Yandex Metrica

Sitede Ara

Esed'in askerleri İdlib'e saldırdı: 1 sivil hayatını kaybetti

Esed'in askerleri İdlib'e saldırdı:  1 sivil hayatını kaybetti

Suriye'deki Beşşar Esed rejimi, İdlib'de bir köye karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırdı. Saldırıda 1 sivil hayatını kaybetti.

Dünya

05.03.2024, 21:20

İdlib'in doğusundaki Serakib ilçesinde konuşlu Beşşar Esed rejimi ve İran destekli gruplar, Afes köyüne karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırdı. Edinilen bilgiye göre saldırıda 1 sivil hayatını kaybetti, 2 sivil yaralandı.

3. Dünya Savaşı an meselesi: İran'dan nükleer füze tehdidi! İsrail Nükleer tesisleri vurabilir mi? 3. Dünya Savaşı an meselesi: İran'dan nükleer füze tehdidi! İsrail... Haberi Görüntüle

İDLİB'DE SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Suriye yönetiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma kararı aldı.

Şam yönetimi, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam ederek 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya'nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 yıllarında saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Habere Tepki Ver

0

0

1

0

0

0

0

0

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Loading