Yandex Metrica

Sitede Ara

Ermenistan zorda: Rusya yalnız mı bıraktı?

Ermenistan zorda: Rusya yalnız mı bıraktı?

Karabağ'da tüm taraflar "kırmızı hat"ta yaklaştı. Rusya ile arası açılan ve fiilen müttefiksiz kalan Erivan, Ermeni çeteleri ve silahlarını Karabağ'dan çıkarmak zorunda kaldı.

Dünya

23.01.2024, 19:41

İkinci Karabağ Savaşı'nın ardından 10 Kasım 2020'de imzalanan üçlü anlaşma gereği yasadışı Ermeni çeteleri ve silahları Karabağ'dan çıkarılıyor. Karabağ'ın silahsızlandırılmasının geciktirilmesi yeni çatışmalara sebep olmuştu.


YASADIŞI ÇETELERİN KARABAĞ'DA KALACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan Ermeni ordusu Karabağ topraklarından tamamen çekilmiş olmasına rağmen geçen ay, yasadışı çetelere ait silahlı kuvvetlerin Karabağ'da kalacağını ilân etmişti.

KARABAĞ SAVAŞI'NDAN SONRA EN BÜYÜK GERİLİM

Ağustos ayı başında bölgede yasadışı silahlı gruplar Azerbaycan Ordusu'nun mevzilerine yoğun ateş açtı. Laçın istikametinde Anar Kazimov isimli bir Azerbaycan askeri şehit oldu. Azerbaycan'da bu olay, 44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı'nın ardından en büyük gerilim olarak görüldü.


"İNTİKAM OPERASYONU" HEDEFİNE ULAŞTI


Azerbaycan, 1 Ağustos'ta terörle mücadele için "İntikam Operasyonu"nu başlattı. Yasadışı çetelerin ciddi kayıplar vermesinin ardından Laçın şehri ve çevre köylerin tahliye süreci hızlandı.


BAKÜ'NÜN TALEPLERİ KARŞILANIYOR


Bakü'nün İntikam Operasyonu'nun ardından Ermeni kaynakları, Azerbaycan'ın bir başka talebinin daha uygulanmaya başladığını duyurdu.
Yeni Müsavat'ın aktardığına göre, Karabağ'dan topçu teçhizatı ve diğer ağır silahlar çıkarılmaya başlandı. Ağır silahların Eylül sonuna kadar bölgeden tamamen çıkarılması gerektiği bildiriliyor.


PATLAMALARDA RUS İZLERİ ARANIYOR


Ermenistan, tek destekçisi Rusya'dan bile emin olamıyor. Ermenistan, büyük küçük tüm başarısızlıklarını Ruslara yüklerken Erivan'daki "Sürmeli" alışveriş merkezinde meydana gelen patlamada "Rus izleri" arıyor.


RUSYA'DAN İLK NOTA


Rusya ise Sürmeli'deki patlamalarla ilgili suçlamayı gerekçe göstererek ilk kez Ermenistan'a nota yayınladı. Rusya'dan yapılan açıklamada suçlamaların "Rusya-Ermenistan ittifak ilişkilerini baltalamaya yönelik provokatif hareketler" olarak görüldüğü belirtildi.


"MOSKOVA PAŞİNYAN'DAN MEMNUN DEĞİL"


Yeni Müsavat'a göre Rusya'dan gelen açıklama, Moskova'nın Paşinyan yönetiminin politikalarından memnuniyetsizliğinin bir göstergesi. Paşinyan döneminde Ermenistan'ın Rusya'ya karşı tutumu gitgide kötüleşirken kamuoyu araştırmaları da bunu doğruluyor. 


BAKÜ'NÜN ELİ GÜÇLENİYOR


Erivan-Moskova ilişkilerinin daha da kötüleşmesi Azerbaycan'ın çıkarına görülürken Karabağ'ın silahsızlandırılmasında Rusya'nın tarafsız pozisyonu Bakü'nün elini güçlendirebilir.


Rus askeri analisti Igor Korotçenko, Ermenistan'ın üçlü bildirge kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini vurguladı. Korotçenko, "Suriye ve Lübnan'dan getirilen Ermeniler Laçın bölgesinden ayrılırken evleri ve ormanları yakıyor. Laçın'da yeni mayın tarlaları keşfedildi ve bunların 2021'de Ermenistan'da üretildiğine dair kanıtlar var." dedi.


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading