Yandex Metrica

Esed güçleri çadır kenti vurdu: Bölgedeki siviller göç ediyor

Esed güçleri çadır kenti vurdu: Bölgedeki siviller göç ediyor

Suriye ordusunun İdlib'in doğusundaki Sermin kasabasındaki çadır kente düzenlediği saldırıda 2 sivil ölürken 2 sivil yaralandı. Bölgedeki sivillerin göç ettiği bildiriliyor.

Dünya

15.05.2024, 01:30

İdlib'in Serakıb ilçesinde konuşlu Suriye ordusuyla İran destekli yabancı terörist gruplar, İdlib'in doğusundaki Sermin kasabasına karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenledi.

Düzenlenen saldırıda, 2 sivil hayatını kaybederken 2 sivil de yaralandı. 

Mezarlıkta gizemli keşif: Buldukları şey arkeolojide devrim yaratabilir Mezarlıkta gizemli keşif: Buldukları şey arkeolojide devrim yaratabilir Haberi Görüntüle

GÖÇ BAŞLADI

Yaralananlar tedavileri için hastanelere sevk edilirken hayatını kaybedenlerden birinin kadın olduğu öğrenildi. 

Görgü tanıklarının aktardığına göre bölgeden sivil göç de başladı. Çok sayıda sivilin Sermin bölgesini terk edip daha güvenli bölgelere gittiği haber veriliyor.

Rusya'dan ABD yaptırımına misilleme: Moskova Borsası'ndan dolar ve Euro kararı Rusya'dan ABD yaptırımına misilleme: Moskova Borsası'ndan dolar ve Euro kararı Haberi Görüntüle

İDLİB'DE SON DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Suriye yönetiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma kararı aldı.

Şam yönetimi, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3'ünü ele geçirip İdlib'e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi.

Türkiye ile Rusya'nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 yıllarında saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading