Yandex Metrica

Hariri: "Cumhurbaşkanı bizi cehenneme sürüklüyor"

Hariri: "Cumhurbaşkanı bizi cehenneme sürüklüyor"

Cumhurbaşkanı'na sunduğu kabine teklifi reddedilince görevi iade eden Lübnanlı Sünni Siyasetçi Saad el-Hariri, zehir zemberek açıklamalar yaptı.

Dünya

23.01.2024, 17:39

Lübnan’da hükümetin kurulması için 9 ay süren bekleyiş, hayal kırıklığıyla son buldu. Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın kabine teklifini veto etmesi üzerine hükümeti kurmakla görevli Başbakan Saad el-Hariri, görevi iade ederek bir kez daha istifa etti.

Hariri, görevi iade etmesinin ardından Lübnan’da yayın yapan New TV’de katıldığı canlı yayın programında, Cumhurbaşkanına sert eleştirilerde bulunarak, “Avn, bizi cehenneme sürüklüyor” dedi.

Programda, hükümetin kurulamamasının yanı sıra, Beyrut Limanı patlaması, Refik Hariri Suikasti, Suudi Arabistan ile ilişkiler ve ülkedeki hakim mezhep temelli düzene ilişkin açıklamalar yapan Hariri, yaşanan krizden çıkış için seçimlerin yapılması gerektiğini söyledi.

Ahırına girmek için korumaları ve güvenlik şeridini geçmeniz gerek! İşte dünyanın en pahalı ineği ve özellikleri... Ahırına girmek için korumaları ve güvenlik şeridini geçmeniz gerek! İşte... Haberi Görüntüle

YÖNETİM BOŞLUĞUNU AVN İSTİYOR

Hariri, hükümetin kurulabilmesi için gerekli bütün tavizleri verdiğini dile getirdiği programda, “Karşı taraf ise hiçbir taviz vermiyor. Öyleyse, herkes hükümet istiyorsa sadece bizim taviz vermemiz doğru değil” dedi.

Lübnan’da yönetim boşluğunu istemediğini vurgulayan Hariri, “Yönetim boşluğu olmasını istemiyorum ama Cumhurbaşkanı hükümetin kurulmasını engelliyor. Görev süresi bitene kadar ülke hükümetsiz kalsın istiyorsa kendi bileceği iş. Ben bugün Mişel Avn hükümetinden affımı istedim” şeklinde konuştu.

Lübnan’da mezhep temelli sisteme karşı tepki olduğuna ve insanların bunu istemediğine dikkat çeken Hariri, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ben mezhepçi değilim. Sünni Müslüman Arabım. Suudi Arabistan’da doğdum, Annem Iraklı, Eşim Suriyeli Babamın annesi de Ürdün asıllı Filistinli. Bütün Arap vatanının evladıyım. Mişel Avn’ın bütün bu yaptıklarına rağmen Hristiyanlar yüzde 75 oy veriyor. Öyleyse bu konuyu düşünmeliler” ifadelerini kullandı.

İsrail, Han Yunus'ta hava saldırısı düzenledi: Çok sayıda ölü ve yaralı var İsrail, Han Yunus'ta hava saldırısı düzenledi: Çok sayıda ölü ve... Haberi Görüntüle

BABAMI HİZBULLAH ÖLDÜRDÜ VURGUSU

Lübnan’a özel uluslararası mahkeme, 18 Ağustos 2020’de Refik Hariri suikastine ilişkin son kararını vererek, suikastten Hizbullah’ın üst düzey yöneticilerinden Selim Ayyaş’ı sorumlu tutmuştu.

Hariri, dünkü açıklamasında Hizbullah’ın hala Selim Ayyaş’ı mahkemeye teslim etmediğine dikkat çekerek, Ayyaş’ın bu işi bireysel yapmadığının altını çizdi.

Uluslararası mahkemeyi de açık bir şekilde “cinayeti Hizbullah işledi” diyememekle eleştiren Hariri, “Bir uluslararası mahkemenin açıkça bir örgütün ismini verememesini düşünebiliyor musunuz? Selim Ayyaş kimdi? Hizbullah’ta motosiklet sürücüsü müydü?” diye sordu.

İsrail için savaşan ABD'li kadın askerden alçak paylaşım! Dakikalar sonra sildi İsrail için savaşan ABD'li kadın askerden alçak paylaşım! Dakikalar sonra... Haberi Görüntüle

SUUDİ ARABİSTAN’IN BENİMLE DEĞİL HİZBULLAHLA SORUNU VAR

Programda yaptığı açıklamalarda, Suudi Arabistan ile arasında sorunların olduğuna ilişkin iddiaları da cevaplayan Hariri, “Diyorlar ki Suudi Arabistan artık Hariri’nin yanında değil. Ben Suudi Arabistan’da doğdum, ailem orada. Babam Refik Hariri ile birlikte 1992’den beri Lübnan’a 23 milyar dolar katkı sağladık” ifadelerini kullandı.

Hizbullah’ın Yemen’de Suudi Arabistan’a karşı savaşan Husilere silah ve militan desteği sunduğunu hatırlatan Hariri, “Suudi Arabistan Lübnan’ın kötülüğünü değil, hayrını istiyor. Ama Hizbullah ile sorunları var” diye konuştu.

Husiler, Kızıldeniz'den geçirmiyor: Bir ABD gemisi daha vuruldu Husiler, Kızıldeniz'den geçirmiyor: Bir ABD gemisi daha vuruldu Haberi Görüntüle

BEYRUT LİMANI PATLAMASI İÇİN ULUSLARASI SORUŞTURMA

Beyrut Limanı, 4 Ağustos 2020’de limanda depolanmış 2 bin 500 tonluk amonyum-nitrat maddesinin sebep olduğu patlama yüzünden yerle bir olmuştu.

Patlama meselesinde asıl önemli olanın amonyum-nitrat maddesini kimin ve neden limana depoladığı olduğuna vurgu yapan Hariri, “Bu maddeleri ben oraya koymadım. Kim, niçin getirdiyse onun sorumlu tutulması gerekir” dedi.

Hariri, ayrıca, Beyrut Limanı patlaması soruşturmasında daha önce Refik Hariri suikastinde olduğu gibi Lübnan yargısının yetersiz kaldığını belirterek, “Suikast davasında uluslararası mahkemeye gittik ve her kararına saygı duyduk. Aynı şekilde liman patlaması davasında da uluslararası mahkeme seçeneğini destekliyorum” şeklinde konuştu.

Provokatör gazeteciye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert cevap: Başını sallama... Provokatör gazeteciye Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert cevap: Başını sallama... Haberi Görüntüle

AVN: ZATEN TEKLİFİNİ GÖREVİ İADE ETMEK İÇİN SUNDU

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise Hariri’nin görevi iade etmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Hariri, sunduğu teklif üzerinde bazı değişiklikler yapılması konusunu konuşmak istemedi. Demek ki, zaten teklifi sunarken görevi iade etmeyi kararlaştırmıştı” dedi.

Avn, ayrıca, yeni bir hükümet süreci için çalışmaların bir an önce başlayacağını sözlerine ekledi. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading