Yandex Metrica

Sitede Ara

İngiltere Avrupa'nın hasta adamı oldu! Grev dalgası dev bir salgına dönüştü

İngiltere Avrupa'nın hasta adamı oldu! Grev dalgası dev bir salgına dönüştü

İngiltere'de yaşanan resesyon, enflasyonda ardı ardına rekorlar ve alım gücündeki düşüklük büyürk bir grev dalgasına sebep oldu. Son olarak hemşireler dev bir greve gitmiş, grev sonrası sağlık krizi ülke genelinde patlak vermişti.

Dünya

15.03.2024, 01:05

İngiltere'de enflasyon son 41 yılın rekorunu kırarken, yaşanan resesyon etkisi, halkın alım gücünde düşüşlük ve enflasyondan düşük oranda teklif edilen maaş zamları grev dalgasına sebep oldu. 

Biden'a 'adaylıktan çekil' baskıları artıyor! Obama da dahil oldu! Demokrat kaynaklardan adaylık iddiası Biden'a 'adaylıktan çekil' baskıları artıyor! Obama da dahil oldu! Demokrat... Haberi Görüntüle

BİRÇOK MESLEK GRUBU GREVE GİTTİ 

Grevlere katılan meslek grupları arasında, öğretmenler, otobüs şoförleri, liman işçileri, gazeteciler, kamu personelleri, ceza avukatları, demir yolu, havalimanı, üniversite, havacılık ve posta servisi çalışanları yer alıyor. 

Grev dalgası dışında hayat pahalılığı ve kemer sıkma politiklarını protesto eden İngilizler başta Londra olmak üzere ülkenin birçok noktasına eylemler düzenliyor. 

Savaş gemisi alacak paramız yok! Yunan medyasından itiraf niteliğinde analiz: Doğu Akdeniz'i Türklere bırakalım Savaş gemisi alacak paramız yok! Yunan medyasından itiraf niteliğinde analiz:... Haberi Görüntüle

İSTİKRARSIZ HÜKÜMET EKONOMİYİ YERLE BİR ETTİ 

İngiliz hükümeti ise grev dalgası ile mücadele etmek için yeni yollar arıyor. İlk olarak greve giden sendika üyelerine karşı 'sert karşılık veririz' tehdidi savuran İngiltere Başbakanı Rishi Sunak daha sonra çözüm için yeni yollar aradıklarını söylemişti. 

Brexit sonrası ülke ekonomisinde iyiden iyiye gerileme yaşanırken hükümette Boris Johnson ve Liz Truss değişimleri yaşanmıştı. Son olarak Rishi Sunak hükümetin başına geçerken yeni bir çözüm yolu sunamamış son 2 aydır ise grev dalgalarında büyüme gerçekleşmişti. 

Amazon Ormanlarında ilkel kabile bulundu! Modern dünyayla hiçbir zaman temasa geçmediler! Amazon Ormanlarında ilkel kabile bulundu! Modern dünyayla hiçbir zaman temasa... Haberi Görüntüle

ÜNİVERSİTE ÇALIŞANLARI GREVE GİTTİ 

İngiltere'de 70 binden fazla üniversite çalışanı maaş, emeklilik ve çalışma koşullarındaki anlaşmazlık nedeniyle 24, 25 ve 30 Kasım'da üç günlük greve gitti.

Ülke genelinde 150 üniversitede on binlerce öğretim üyesi, araştırmacı, kütüphane görevlisi ve diğer personelin başlattığı greve, Ulusal Öğrenci Birliği de destek verdi.

Oyun tutkunları GTA 6 için gün sayıyor! Fragmanı tam 200 milyon görüntülemeye ulaştı Oyun tutkunları GTA 6 için gün sayıyor! Fragmanı tam 200... Haberi Görüntüle

YARDIM DERNEĞİ ÇALIŞANLARI İŞ BIRAKTI 

Ülkede evsizlere barınma desteği ve danışmanlık hizmeti sunan yardım kuruluşu Shelter'ın 600'den fazla çalışanı, maaş zammı anlaşmazlığı nedeniyle 5 Aralık'ta iki haftalık grev başlattı.

Artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında yüzde 3 maaş zammı teklifini kabul etmeyen yardım kuruluşu çalışanları, iş bırakma eylemi 18 Aralık'a kadar devam etti. 

Dubai Prensesi Şeyha Mahra, sosyal medya hesabından kocasını boşadı! O hamlesiyle tüm ülkeyi ayağa kaldırdı! Dubai Prensesi Şeyha Mahra, sosyal medya hesabından kocasını boşadı! O... Haberi Görüntüle

ŞOFÖRLER İŞ BIRAKTI ULAŞIM DURDU 

Başkent Londra'nın batısı ve güneyinde hizmet veren otobüs şoförleri, maaş artışındaki anlaşmazlık nedeniyle 22 Kasım'da 10 günlük grev başlattı.

Unite sendikasına üye 1000 otobüs sürücüsü, Abellio ulaştırma şirketiyle maaş artışında uzlaşıya varılamadığı gerekçesiyle iş bırakma kararı aldı.

Başkent genelinde yaklaşık 60 otobüs güzergahını etkileyen grev nedeniyle birçok güzergahta daha az hizmet verildi veya hiç hizmet verilmedi.

Suikast anında Vincent Fusca detayı: Hiç paniklemedi, ayakta durmaya devam etti! Suikast anında Vincent Fusca detayı: Hiç paniklemedi, ayakta durmaya devam... Haberi Görüntüle

MEDYA ÇALIŞANLARI ZAM TALEBİYLE İŞLERİNİ BIRAKTI 

İngiltere'de "Reach plc" adlı medya grubuna bağlı yayınlarda çalışan gazeteciler de ağustosta maaş artışındaki anlaşmazlık nedeniyle grev dalgasına katıldı.

İngiltere ve İrlanda'da, bünyesinde hem basılı hem de çevrim içi 130'dan fazla dergi ve gazeteyi bulunduran "Reach plc" adlı medya grubunda çalışan 1000'den fazla gazeteci ağustosta greve gitti.

İş bırakma kararı, gazetecilerin bağlı bulunduğu Ulusal Gazeteciler Sendikasının (NUJ) yüzde 3 veya 750 sterlin maaş zammı teklifini reddetmesinin ardından geldi.

Çalışanlar, bünyesinde "Daily Star", "Daily Mirror" ve "Daily Express" gibi çok sayıda gazete ve dergiyi bulunduran medya grubundan adil ücret artışı talebinde bulundu. Sendika ile şirket arasında daha önce grevin ertelenmesine yönelik görüşmeler yapılmış ancak uzlaşı sağlanamamıştı.

Yunanistan'ı patlatacaklar diyen Cihat Yaycı: 'Kuzey' dediği ülke 'güney'i almak için gelecek Yunanistan'ı patlatacaklar diyen Cihat Yaycı: 'Kuzey' dediği ülke 'güney'i almak... Haberi Görüntüle

106 YILLIK TARİHLERİNDE İLK KEZ GREVE GİTTİLER 

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'da binlerce hemşire de 15 ve 20 Aralık'ta iki gün süren toplu greve gitti. 

Hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikası, 106 yıllık tarihinde ilk kez grev oylaması yaptı. Oylamada, sendikaya üye hemşirelerin büyük çoğunluğu greve gidilmesi yönünde oy kullandı.

Ülke çapında 300 binden fazla üyesi bulunun RCN Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Pat Cullen, hemşirelerin grev kararına ilişkin yaptığı açıklamada, "Öfke eyleme dönüştü ve üyelerimiz 'artık yeter' diyor." ifadesini kullandı.

Trump, suikast girişimi sonrası ilk kez kürsüde: Ölümden nasıl döndüğünü anlattı Trump, suikast girişimi sonrası ilk kez kürsüde: Ölümden nasıl döndüğünü... Haberi Görüntüle

HAVALİMANI GÜVENLİKLERİ NOEL'DE GREVE GİDİYOR 

İngiltere'de havalimanlarında görev yapan sınır güvenlik personeli, Noel döneminde 8 gün greve gidecek.

Kamu ve Ticari Hizmetleri Sendikası da, 23-26 Aralık'ta greve giderken, 28-31 Aralık'ta Birmingham, Cardiff, Gatwick, Glasgow, Heathrow ve Manchester havalimanları ile Newhaven limanında çalışan sınır güvenlik personelinin greve gideceği duyuruldu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading