SON DAKİKA
Fransa Başbakanı Cezayir gazı için ülkeye ziyaret gerçekleştirecek

Fransa Başbakanı Cezayir gazı için ülkeye ziyaret gerçekleştirecek

Fransa Başbakanı  Elisabeth Borne, Rusya'nın doğalgazı kesmesi sebebiyle enerji krizi yaşamamak ve Cezaiyr gazına talepte bulunmak için 9-10 Ekim tarihleri arasında Cezayir'e ziyaret düzenleyecek.

Dünya

23.01.2024, 19:51

Fransa hükümeti kaynakları, Başbakanı  Elisabeth Borne'nun Cezayirli mevkidaşı Eymen Bin Abdurrahman ile görüşmek amacıyla 9 ila 10 Ekim tarihleri arasında Cezayir'e diplomatik ziyaret düzenleyeceğini duyurdu.

Kaynaklar, bu ziyaretin iki ülke arasındaki bağlantıları güçlendirmek ve ikili işbirliklerini derinleştirmek amacıyla düzenleneceğini açıkladı. Ancak, iddialara göre, Fransa Başbakanı ziyaretinde Cezayir gazı için de nabız yoklayacak.

Ağustos ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayir'e 3 günlük bir seyahat düzenlemiş, bu seyahatte Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile karşılıklı saygı ilkesine dayalı stratejik ortaklık noktasında mutabakata varmıştı.

Brezilya lideri Siyonist Netanyahu'yu Hitler'e benzetmişti! Netanyahu benzetmeye yanıt verdi Haberi Görüntüle

MACRON'UN ZİYARETİ OLAYLI GEÇMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Cezayir ziyareti birçok farklı olaya da zemin hazırlamıştı. Fransa'nın eski sömürgelerinden biri olan Cezayir, Macron'u Fransızca ile değil İngilizce ile tanıtmıştı. Öte yandan, Macron bu ziyaretinde Oran şehrinde bir grubun protestosuyla karşı karşıya kalmıştı.

Macron’un etrafında güvenlik çemberi oluşturan Fransız ve Cezayirli güvenlik görevlileri Fransa Cumhurbaşka’nının kendisine tahsis edilen makam aracına binmesini istemişti.

Epstein'e FBI sansürü! Bu rezilliğe nasıl engel olamadı: 1996'dan beri... Haberi Görüntüle

ANLAŞMAYA VARAMADILAR

Birçok Avrupa ülkesi, enerji krizi ve Rusya'nın doğal gaz arzını kesme olasılığı nedeniyle kış gelmeden gaz ihtiyacını karşılamak için Cezayir'e yönelirken Macron bu ziyaretinde Cezayir'e gaz için gelmediğini ve İtalya ile rekabet etmek istemediğini açıkça belirterek anlaşma imzalamadı.

ABD basını yazdı: Ortadoğu'ya yeni devlet! Doğu Kudüs başkent olacak Haberi Görüntüle

FRANSA ENERJİ KAYNAKLARININ YÜZDE 20'SİNDE DOĞALGAZ KULLANIYOR"

Elektrik üretimi için nükleer enerjiye güvenen Fransa, enerji kaynaklarının yüzde 20'sinde doğalgaz kullanıyor ve kullandığı doğal gazın yüzde 8 ila 9'unu Cezayir'den ithal ediyor.

Fransız şirketi Engie'nin doğalgaz ithalatını yüzde 50 artırmak için Cezayir'in ulusal enerji şirketi Sonatrach ile görüşmeler yürüttüğü bilinirken, uzmanlar bu konuda ilerleme kaydedilememesini fiyatlandırma ve sözleşme süresine bağlıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading