SON DAKİKA
Hem zırhlı araç gönder hem de diyalog çağrısı yap: İkiyüzlü ABD tezgah peşinde...

Hem zırhlı araç gönder hem de diyalog çağrısı yap: İkiyüzlü ABD tezgah peşinde...

Ankara’nın Washington yönetimine verdiği protesto notasına ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye ve Yunanistan’a diyalog çağrısı yaparak yanıt verdi.

Dünya

23.01.2024, 19:52

ABD, geçtiğimiz günlerde Ege'de gayri askeri statüdeki Midilli'ye 23, Sisam'a ise 18 zırhlı araç sevk etmişti.

Yunanistan’ın Ege adalarına sevk ettiği ABD menşeli zırhlı araçlarla ilgili Ankara’nın Washington yönetimine verdiği protesto notasına ilişkin ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder açıklamada bulundu. Ryder, Türkiye ve Yunanistan’a diyalog çağrısı yaparken ülkesinin Ege’de herhangi bir tatbikatının olmadığını söyledi.

Ryder, günlük basın toplantısında gündemdeki konular üzerine değerlendirmede bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan önemli iddia: Avrupa Birliği Ukrayna'dan Rusya'nın... Haberi Görüntüle

AMERİKALI GENERAL: TATBİKATTAN HABER DEĞİLİM

"Türkiye iki anlaşma kapsamında gayriaskeri statüye sahip iki adaya ABD menşeli zırhlı araçlar çıkardığı için Yunanistan ve ABD’ye protesto notası verdi. Sizin bölgede bir tatbikat veya eğitiminiz var mı? Türkiye’nin protestosuna yanıtınız nedir?” sorusuna Tuğgeneral Ryder, "Orada (ABD tarafından gerçekleştirilen) herhangi bir tatbikattan haberdar değilim." yanıtını verdi

Fransa: Husiler'e ait 2 dron Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde düşürüldü Haberi Görüntüle

Son dakika... ABD'den İsrail'in Refah'a olası operasyonuna ilişkin açıklama: Bu... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR NATO ÜLKESİ

ABD’li general, "Genel olarak konuşacak olursak, Türkiye ve Yunanistan iki önemli NATO ortağıdır ve onları potansiyel gerilimleri düşürmek için yapıcı bir diyaloga girmeye devam etmeye teşvik ediyoruz." diye konuştu.

ABD, İranlı hava yolu şirket tarafından Venezuelalı kargo şirketine satılan... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE İLE ÇALŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Muhabirin, "Ankara’da bölgedeki tansiyonu körüklediği ve gerilime katkı sağladığı konusunda ABD’ye yönelik eleştirileri var. Bu eleştirilere katılıyor musunuz veya yanıtınız nedir?" sorusuna ise Ryder, "İkili ilişkilerimiz bakımından Türkiye inanılmaz derecede önemli bir NATO ortağıdır. Türkiye dahil NATO ortaklarımızla yakın çalışmaya devam edeceğiz. Ve elbette ki bunu, resmi bir ABD yanıtı için Dışişleri Bakanlığına sormanızı teşvik ediyorum." karşılığını verdi.

Rusya ile Ukrayna arasında yeni esir takası: İki taraftan 100... Haberi Görüntüle

DİPLOMATİK YOLLARI İŞARET ETTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunanistan’ın adalara zırhlı birlikler çıkarmasına ilişkin sorular üzerine, bölgede gerilimi artıracak demeç ve davranışların zamanı olmadığını belirterek tarafları anlaşmazlıklarını diplomatik yollarla çözmeye çağırmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading