Yandex Metrica

Sitede Ara

Etiyopya'da çatışmalarda 7 bin okul yıkıldı

Etiyopya'da çatışmalarda 7 bin okul yıkıldı

Etiyopya'da güvenlik güçleri ile çatışan isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin 7 bin okulun yıkılmasına sebep olduğu bildirildi.

Dünya

23.01.2024, 17:54

Etiyopya Eğitim Bakanı Getahun Mekuria, başkent Addis Ababa'da düzenlenen “Milli Eğitim Konferansı”nda, isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin (TPLF) mensuplarının 7 bin okulun tamamen ya da kısmen yıkılmasına sebep olduğunu bildirdi.

Mekuria, sadece son bir ayda 88 bin öğrencinin kayıtlı olduğu 455 okulun TPLF isyancılar tarafından tahrip edildiğinin altını çizdi.

Türkiye'nin desteklediği isim NATO Genel Sekreteri oluyor! 1 Ekim'de görevi devralacak Türkiye'nin desteklediği isim NATO Genel Sekreteri oluyor! 1 Ekim'de görevi... Haberi Görüntüle

WELDİYA KENTİNDE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Çatışmaları kuzeydeki Afar ve Amhara eyaletlerine kadar taşıyan TPLF, haftalardır ilerleyişini devam ettiriyor.

Amhara eyaletindeki tarihi Lalibela kentine giren TPLF'nin, Weldiya kentini almak için federal güçlerle çatışıyor.

İsrail'de art arda istifalar! Gantz Netanyahu'ya seslendi: 'Erken seçim tarihlerini belirle' İsrail'de art arda istifalar! Gantz Netanyahu'ya seslendi: 'Erken seçim tarihlerini... Haberi Görüntüle

ORDU MEKELLE'DEN ÇEKİLDİ

Etiyopya ordusu, Kasım 2020 yılında isyancılara karşı başlatılan operasyonda kısmi başarı sağlasa da insani durumu gerekçe göstererek 28 Haziran tarihinde Tigray'ın başkenti Mekelle'den çekilmişti.

Bir dönem Tigray eyaletini yöneten ve ülke siyasetinde etkin güç olan TPLF, Başbakan Abiy Ahmed'in 2018'de başa gelmesinin ardından ülkenin en büyük etnik grupları olan Amhara ve Oromoları iktidarda temsil eden partilerle siyasi çekişme içine girmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading