Yandex Metrica

Dünyaya açık tehdit bu kez en tepedeki isimden geldi: Nükleer savaşa hazırız

Dünyaya açık tehdit bu kez en tepedeki isimden geldi: Nükleer savaşa hazırız

Dmitri Medvedev'in artık klişeleşmiş nükleer tehditlerini bu kez Rusya Devlet Başkanı Putin tekrarladı: "Amerikan birliklerinin Ukrayna'da olması bu ülkeye askeri müdahale anlamı taşır. Nükleer bir savaşa hazırız."

Dünya

30.03.2024, 14:29

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev'in sıkça sarf ettiği nükleer savaş tehditleri bu kez ülkenin 1 numarasından geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin askerî ve teknik olarak nükleer bir savaşa hazır olduğunu söyledi. Putin, "Birlikler sürekli olarak savaşa hazır durumdalar" dedi.

Putin, Ukrayna’daki çatışma bağlamında nükleer silah kullanmaya hazır olup olmadığı sorusuna şu cevabı verdi:

“Silah, onu kullanmak için var. Kendi ilkelerimiz var. Söz konusu olan Rusya devletinin varoluşu, egemenliğimize ve bağımsızlığımıza zarar vermek ise nükleer dahil silahımızı kullanmaya hazırız. Stratejimizde her şey yazıyor, onu değiştirmedik.”

Vladimir Putin

Rossiya devlet kanalına verdiği röportajda Putin, Washington'ın Rusya topraklarına birlik göndermeyeceğini ilan ettiğini ancak ABD birliklerinin sadece Rusya değil Ukrayna topraklarında ortaya çıksa bile bunu bir ülkenin diğer ülkenin iç veya dış işlerine güç kullanarak müdahalesi sayacaklarını belirtti.

ABD’nin Rusya ve Ukrayna topraklarına birlik göndermesi halinde Rusya’nın nasıl davranacağını bildiğini ifade eden Putin, ABD Başkanı Joe Biden’ın geleneksel siyaset ekolünü takip ettiğini, Rusya ile ABD’nin karşı karşıya gelmeyeceğini ancak yine de buna hazır olduklarını söyledi.

Paris'te patlama: Cesetler kömürleşti, bir kişi pencereden atladı Paris'te patlama: Cesetler kömürleşti, bir kişi pencereden atladı Haberi Görüntüle

EŞİT GİBİYİZ AMA BİZİM NÜKLEER DAHA MODERN

Rusya’nın nükleer üçlüsünün (çeşitli tipte füzeler) diğer nükleer üçlülerden daha modern olduğuna dikkati çeken Putin, “Böyle bir üçlüye biz sahibiz ve aslında Amerikalılar da sahip. Burada biz çok daha fazla ilerleme kaydettik. Bizimki tüm nükleer bileşenlerle daha modern. Genel olarak taşıyıcılar ve başlıklar açısından yaklaşık olarak eşitliğe sahibiz ama bizimki daha modern” ifadelerini kullandı.

Putin, bunu bütün uzmanların bildiğine işaret ederek, şunları söyledi: “Ancak bu, kendimizi taşıyıcıların ve savaş başlıklarının sayısına göre ölçmemiz gerektiği anlamına gelmiyor ancak bunu bilmemiz gerekiyor. Ve tekrar ediyorum, bilmesi gereken uzmanlar, askerler bunu çok iyi biliyorlar. Şimdi bu modernliği, yeniliği ilerletmeyi görev ediniyorlar ve buna yönelik planları da var. Bunu da biliyoruz. Onlar tüm bileşenlerini geliştiriyorlar, biz de öyle. Ancak bu, bence yarın bu nükleer savaşı başlatmaya hazır oldukları anlamına gelmiyor. Ama istiyorlarsa ne yapalım? Biz hazırız.” 

Vladimir Putin

Ortadoğu'da ateş büyüyor! Tahran tehdit etti: İsrail ordusu yedek askerleri göreve çağırdı Ortadoğu'da ateş büyüyor! Tahran tehdit etti: İsrail ordusu yedek askerleri... Haberi Görüntüle

ABD NÜKLEERİ DENERSE BİZ DE DENERİZ

Nükleer silahların denemelerini yasaklayan bir anlaşma olduğunu ancak bunu ABD’nin onaylamadığını hatırlatan Putin, buna rağmen anlaşmalara uyduklarını dile getirdi.

ABD’de belli çevrelerde nükleer denemeleri yapma düşüncesinin bulunduğunu aktaran Putin, bu türde denemelere gerek olmadığını ancak yapılması halinde Rusya’nın da aynısını yapacağını vurguladı.

Putin, teknik olarak buna hazır olduklarını da söyleyerek, “Bunlar sıradan silah türleri değildir ve bu birlikler sürekli savaşa hazır birliklerdir. Bunun açıkça bilinmesini isterim” diye konuştu.

ABD'den Moskova'daki terör saldırısıyla ilgili yeni açıklama: 'Bu saldırıyı önlemeye çalıştık' ABD'den Moskova'daki terör saldırısıyla ilgili yeni açıklama: 'Bu saldırıyı önlemeye... Haberi Görüntüle

SABOTAJCI GRUBUN İÇİNDE YABANCILAR VAR

Ukrayna’nın Rusya’daki sınır bölgelerine sürekli insansız hava aracıyla saldırı girişimlerini, seçmenlerin devlet başkanı seçiminde sandığa iradesini yansımasına engel olmak için yaptığına dikkati çeken Putin, “Ukrayna’nın cephe hattında başarısızlığının gölgesinde” bu tür eylemlerin gerçekleştiğine işaret etti.

Ukrayna ordusunun Rusya sınırını geçme girişimlerine de değinen Putin, bu saldırı girişimlerine yabancı paralı savaşçıların da katıldığını söyledi. Putin, aralarında yabancı savaşçıların bulunduğu 300 kişilik bir grubun bu sabotaj eylemine giriştiğini aktardı.

İsrail'de iki bakan arasındaki sürtüşme devam ediyor: 'Sen o sırada anaokulundaydın' İsrail'de iki bakan arasındaki sürtüşme devam ediyor: 'Sen o sırada... Haberi Görüntüle

BARIŞI İSTİYORUZ, BUNA HAZIRIZ 

Ukrayna ile barış müzakerelerini hiçbir zaman reddetmediklerini vurgulayan Putin, müzakerelere hazır olduklarını ancak 'isteklere' dayanarak değil, dünyada gelişen gerçeklere dayanarak bu müzakereleri yapmak istediklerini söyledi.

Putin, “Bu anlaşmazlık da dahil olmak üzere tüm anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesini istiyoruz. Biz buna hazırız, bunu istiyoruz. Ancak bu, karşı tarafın güvenliğini sağlayacak ciddi bir görüşme olmalı ve bu durumda biz öncelikle Rusya Federasyonu'nun güvenliğiyle ilgileniyoruz” dedi.

Vladimir Putin ve Emmanuel Macron

Veriler güncellendi: Türkiye, İsrail işgali altındaki Gazze'ye en fazla yardım yapan birinci ülke Veriler güncellendi: Türkiye, İsrail işgali altındaki Gazze'ye en fazla yardım... Haberi Görüntüle

MACRON AFRİKA'DAN ÖTÜRÜ ALINGANLIK YAPIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Ukrayna’ya Batılı asker gönderilmesine yönelik ifadelerini değerlendiren Putin, Ukrayna’da uzun süredir Batılı savaşçıların görev yaptığını söyledi.

Putin, yabancı ülkelerin resmi askeri birliklerinin Ukrayna’ya gönderilmesi halinde ise sahadaki durumun değişmeyeceğini, böyle bir adımın sadece bölgedeki tansiyonu artıracağını anlattı.

Macron’un, Rusya’nın Afrika’daki faaliyetleri nedeniyle 'alınganlık' yaptığını belirten Putin, “Afrika'ya karışmadık ve Fransa'yı oradan çıkarmadık. Wagner grubu önce Suriye'de bir dizi ekonomik proje gerçekleştirdi, ardından diğer Afrika ülkelerine taşındı. Rusya Savunma Bakanlığı destek sağladı ancak yalnızca bir Rus grubu olması temelinde sağladı, başka bir şey değil” şeklinde konuştu.

Putin, Afrika’daki bazı ülkelerin de kendileriyle çalışmak istediğini kaydederek, söz konusu ülkelerin Fransa ile çalışmak istemediğini ve bunun da Rusya’nın girişimiyle yaşanmadığını söyledi.

Macron’un Rusya ile ilişkilerde 'artık kırmızı çizgilerin kalmadığına' yönelik açıklamalarını da değerlendiren Putin, “Rusya'ya karşı kırmızı çizgilerin bulunmadığını söyleyen devletlerin, Rusya'nın bu devletlerle ilgili kırmızı çizgileri olmayacağını anlamaları gerekiyor” ifadesini kullandı.

istihbarat raporu basına sızdı! Saat verildi: İran'ın misilleme saldırısı an meselesi! istihbarat raporu basına sızdı! Saat verildi: İran'ın misilleme saldırısı an... Haberi Görüntüle

ASKERLER FİNLANDİYA SINIRINA GİDECEK

Putin, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına yönelik eleştirilerde bulunarak, “Bence tarafsızlığa bağlı kalmalarından daha çok faydalanıyorlardı, en azından Avrupa'daki gerilimi azaltacak bir müzakere platformu olarak bazı avantajlar sağlıyordu” dedi.

Rusya’nın Finlandiya ile iyi ilişkilere sahip olduğunu anlatan Putin, “Hiç askerimiz yoktu, bütün birlikleri oradan, Rusya-Finlandiya sınırından çekmiştik. Neden bunu yaptılar? Bana göre tamamen siyasi nedenlerden dolayı. Muhtemelen bir tür şemsiye altında Batı kulübünün üyesi olmayı çok istiyorlardı” diye konuştu.

Putin, artık Finlandiya sınırına asker konuşlandırmak zorunda kalacaklarını belirterek, “Saldırı sistemlerimiz de orada yoktu, artık olacak. Neden? Ekonomik ilişkilerimiz çok iyiydi. Bizim pazarımızı kullandılar, birçok şeyi onlardan aldık. Ama artık durum değişecek. Diğer pazarlarda mallarına pek ihtiyaç duyulmuyor ve bizim mallarımızı da yeterince bulamayacaklar. Anlayamıyorum” ifadelerini kullandı.

Gazze'de uluslararası güç planı: 3 ülke sorumlu olacak Gazze'de uluslararası güç planı: 3 ülke sorumlu olacak Haberi Görüntüle

KARINLARINI İNSAN ETİYLE DOLDURMUŞLAR

Batılı ülkelerdeki elitlerin diğer milletleri yüzyıllardır 'parazit' gibi sömürdüğünü vurgulayan Putin, “Afrika'nın zor durumdaki halklarını parçalıyorlar, Latin Amerika'yı ve Asya ülkelerini sömürüyorlar. Elbette kimse bunu unutmuyor” dedi.

Putin, Batılı ülkelerin mevcut uluslararası statükoyu korumak istediğine işaret ederek, “Yüzyıllardır karınlarını insan etiyle, ceplerini parayla doldurmaya alışmışlar. Ancak vampir balosunun sona erdiğinin farkına varmaları gerekir” diye konuştu.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Loading