Yandex Metrica

Sitede Ara

Hitler yeni katliamlara hazırlanırken Hamas'tan 'ateşkes' açıklaması geldi

Hitler yeni katliamlara hazırlanırken Hamas'tan 'ateşkes' açıklaması geldi

Gazze kasabı Netanyahu, Ramazan ayında Refah'ta katliam yapma planından vazgeçmiyor. Vahşi Yahudilerin soykırıma devam ettiği Gazze için Uluslararası Adalet Divanı'na yeni başvuruda bulunuldu. Hamas'tan ise ateşkes konusundaki müzakerelere ilişkin net mesaj geldi: "Eve dönüş garantisi verilmeden anlaşma sözkonusu değil."

Dünya

03.05.2024, 12:57

Soykırımcı Yahudiler, Gazze'nin Refah bölgesine sığınan Müslümanları Ramazan ayında da katletmek istiyor. Modern çağın Adolf Hitler'i Benjamin Netanyahu, Refah'a saldırı fikrinden vazgeçmediğini, Hamas'ın geriletilmesinin 'kırmızı çizgisi' olduğunu söyledi. 

Siyonistlere ait Bild ve Politico'ya açıklamada bulunan İsrail Başbakanı, Ramazan ayı süresince ateşkes ilan edilmesi önerilerine karşı çıktı. "Refah'a gideceğiz. Ayrılmayacağız. Yoğun çatışma aşamasının tamamlanması birkaç hafta sürer" dedi. 

Hamas'a yönelik saldırıları sürdürmek için birçok Arap liderin zımnî desteğini aldığını öne süren Netanyahu, "Bir Filistin devleti asla olmayacak" iddiasında bulundu. Gazze kasabının siyonist medyaya verdiği beyanat, vahşi Yahudilerin soykırıma Ramazan ayında da devam edeceğini gözler önüne serdi. 

Rus ordusunda skandallar bitmiyor: Bir general daha tutuklandı Rus ordusunda skandallar bitmiyor: Bir general daha tutuklandı Haberi Görüntüle

İSMAİL HENİYYE: ANLAŞMA YOK 

Hamas ile yürütülen müzakerelerde ise İsrail'in maksimalist talepleri nedeniyle bir sonuç alınamadı. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Gazze'de savaşın sona ermesi, İsrail askerlerinin çekilmesi ve yerinden edilen Filistinlilerin evlerine dönmesi garanti altına alınmadan İsrail'le bir anlaşmaya varılmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Arap medyasında banttan yayımlanan konuşmasında Heniyye, Hamas olarak şu ana kadar müzakerelerde pozitif ve sorumlu bir şekilde davrandıklarını belirterek şu bilgileri verdi:

İsmail Heniyye

"Gazze'de savaşı sonlandırmayan, yerinden edilenleri evlerine döndürmeyen ve düşmanın başta orta kesim olmak üzere Gazze'nin dışına çekilmesini garanti etmeyen bir anlaşmaya varmak istemiyoruz. Bu ilkelerin gerçekleşmesi ve anlaşmaya varılması için İsrail'i bunlara uymaya zorlayacak uluslararası teminatların olması da şart.

İsrail anlaşma ilkelerine bağlı kalma konusunda hiçbir teminat vermek istemediği için henüz bir anlaşmaya varılamadı. İsrail yerinden edilenlerin aşamalı olarak evlerine dönmesinden bahsediyor ancak bununla ilgili net bilgi vermiyor. Gazze'yi ikiye bölmeye de devam ediyorlar." 

Gazzeliler Ramazan ayının ilk teravih namazını eda etti.

ABD medyası 'Sinwar' raporunu dünyaya duyurdu! Siyonist İsrail'in Refah planı suya düşebilir ABD medyası 'Sinwar' raporunu dünyaya duyurdu! Siyonist İsrail'in Refah planı... Haberi Görüntüle

HALKI TEHCİR ETMEYİ BAŞARAMADILAR

"İsrail Filistin halkına karşı psikolojik bir savaş yürütüyor. Kaos çıkarmaya ve halkı bölmeye çalışıyor. Ancak bunda başarılı olamayacaklar. Tüm katliamlara ve soykırıma rağmen Filistin halkını Gazze'den tehcir etmeyi başaramadılar. 

Kudüs, Batı Şeria ve diasporadaki Filistinlileri, Mescid-i Aksa'yı ve kutsal mekanları hedef alan komplolarla mücadele için herkesi Aksa Tufanı'na destek olmaya çağırıyorum. Lübnan, Yemen ve Irak cephelerindeki direnişe ve Arap ve İslam dünyasında Gazze'ye destek için sokaklara inen insanlara teşekkür ediyorum."

Ramazan ayına acılar içinde giren Gazze halkı çadırların arasında teravih kıldı.

Kral Abdullah'ın eşi Siyonistlere göz kırptı: İsrail 7 Ekim'de kışkırtıldı Kral Abdullah'ın eşi Siyonistlere göz kırptı: İsrail 7 Ekim'de kışkırtıldı Haberi Görüntüle

SOYKIRIM DAVASINA YENİ BAŞVURU

Öte yandan Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphposa, İsrail'in, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Gazze'de soykırım davası kapsamında verdiği tedbir kararlarını uygulamadığını söyleyerek Lahey'e yeni başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Ramaphosa, "İsrail, Mahkeme'nin (UAD) verdiği emre uymadı. Bu nedenle 100'den fazla kişinin katledildiği Refah bölgesindeki sorunların çözümü amacıyla mahkemeye acilen başvurmanın uygun olduğunu gördük" dedi.

UAD'nin bu konuyu nasıl ele alacağına ve başka bir olayın meydana gelmesini nasıl önleyeceğine ilişkin bir karar daha almasını istediklerini belirten Ramaphosa, "Endişe verici bir başka husus da birçok kuruluşun uyardığı gibi Gazze'de insanların artık açlıktan ölmesidir" diye konuştu.

Havacılık analisti helikopterin pilotuna dikkat çekti: Neden Mayday çağrısı yapmadı? Havacılık analisti helikopterin pilotuna dikkat çekti: Neden Mayday çağrısı yapmadı? Haberi Görüntüle

ADALET DİVANI'NIN İSRAİL HAKKINDAKİ GEÇİCİ KARARI

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023'te, 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle İsrail aleyhine UAD'de dava açmıştı.

Güney Afrika, Gazze'deki durumun aciliyet teşkil etmesi sebebiyle UAD'den ihtiyati tedbirlere hükmetmesini istemiş ve tedbir talebine ilişkin duruşmalar, 11-12 Ocak'ta Lahey'deki Barış Sarayı’nda yapılmıştı.

  • Divan, 26 Ocak’ta açıkladığı tedbir kararlarında, İsrail’in Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesinde tanımlanan fiillerin işlenmemesi için elinden gelen tüm önlemleri almasına,
  • İsrail ordusunun Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesindeki fiilleri işlemesini engelleyecek önlemleri ivedilikle almasına,
  • Gazze’deki Filistinlilere yönelik soykırım çağrısı yapanları önlemek, engellemek ve cezalandırmak için gereken tüm adımları atmasına,
  • Gazze’deki Filistinlilerin karşılaştığı olumsuz yaşam koşullarını ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyulan temel hizmetlere ve insani yardımın sağlanmasını mümkün kılan acil ve etkili önlemleri almasına,
  • Gazze’deki Filistinlilere karşı Soykırım Sözleşmesi'nin ihlalini gösteren delillerin yok edilmesini önlemek ve korunmasını sağlamak için etkili tedbirler almasına,
  • Kararın yürürlüğe girmesinden itibaren 1 ayda alınan tüm tedbirler hakkında mahkemeye bir rapor sunmasına hükmetmişti.

Boğaz'dan geçen savaş gemisi gerilimi tırmandırdı: 7. Filo gerginliği Boğaz'dan geçen savaş gemisi gerilimi tırmandırdı: 7. Filo gerginliği Haberi Görüntüle

LAHEY'E REFAH KATLİAMI İÇİN UYARI

Güney Afrika, İsrail'in, Refah kentine planladığı saldırının ortaya çıkaracağı büyük çaplı öldürme, zarar verme ve yıkım eylemleri sebebiyle 13 Şubat'ta UAD'den acilen yeni tedbirlere hükmedilmesini talep etmişti.

Güney Afrika'nın başvurusunda, İsrail'in Refah kentine planladığı saldırının, hem Divan'ın 26 Ocak tarihli ihtiyati tedbir kararlarının hem de Soykırım Sözleşmesi'nin ciddi ve telafisi mümkün olmayan şekilde ihlal edilmesi anlamına geldiği belirtilmişti.

Başvuruda, UAD İç Tüzüğü'nün 75. Maddesi uyarınca davanın her aşamasında tedbir kararlarına hükmedebileceğini ve 26 Ocak'tan bu yana Gazze'de Mahkeme'nin yeni tedbirlere hükmetmesini gerektiren ölçüde önemli gelişmeler olduğu vurgulanmıştı.

Gazzeliler Ramazan ayının ilk teravih namazını hüzünle eda etti. 

 

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Loading