Yandex Metrica

Dünya Türkiye'nin hamlesini konuşuyor! ABD gazetesi yazdı: İsrail giderek yalnızlaşıyor

Dünya Türkiye'nin hamlesini konuşuyor! ABD gazetesi yazdı: İsrail giderek yalnızlaşıyor

Ticaret Bakanlığı, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçildiğini, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu açıkladı. Türkiye'nin bu kararı dünya medyasında geniş yer aldı. ABD medyası Tel Aviv'in giderek yalnızlaştığını yazdı. 

Dünya

15.05.2024, 15:31

Türkiye, ABD başta olmak üzere birçok ülkenin desteğini arkasına alarak dünyanın gözü önünde eşi benzeri görülmemiş bir soykırıma imza atan ve 36 bini aşkın masum Filistinliyi katleden ve ateşkes çağrılarına kulağını tıkayan İsrail ile ticareti tamamen durdurdu.

Konuya ilişkin açıklamada Ticaret Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "İsrail ile ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur. İsrail hükümeti, Gazze'ye kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar Türkiye söz konusu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacak" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin bu kararı dünya medyasında geniş yer aldı. ABD medyası Tel Aviv'in giderek yalnızlaştığını yazdı. İsrail ise Türkiye'nin Filistin Yönetimi ile ticaretini sınırlandıracağını duyurdu.

Bir ülke daha Filistin'i devlet olarak tanıdı: İİT'den yazılı açıklama Bir ülke daha Filistin'i devlet olarak tanıdı: İİT'den yazılı açıklama Haberi Görüntüle

SON HAMLE TÜRKİYE'DEN

ABD merkezli New York Times gazetesi, Türkiye'nin aylardır abluka altında olan ve yoğun bombardımana maruz kalan Gazze'de kalıcı ateşkes sağlanana kadar İsrail ile tüm ticareti askıya aldığını duyurdu ve bunun Tel Aviv yönetimine yönelik son uluslararası yaptırım olduğunu yazdı. Söz konusu haberde İsrail'e karşı giderek artan küresel baskıya dikkat çekildi.

Ülkesinin İsrail'e verdiği koşulsuz desteğe dayanamadı: ABD'li binbaşıdan istifa açıklaması Ülkesinin İsrail'e verdiği koşulsuz desteğe dayanamadı: ABD'li binbaşıdan istifa açıklaması Haberi Görüntüle

İSRAİL YALNIZLAŞIYOR

Habere göre, Dünya kamuoyunun ateşkes çağrılarına kulağını tıkayan ve daha çok kan dökmek için Refah'a saldırmayı planlayan İsrail'in Gazze'deki yıkıcı askeri saldırısı ilerledikçe uluslararası izolasyonu da arttı. Bazı ülkeler İsrail'le bağlarını azalırtırken bazıları da tamamen kesti. Her ne kadar soykırımın başından bu yana terör devletinin yanında saf tutan ABD, İngiltere ve Almanya gibi yakın ortakları İsrail'i desteklemeye devam etse de onlar bile İsrail'in bölgedeki eylemlerini yüksek sesle eleştirmeye başladılar.

İsraillilerden 'savaşı durdurun' talebi: Refah'a saldırı protesto edildi, ateşkes çağrısı yapıldı İsraillilerden 'savaşı durdurun' talebi: Refah'a saldırı protesto edildi, ateşkes çağrısı... Haberi Görüntüle

ÜLKELER İSRAİL'LE BAĞLARINI KOPARIYOR

Orta ve Güney Amerika'da Kolombiya, Bolivya ve Belize'nin ardından İsrail ile bağlarını koparan son ülke oldu. Bilindiği üzere Kolombiya, Şili ve Honduras İsrail'deki büyükelçilerini zaten önce geri çağırmışlardı. Ürdün ve Bahreyn gibi Arap devletleri de kamuoyundan gelen tepkiler üzerine büyükelçilerini ülkelerine göndermişti.

İsrail hükümeti dağılıyor! Soykırım kabine üyesi Gantz'dan Netanyahu'ya tehdit! İsrail hükümeti dağılıyor! Soykırım kabine üyesi Gantz'dan Netanyahu'ya tehdit! Haberi Görüntüle

İSRAİL'İ ÇİLEDEN ÇIKARAN KARAR

Öte yandan Türkiye'nin ticareti durdurması, taze meyve sebzeden, ev aletlerine kadar çoğu şeyi Türkiye'den alan İsrail'i çileden çıkardı. İsrail dün akşam yaptığı açıklamada Türkiye'nin tüm ticaretini durdurma kararına karşılık olarak Ankara yönetiminin Filistin Yönetimi ile ticaretini sınırlandıracağını duyurdu.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ise başbakan Binyamin Netanyahu'ya bir mektup yazarak Türkiye'nin ateşkes görüşmelerinden çıkarılması için çağrı yaptı.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Loading