise "tarif edilemeyecek boyutta acımasızca" olduğu ifade edildi. 

İşgalci İsrail ordusuna kuyu pususu! Büyükbaş komutanlar öldürüldü Haberi Görüntüle

"SANATÇI OLARAK SESSİZ KALAMAYIZ"

"Filistinlilere karşı toplu cezalandırma" politikasının sonucu olarak 14 binden fazla insanın öldürüldüğü; hastane, okul, cami ve kilise gibi yapıların da bombalandığı mektupta hatırlatılırken; "Birleşmiş Milletler ve yüzlerce hukukçu bu soykırımı önleme çağrısı yaptı. Sanatçılar olarak uluslararası insancıl hukukun bu kadar vahim ihlalleri karşısında sessiz kalamayız." denildi. 

Mektupta, insani bir felaket gözler önünde yaşanırken, İngiliz sanat kurumlarında bu duruma karşı sessiz kalındığının altı çizilirken; "(Kurumlar) Baskılara maruz kalan diğer halklara rahatça sunulan dayanışma mesajlarının Filistinlilere sunulmamasını rahatsız edici buluyor, bunu açık bir çifte standardın göstergesi olarak kabul ediyoruz. Böylesine bir tutarsızlık, ağır insan hakları suçları karşısında taraf tutma sorusunu gündeme getiriyor." ifadeleri kullanıldı.

"Filistinlilerin sesinin kesilmeye çalışıldığı" vurgulanan mektupta, şu ifadelere yer verildi:

"Batı ülkelerindeki kültür kurumları, şiddetin durdurulması çağrılarımıza katılmamaları bir yana Filistinlilerin seslerini ve bakış açılarını sistematik olarak bastırıyor, susturuyor ve damgalıyor. Bunlara, Filistinlilerle dayanışma gösteren sanatçıların geçim kaynaklarını hedef almak ya da onlarla tehdit etmek, gösterilerini, sergilerini ve kitap tanıtımlarını engellemek de dahil. Bu baskılara rağmen binlerce sanatçı vicdanının sesini dinlemeye ve sesini yükseltmeye devam ediyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi demokrasiler için olmazsa olmaz yaratıcı yaşamlarımızın omurgasını oluşturur ve (İngiltere) İnsan Hakları Yasası ifade özgürlüğünü güvence altına almaktadır. Kültür kurumlarına ve onlara fon sağlayanlara ifade özgürlüğü hakkını koruma ve ayrımcılık karşıtı taahhütlerini sürdürme sorumluluklarını hatırlatıyoruz."

Son dakika: Diplomasi trafiği! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BAE'de peş peşe kritik... Haberi Görüntüle

Evlatlık aldığı iki çocuk tarafından öldürüldü! 13 ve 15 yaşındaki... Haberi Görüntüle

FİLİSTİN'E DESTEK VEREN SANATÇILARIN SERGİLERİ İPTAL EDİLDİ

Mektupta, sanatçılar ve kültür-sanat sektöründe çalışanların tehdit altındaki meslektaşlarıyla dayanışma içinde oldukları ifade edilirken; sektöre "Eylemlerin adalet ve kapsayıcılıkla uyumlu hale getirilmesi." çağrısı yapıldı.

Öte yandan mektupta, sektörün ateşkes çağrılarına katılması, Filistinli sanatçı, yazar ve düşünürler ile Filistinlilerle dayanışma gösteren sanatçılara destek verilmesi, insan hakları ihlallerini, yaptığı işbirlikleriyle destekleyen kurumlarla bağlantıların koparılması çağrısı da yer aldı. 

İnsani kriz ve adaletsizlik karşısında sessiz kalmanın, ahlaki sorumluluğa ters olduğunun da ifade edildiği mektupta, "Bu sorumluluğu yerine getiren ilkeli sanatçıları susturmaya çalışmak ifade özgürlüğü ve ayrımcılık yasağına ilişkin yasal yükümlülüklerin yerine getirilmemesidir ve pek çok sanatçı bu yükümlülükleri yerine getirmeyen kurumlarla çalışmaya karşı çıkıyor." denildi.

Mektupta, sanatçıların Müslüman karşıtlığı (İslamofobi), antisemitizm ve her türlü ırkçılığı karşı çıktığı vurgulanarak, tüm kültür ve sanat kurumlarına ilkeli bir duruş için çağrı yapıldı.

Olivia Colman 

Ünlü milyarder Jeff Bezos vergi mi kaçırıyor? 8.5 milyar dolarlık... Haberi Görüntüle

BİN 300'DEN FAZLA OYUNCU, YAZAR VE YÖNETMEN İMZA ATTI

Kültür ve sanat kurumları ile sektöre yapılan çağrı mektubuna; The Crown ve Fleabag dizisiyle tanınan Oscar ödüllü Olivia Colman, BAFTA ödüllü Aimee Lou Wood, Siobhan McSweeney, Enola Holmes dizisiyle tanınan Susan Wokoma, Bridgerton dizisi oyuncusu Nicola Coughlan ile İngiltere'nin en prestijli tiyatro ödülü olan Olivier ödülü sahibi Harriet Walter ve Juliet Stevenson'ın da aralarında bulunduğu 1300'ün üzerinde oyuncu, yazar, yönetmen, şair ve kültür sanat sektörü çalışanı imza attı.

Susan Wokoma

Artists for Palestine grubunun ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada; Filistin'e destekleri nedeniyle sanatçı Ai Weiwei'in İngiltere Lisson Gallery'deki sergisinin ertelendiği, küratör Anais Duplan ile Candida Brietz'in Almanya'daki sergilerinin iptal edildiği, oyuncu Melissa Barrera'nın Hollywood yapımı Çığlık 7 filmini kadrosundan çıkarıldığı, İngiltere'nin Bristol kentindeki Uluslararası Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin Bristol Filistin Filmleri Festivali'ne ev sahipliği yapmaktan vazgeçtiği, Filistinli bir aktörün hayatını anlatan tiyatro oyununun da Paris'teki gösteriminin iptal edildiği belirtildi. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading