Yandex Metrica

Fransa'da çöp krizi ayyuka çıktı! İçişleri Bakanından Paris belediyesine 'zorla çalıştır' talimatı

Fransa'da çöp krizi ayyuka çıktı! İçişleri Bakanından Paris belediyesine 'zorla çalıştır' talimatı

Fransa'da bir süredir devam eden çöp krizi işçilerin greve gitmesiyle ayyuka çıktı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Dermanin, Paris Belediyesinden kentte oluşan çöp yığınları nedeniyle grevdeki temizlik işçilerinin zorla işe başlattırılmalarını istedi.

Dünya

23.01.2024, 20:34

Fransa'nın başkenti paris çöp kriziyle gündemde. Bir süredir şehirde yaşanan kriz nedeniyle belediye çalışanları grevde. Ancak Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin krizi artoıracak yeni bir emir verdi.

Doğu Avrupa işgal edilebilir! Financial Times: NATO'nun yeterli hava savunma sistemi yok Doğu Avrupa işgal edilebilir! Financial Times: NATO'nun yeterli hava savunma... Haberi Görüntüle

BELEDİYEYE TALİMAT: ZORLA İŞE BAŞLATMA PROSEDÜRÜ UYGULAYIN

Fransız basınında yer alan habere göre, Darmanin Emniyet Müdürüne belediyenin başkent Paris'te oluşan binlerce ton çöpü kaldırması için asgari personelle çalışma ve zorla işe başlattırma prosedürünü uygulaması talimatı verdi.

Soykırımcı İsrail'den skandal BM kararı: UNRWA'nın dokunulmazlığı iptal edildi Soykırımcı İsrail'den skandal BM kararı: UNRWA'nın dokunulmazlığı iptal edildi Haberi Görüntüle

BAKANLIK DEVREYE GİRECEK

Şehirde oluşabilecek sağlık riski ve Fransız vatandaşlarının tepkileri üzerine bu tedbire başvurmak zorunda kaldıklarını aktaran Darmanin, Paris'in 7. Bölgesinin Belediye Başkanı Rachida Dati'ye tebligat göndererek müdahale edilmediği takdirde Bakanlığın devreye gireceği uyarısında bulundu.

İsrail'den Gazze'de peş peşe saldırılar! Çok sayıda ölü ver yaralı var İsrail'den Gazze'de peş peşe saldırılar! Çok sayıda ölü ver yaralı... Haberi Görüntüle

İŞÇİLER GREVDE PARİS'TE 7 BİN TONDAN FAZLA ÇÖP BİRİKTİ

Fransız basını da emeklilik reformuna tepki olarak temizlik işçilerinin 9 gündür grevde olması nedeniyle Paris'te 7 bin tondan fazla çöpün biriktiğini aktardı.

Paris Belediyesi, temizlik işçilerinin hükümetin emeklilik reformunu protesto etmek için başlattığı iş bırakma eylemlerini, oluşan "çöp yığınlarına" rağmen destekleyeceğini açıklamıştı.

Cüce denizaltılar sahneye çıkmaya hazır: Bir değil, iki değil tam 11 tane! Cüce denizaltılar sahneye çıkmaya hazır: Bir değil, iki değil tam ... Haberi Görüntüle

TEŞEKKÜRLER HİDALGO

Öte yandan temizlik işçilerinin iş bırakma eylemlerini, Paris'i saran "çöp dağlarına" rağmen destekleyeceğini açıklayan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'ya tepkiler gelirken Parisliler çöp poşetlerinin üstüne 'Teşekkürler Hidalgo' yazılı etiketler yapıştırıyor.

Fransa Hükümet sözcüsü Olivier Veran’dan da grev nedeniyle çöpleri toplamayan Paris Belediyesi’ne tepki gösterdi. Veran, “Işıklar kenti Paris çöp torbası dağları altında can veriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan davet etti: Aliyev yarın Türkiye'ye geliyor Cumhurbaşkanı Erdoğan davet etti: Aliyev yarın Türkiye'ye geliyor Haberi Görüntüle

NE OLMUŞTU?

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, 10 Ocak'ta, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un seçim vaatleri arasında yer alan emeklilik reformunun hayata geçirileceğini açıklamıştı.

Emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede, 1 Eylül'den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030'da 64'e çıkarılacağını ifade eden Borne, 2027'de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl prim ödeme şartı getirileceğini söylemişti.

Tartışmalı reforma karşı ülke çapında 19 Ocak'tan bu yana birçok kez grev ve protestolar düzenlendi.

Reformun, "emeklilik yaşını kademeli olarak 62'den 64'e çıkarmayı öngören" en tartışmalı maddesini 9 Mart'ta onaylayan Senato, 12 Mart'ta reformun diğer maddelerini kabul etmişti.

Bugün Karma Komisyon'da görüşülecek reforma ilişkin tasarı, bir daha Senatoda oylamaya sunulacak, ardından nihai oylama için Ulusal Meclise gönderilecek.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading