Yandex Metrica

Elizabeth alev alev! İngiliz Kraliyet Donanması'nda yangın çıktı: Uçak gemisi kül oldu

Elizabeth alev alev! İngiliz Kraliyet Donanması'nda yangın çıktı: Uçak gemisi kül oldu

Kraliyet Donanması'na ait ve 3 milyar sterlinlik HMS Queen Elizabeth birkaç hafta içinde ikinci kez bir sorunla karşı karşıya kaldı, gemi onarım için rıhtımda beklerken alevler yükseldi.

Dünya

16.04.2024, 11:59

İngiltere Kraliyet Donanması'nın en büyük ve en güçlü gemisinde çıkan yangının, İskoçya'daki Glenmalan'da demirlendiği sırada başladığı belirtildi. Bir Kraliyet Donanması sözcüsü 'başka yerlere yayılmayan küçük yangının' hızla kontrol altına alındığını ve söndürüldüğünü söyledi.

100 askerden ancak 12'si hayatta kaldı: Sınır hattından çarpıcı itiraflar 100 askerden ancak 12'si hayatta kaldı: Sınır hattından çarpıcı itiraflar Haberi Görüntüle

ELIZABETH ALEV ALEV YANDI

Söz konusu olayda herhangi bir yaralanmanın bildirilmediği ve mühimmatın yer almadığı anlaşılıyor. Yetkililer yangının kaynağını tespit etmeye çalışıyor. Bu, HMS Queen Elizabeth'in birkaç hafta içinde karşılaştığı ikinci sorun. Önceki haftalarda amiral gemisinin pervane şaftıyla dişli kutusu arasındaki bir parça olan kaplininde bir sorun tespit edilmesinin ardından NATO tatbikatına katılımı iptal edilmişti.

Fransa Meclisi'nde zulme 'dur' diyen vekil böyle haykırdı: Filistin'i tanımak için daha neyi bekliyorsunuz Fransa Meclisi'nde zulme 'dur' diyen vekil böyle haykırdı: Filistin'i tanımak... Haberi Görüntüle

İNGİLİZ KRALİYETİ REZİL OLDU

Dünya tarihinin en kapsamlı tatbikatı olarak göze çarpan  NATO Deniz Tatbikatı'na katılması için HMS Queen Elizabeth yerine kardeş gemisi olan HMS Prince of Wales getirildi. HMS Prince of Wales'in kendisi de 18 ay önce ABD'ye doğru yola çıktıktan sonra Wight Adası açıklarında arızalandığında sorunlarla karşılaşmıştı. Ayrıca geminin sağ tarafında bulunan pervanesindeki bir kaplinde de arıza meydana gelmişti.

HMS Queen Elizabeth sağ tarafındaki pervane şaftı kaplininde gerekli onarımların yapılabilmesi için halihazırda İskoçya'daki Rosyth'e doğru yol alıyor.

Hazine avcılarının hayallerini süsleyen keşif: 1000 yıllık hazine tüyleri diken diken etti Hazine avcılarının hayallerini süsleyen keşif: 1000 yıllık hazine tüyleri diken... Haberi Görüntüle

NÜKLEER FÜZE TESTİNDEKİ HEZİMET

Bu karar, Birleşik Krallık'ın nükleer caydırıcılığının etkinliği konusunda hükümetin sorgulanmasının ardından geldi. Sorgulanmanın nedeni BK'nin Trident nükleer füzesinin deneme amaçlı fırlatılmasının başarısızlıkla sonuçlanması ve füzeyi ateşleyen denizaltının yakınında okyanusa geri düşmesiydi.

Silahsız Trident II füzesi, nükleer güçle çalışan HMS Vanguard'dan 500 milyon sterlinlik (yaklaşık 20 milyar TL) bir revizyonun ardından yapılan son testlerin bir parçası olarak fırlatılmıştı. Bu, geminin devriye hizmetine dönmesinden önce gerçekleşmişti.

Son dakika: Putin'den şartlı ateşkes açıklaması Son dakika: Putin'den şartlı ateşkes açıklaması Haberi Görüntüle

SAVUNMAYA EK FON YOK

Dünya genelinde artan tehditlere ve Avrupa'daki savaşa rağmen Şansölye Jeremy Hunt çarşamba günü duyurduğu ilkbahar bütçesinde Savunma Bakanlığı için herhangi bir ek fon açıklamadı. Rishi Sunak, görevdeki iki bakanın kamuoyu önünde "çok daha hızlı" bir yatırım çağrısında bulunmasının ardından savunma harcamalarını artırma baskısı altında.

Birleşik Krallık'ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Anne-Marie Trevelyan ve Güvenlik İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tom Tugendhat'ın çağrısı, Birleşik Krallık hükümeti bütçesinin savunma harcamalarını artırmadığı için eleştirilmesinin ardından gelmişti.

İtalya Başbakanı Meloni'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a özel davet! Liderler lüks tatil cennetinde İtalya Başbakanı Meloni'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a özel davet! Liderler lüks tatil... Haberi Görüntüle

KÜRESEL RİSK GÖZ ÖNÜNDE

İki üst düzey Muhafazakar, Birleşik Krallık'ın savunma ve güvenlik harcamalarını ekonominin büyüklüğünün bir ölçüsü olan gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) en az yüzde 2,5'ine çıkararak "öncülük etmesi" gerektiğini belirtmişti.

Hükümetin NATO genelindeki yüzde 2'lik hedefin ötesine geçerek yüzde 2,5'e ulaşma arzusu olsa da bakanlar Rusya ve Çin gibi ülkelerin oluşturduğu küresel risk göz önüne alındığında bunun bekleyecek zamanın olmadığı anlamına geldiğini ifade etmişti.

Bakanlar yaptıkları ortak açıklamada "Acı gerçek şu ki dünya artık zararsız bir yer değil" diye belirtmişti.

Habere Tepki Ver

3

0

1

0

0

0

4

0

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading