SON DAKİKA
Fransız avukattan Türkiye'ye övgü: Gazze'de beyaz fosfor bombası kullandığının kanıtlanmasında rolü büyük!

Fransız avukattan Türkiye'ye övgü: Gazze'de beyaz fosfor bombası kullandığının kanıtlanmasında rolü büyük!

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) Filistinlileri temsil eden Fransız avukat Gilles Devers, Türk basınının çektiği fotoğraflarla İsrail'in Gazze'de beyaz fosfor bombası kullandığını kanıtlamada büyük rolünün olduğunu belirtti.

Dünya

23.01.2024, 21:45

Ülkenin başkenti Paris'in banliyösü Stains kentinde, İsrail'in Gazze'deki saldırıları ve soykırım suçu işlediğine dair yüzlerce avukatın bir araya gelerek 9 Kasım'da UCM'ye sunduğu şikayet dilekçeleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Filistinlileri temsil eden Fransız avukat Gilles Devers, Türk basınının çektiği fotoğraflarla İsrail'in Gazze'de beyaz fosfor bombası kullandığını kanıtlamada büyük rolünün olduğunu vurguladı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ning Gazze hakkında konuştu: 'İki devletli... Haberi Görüntüle

"KAMUOYU YETKİLİLERİ FİLİSTİN HAKINA YAPILAN SALDIRIYA SESSİZ"

Toplantıya, UCM'de Filistinli mağdurları temsil eden ve şikayet dilekçelerini sunan Fransız avukat Devers, Stains Belediye Başkanı Azzedine Taibi'nin yanı sıra çok sayıda avukat katılım sağladı. Devers, burada yaptığı konuşmada Gazze'de yaşananlara tepki vermek için yola çıktıklarını ifade etti. Fransız avukat, kamuoyunun önde gelen yetkililerinin bölgede olup biten karşısında sessizliğe bürünmelerini ve Filistin halkına karşı yapılan bu saldırıya göz yummalarına tepki gösterdi. 

Biden ağzını fena bozdu: Putin'e 'o... çocuğu' dedi Haberi Görüntüle

"HAMAS'IN VERİLERİ ÜZERİNE ÇALIŞIYORUZ"

Fransız avukat, mahkemeye sundukları şikayetle ilgili İsrail tarafının tek başına soruşturma yürütmesini asla kabul etmeyeceklerinin altını çizerek, şikayetle ilgili çalışmak üzere 22 Kasım'da UCM savcılık ofisinde ağırlandıklarını aktaran Devers, ofisin Hamas'ın verileri üzerinde de çalışmayı kabul ettiğine işaret etti.Devers, şikayet kapsamında bölgede hastanelere yapılan saldırıları, bombardımanları ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun konuşmaları üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

Avrupa'da başkaldırı! Yönetim "İsrail" halk "Gazze" dedi: Batı'da Siyonistlere tepki... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE VE CEZAYİR DESTEKLİYOR

UCM'ye açıkça destek veren ilk iki ülkenin Türkiye ve Cezayir olduğunu ifade eden Devers, diplomasi alanında güçlü olan söz konusu iki ülkenin desteğinin UCM savcılığını etkisiz bırakmadığı söyledi.

Dünya İsrail'den nefret ediyor! Fransızlardan Siyonistlere tepki: Gazze halkını yok... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE'NİN ROLÜ BÜYÜK 

Fransız avukat, İsrail ordusunun Gazze'de fosfor kullanımına ilişki dosyayı da UCM savcılığına ileteceğini aktararak, basının bu konuda çok iyi belgeler sunduğunu kaydetti.Türk basınının çektiği fotoğraflarla İsrail'in Gazze'de beyaz fosfor bombası kullandığını kanıtlamada büyük rolünün olduğunu belirten Devers, "Bunda Türk basınının büyük rolü var. Beyaz fosforun uygunsuz kullanımına ilişkin açık fotoğraflarımız var." dedi.

Prag'a gitmek için vize gerekiyor mu? Prag'ın para birimi ne,... Haberi Görüntüle

1 YILDA KULLANILACAK BOMBA 4 YILDA KULANILDI 

Devers, Gazze'de soykırım yaşandığını savunarak, bölgeye 4 günde, Amerikan ordusunun Afganistan'da bir yılda kullandığı kadar bomba atıldığını belirtti.İsrail ordusunun saldırılarında Gazze'de öldürülenlerin çoğunun çocuk ve kadınlardan oluştuğuna dikkati çeken Devers, "Şu an Gazze'de yaşayan herkes son derece mağdur ve travma geçiriyor." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading