SON DAKİKA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Umarım Yunanistan ile yeni bir dönem başlar' sözleri komşu medyasında

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Umarım Yunanistan ile yeni bir dönem başlar' sözleri komşu medyasında

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Aralık Perşembe günü Yunanistan'a yapacağı ziyaret komşu medyasında geniş yer aldı. Yunan medyası, Erdoğan'ın yapıcı politikasından bahsederken iki ülke arasında yapılması muhtemel ortaklıklar tek tek sıralandı.

Dünya

23.01.2024, 21:48

Yoğun diplomasi trafiğine devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin 5'inci toplantısına katılmak üzere 7 Aralık Perşembe günü Yunanistan'a gidecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti şimdiden Yunan basınında gündem oldu.

Eleftheria internet sitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dubai dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken ''Umarım Yunanistan ile yeni bir dönem başlar'' sözlerini ön plana çıkardı. Erdoğan’ın 'Daha fazla dost, daha az düşman' vurgusuna dikkat çekilen haberde, bu yaklaşım kapsamında atılacak adımların önemine değinildi.

Annelik tavsiyesi veren ünlü Youtuber çocuk istismarından tutuklandı! Haberi Görüntüle

''YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLAYACAĞINI UMUYORUZ''

Ayrıca haberde, Erdoğan'ın şu ifadelerinden alıntı yapıldı; "Yeni bir dönemin başlayacağını umuyoruz. Yeni bir döneme başlarsak, sözlerimizi tutarsak ve bu ilişkileri dış etkilerden uzak bir düzeyde geliştirirsek, eminim ki bundan faydamız olacaktır. Bizim dış politika anlayışımız 'Hep ben kazanırım, karşım kaybeder' değildir. Atina'ya karşılıklı yarar sağlayan bir yaklaşımla (Kazan-Kazan, kazan-kazan) gideceğiz. Orada yeni dönemin ruhuna yakışır kararlar alabilmek için hem ikili ilişkilerimizi hem de Türkiye-AB ilişkilerimizi tartışacağız.''

Hillary Clinton'a protesto: Konuşması 'Özgür Filistin' sloganlarıyla kesildi Haberi Görüntüle

ABD BU DURUMDAN MEMNUN

Başka bir haber ise ABD’nin Yunanistan ile Türkiye arasındaki Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısından memnuniyet duyduğu belirtildi. Söz konusu haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisinin, ABD'nin Ege ve Doğu Akdeniz'de barışın sağlanması amacıyla Atina ile Ankara arasındaki görüşmelere her düzeyde destek verdiğine değinildi.

Yok edeceğiz! İsrail Refah'ta çizgiyi aştı: Arap ülkeleri Gazze için... Haberi Görüntüle

ARKEOLOJİK KAZILAR GÜNDEMDE

Türkiye ile Yunanistan arasındaki iş ortaklığına yönelik haberler de Yunan medyasında geniş yer aldı. Ülkenin önde gelen gazeteleri arasında yer alan Kathimerini, Yunan tarafının hem eğitim hem de arkeoloji alanındaki önerilerini paylaştı. Haberde, Yunan ve Türk arkeologların hem komşu ülkede hem de Yunanistan'da ortak kazı yapılması ele alındı. Gündemde öncelikle tarih öncesi dönem eserlerinin (M.Ö. 5.000) öne çıktığı belirtiliyor.

Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei'den haddini aşan açıklama: Mesih'i geri... Haberi Görüntüle

EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ

Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanı Kyriakos Pierrakakis'in ikili temaslara dahil olması bekleniyor. Çünkü, Yunanistan mesleki eğitim konusunda bilgi alışverişi yapmakla ilgili öneride bulunmak istiyor. Böyle bir ortaklık söz konusu olursa, sadece öğrenci değişimiyle değil, çeşitli alanlarda da fikir ve bilgi alışverişinin olabileceği konuşuluyor. Ayrıca Yunan ve Türk öğrencilerin tatillerinin bir kısmını farklı ülkede geçirebilmeleri için ortak yaz kamplarının oluşturulması düşünülüyor. Öte yandan, Yunan basınında vize kolaylığına yönelik çalışmaların da görüşüleceği aktarılıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading