Yandex Metrica

İki haftada 15 uçak düşürdüler: Savaş jetleri sinek gibi avlanıyor

İki haftada 15 uçak düşürdüler: Savaş jetleri sinek gibi avlanıyor

Ukrayna doğusundaki Avdiyivka'yı ele geçirdikten sonra hızlı taarruz hamlesine girişen Rusya bunun bedelini pahalı ödüyor. Ruslar günde yaklaşık 1000 asker kaybediyor. Taarruz birliklerine hava desteği vermek üzere cephe hattında uçan savaş uçakları ise adeta sinek gibi avlanıyor. 

Dünya

21.04.2024, 19:05

Rus ordusunun Ukrayna topraklarında hızlı taarruz ihtirası pahalıya patlıyor. Şubat ayı ortasında Donetsk yakınlarındaki Avdiyivka'yı aylar süren ablukanın ardından ele geçiren Ruslar, doğu cephesine yığıldığı belirtilen 200 bine yakın personelle yeni bir saldırı dalgası başlattı. Ancak son birkaç haftadır yoğun biçimde sürmükte olan taarruz dalgası sırasında Rus birlikleri olağanüstü ölçekte kayıplar yaşıyor. 

Rusya'nın Ukrayna cephesinde günlük kayıplarını gösteren istatistik

İngiliz istihbarat kaynaklarına göre Rus ordusunun cephe hattındaki günlük asker kaybı savaşın başından buyana doruk noktaya ulaşarak 1000'e dayandı.

Günlük kayıp ortalaması 2022 Şubat'ında başlayan işgalin ilk aylarında 100-200 civarında seyretmiş ve sonra yükselerek 500'ler seviyesine gelmişti. 

2023 yılında 600 ilâ 900 arasında seyreden ölüm ve yaralanmalar 2024 Şubat'ına gelindiğinde 983'e ulaştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski, geçtiğimiz günlerde Rusya'nın toplam kayıplarına ilişkin yaptığı açıklamada, "180 bin Rus öldü. Yaralılarla birlikte Rusların kaybı 500 bin" demişti. 

Netanyahu gücünü kaybetti: İsrail ordusunda arka arkaya üst düzey 2 istifa! Netanyahu gücünü kaybetti: İsrail ordusunda arka arkaya üst düzey 2... Haberi Görüntüle

İKİ HAFTADA 15 UÇAK KAYBETTİLER

2 yılda yarım milyon personeli savaş dışı kalan Rusya aynı zamanda teçhizatını da hızla tüketiyor. ABD, Fransa, İtalya ve Almanya tarafından Ukrayna ordusuna teslim edilen hava savunma sistemleri, taarruz hamlesine destek için derin harekât düzenlemek isteyen Rus uçaklarını adeta sinek gibi avlıyor. 

Ukrayna birlikleri son 2 haftada 15 Rus uçağını vurarak imha etti. Yayınlanan bilgilere göre Ruslara ait 14 savaş uçağı ile 1 adet havadan erken ihbar uçağı Ukrayna hava savunma sistemleri tarafından imha edildi. Düşürülen uçaklar ve saldırı tarihleri şöyle oluştu:

  • 17 Şubat: 2xSu-34, Su-35
  • 18 Şubat: Su-34
  • 19 Şubat: Su-34, Su-35
  • 21 Şubat: Su-34
  • 23 Şubat: A-50U
  • 27 Şubat: 2xSu-34
  • 29 Şubat: 3xSu-34
  • 1 Mart: Su-34
  • 2 Mart: Su-34

BM Genel Sekreteri'nden dikkat çeken çalışma: Dünya savaş halindeyken toplantıda bakın ne yaptı? BM Genel Sekreteri'nden dikkat çeken çalışma: Dünya savaş halindeyken toplantıda... Haberi Görüntüle

UKRAYNA DOĞUSUNDA 'GÖKYÜZÜ AÇIK'

Kiev açısından oldukça 'parlak' görünen bu tablo Moskova'yı ürkütmüş görünüyor. Zira Ukrayna basını, yoğun uçak kaybı yaşayan Rusların 48 saattir cephe hattı çevresinde uçuş gerçekleştirmediğini rapor ediyor. 

Sosyal medya hesabında bir paylaşım yapan Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Nikolay Oleşçuk, radar bilgi ekranından bir görüntü servis ederek "Ukrayna'nın doğu kesiminde gökyüzü açık" notunu yazdı. Yani Ukrayna doğusunda hiçbir 'düşman uçağı' gözlemlenmedi. 

Nikolay Oleşçuk'un paylaştığı mesaj

 

Habere Tepki Ver

3

0

2

1

0

0

1

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Loading