Yandex Metrica

İngiltere Avrupa'nın hasta adamı oldu! Grev dalgası dev bir salgına dönüştü

İngiltere Avrupa'nın hasta adamı oldu! Grev dalgası dev bir salgına dönüştü

İngiltere'de yaşanan resesyon, enflasyonda ardı ardına rekorlar ve alım gücündeki düşüklük büyürk bir grev dalgasına sebep oldu. Son olarak hemşireler dev bir greve gitmiş, grev sonrası sağlık krizi ülke genelinde patlak vermişti.

Dünya

15.03.2024, 01:05

İngiltere'de enflasyon son 41 yılın rekorunu kırarken, yaşanan resesyon etkisi, halkın alım gücünde düşüşlük ve enflasyondan düşük oranda teklif edilen maaş zamları grev dalgasına sebep oldu. 

Türk İHA'larını kör edip hedef şaşırtacaklarmış: Yunanlar savaşa hazırlanıyor Türk İHA'larını kör edip hedef şaşırtacaklarmış: Yunanlar savaşa hazırlanıyor Haberi Görüntüle

BİRÇOK MESLEK GRUBU GREVE GİTTİ 

Grevlere katılan meslek grupları arasında, öğretmenler, otobüs şoförleri, liman işçileri, gazeteciler, kamu personelleri, ceza avukatları, demir yolu, havalimanı, üniversite, havacılık ve posta servisi çalışanları yer alıyor. 

Grev dalgası dışında hayat pahalılığı ve kemer sıkma politiklarını protesto eden İngilizler başta Londra olmak üzere ülkenin birçok noktasına eylemler düzenliyor. 

Google algoritması ifşa oldu: SEO uygulamalarını açığa çıkaran büyük bir sızıntı Google algoritması ifşa oldu: SEO uygulamalarını açığa çıkaran büyük bir... Haberi Görüntüle

İSTİKRARSIZ HÜKÜMET EKONOMİYİ YERLE BİR ETTİ 

İngiliz hükümeti ise grev dalgası ile mücadele etmek için yeni yollar arıyor. İlk olarak greve giden sendika üyelerine karşı 'sert karşılık veririz' tehdidi savuran İngiltere Başbakanı Rishi Sunak daha sonra çözüm için yeni yollar aradıklarını söylemişti. 

Brexit sonrası ülke ekonomisinde iyiden iyiye gerileme yaşanırken hükümette Boris Johnson ve Liz Truss değişimleri yaşanmıştı. Son olarak Rishi Sunak hükümetin başına geçerken yeni bir çözüm yolu sunamamış son 2 aydır ise grev dalgalarında büyüme gerçekleşmişti. 

Tekrar Cumhurbaşkanı olmak istiyor: İran'da Ahmedinejad sesleri! Tekrar Cumhurbaşkanı olmak istiyor: İran'da Ahmedinejad sesleri! Haberi Görüntüle

ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARI GREVE GİTTİ 

İngiltere'de 70 binden fazla üniversite çalışanı maaş, emeklilik ve çalışma koşullarındaki anlaşmazlık nedeniyle 24, 25 ve 30 Kasım'da üç günlük greve gitti.

Ülke genelinde 150 üniversitede on binlerce öğretim üyesi, araştırmacı, kütüphane görevlisi ve diğer personelin başlattığı greve, Ulusal Öğrenci Birliği de destek verdi.

Mark Zuckerberg Türkleri dolandırdı mı? 1 Milyar dolarlık Metaverse arsaları yok oldu! Mark Zuckerberg Türkleri dolandırdı mı? 1 Milyar dolarlık Metaverse arsaları... Haberi Görüntüle

YARDIM DERNEĞİ ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI 

Ülkede evsizlere barınma desteği ve danışmanlık hizmeti sunan yardım kuruluşu Shelter'ın 600'den fazla çalışanı, maaş zammı anlaşmazlığı nedeniyle 5 Aralık'ta iki haftalık grev başlattı.

Artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında yüzde 3 maaş zammı teklifini kabul etmeyen yardım kuruluşu çalışanları, iş bırakma eylemi 18 Aralık'a kadar devam etti. 

Husilerden ABD, İngiltere ve İsrail’e darbe: Bir haftada 10 gemi vuruldu Husilerden ABD, İngiltere ve İsrail’e darbe: Bir haftada 10 gemi... Haberi Görüntüle

ŞOFÖRLER İŞ BIRAKTI ULAŞIM DURDU 

Başkent Londra'nın batısı ve güneyinde hizmet veren otobüs şoförleri, maaş artışındaki anlaşmazlık nedeniyle 22 Kasım'da 10 günlük grev başlattı.

Unite sendikasına üye 1000 otobüs sürücüsü, Abellio ulaştırma şirketiyle maaş artışında uzlaşıya varılamadığı gerekçesiyle iş bırakma kararı aldı.

Başkent genelinde yaklaşık 60 otobüs güzergahını etkileyen grev nedeniyle birçok güzergahta daha az hizmet verildi veya hiç hizmet verilmedi.

Hazine avcılarının hayallerini süsleyen keşif: 1000 yıllık hazine tüyleri diken diken etti Hazine avcılarının hayallerini süsleyen keşif: 1000 yıllık hazine tüyleri diken... Haberi Görüntüle

MEDYA ÇALIŞANLARI ZAM TALEBİYLE İŞLERİNİ BIRAKTI 

İngiltere'de "Reach plc" adlı medya grubuna bağlı yayınlarda çalışan gazeteciler de ağustosta maaş artışındaki anlaşmazlık nedeniyle grev dalgasına katıldı.

İngiltere ve İrlanda'da, bünyesinde hem basılı hem de çevrim içi 130'dan fazla dergi ve gazeteyi bulunduran "Reach plc" adlı medya grubunda çalışan 1000'den fazla gazeteci ağustosta greve gitti.

İş bırakma kararı, gazetecilerin bağlı bulunduğu Ulusal Gazeteciler Sendikasının (NUJ) yüzde 3 veya 750 sterlin maaş zammı teklifini reddetmesinin ardından geldi.

Çalışanlar, bünyesinde "Daily Star", "Daily Mirror" ve "Daily Express" gibi çok sayıda gazete ve dergiyi bulunduran medya grubundan adil ücret artışı talebinde bulundu. Sendika ile şirket arasında daha önce grevin ertelenmesine yönelik görüşmeler yapılmış ancak uzlaşı sağlanamamıştı.

Filistin'den BM'ye çağrı: 'İsrail soykırımdan sonra hesap vermeyecekse ne zaman verecek?' Filistin'den BM'ye çağrı: 'İsrail soykırımdan sonra hesap vermeyecekse ne zaman... Haberi Görüntüle

106 YILLIK TARİHLERİNDE İLK KEZ GREVE GİTTİLER 

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'da binlerce hemşire de 15 ve 20 Aralık'ta iki gün süren toplu greve gitti. 

Hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikası, 106 yıllık tarihinde ilk kez grev oylaması yaptı. Oylamada, sendikaya üye hemşirelerin büyük çoğunluğu greve gidilmesi yönünde oy kullandı.

Ülke çapında 300 binden fazla üyesi bulunun RCN Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Pat Cullen, hemşirelerin grev kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Öfke eyleme dönüştü ve üyelerimiz 'artık yeter' diyor." ifadesini kullandı.

Hakan Fidan'ın Çinlilere ne söylediği belli oldu: Türk Dışişleri kaynaklarından çarpıcı mesajlar Hakan Fidan'ın Çinlilere ne söylediği belli oldu: Türk Dışişleri kaynaklarından... Haberi Görüntüle

HAVALİMANI GÜVENLİKLERİ NOEL'DE GREVE GİDİYOR 

İngiltere'de havalimanlarında görev yapan sınır güvenlik personeli, Noel döneminde 8 gün greve gidecek.

Kamu ve Ticari Hizmetleri Sendikası da, 23-26 Aralık'ta greve giderken, 28-31 Aralık'ta Birmingham, Cardiff, Gatwick, Glasgow, Heathrow ve Manchester havalimanları ile Newhaven limanında çalışan sınır güvenlik personelinin greve gideceği duyuruldu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading