Yandex Metrica

Çıplak elle arama kurtarma! Papua Yeni Gine'de heyelan faciası derinleşiyor: 2 binden fazla kişi toprak altında kaldı!

Çıplak elle arama kurtarma! Papua Yeni Gine'de heyelan faciası derinleşiyor: 2 binden fazla kişi toprak altında kaldı!

Papua Yeni Gine ulusal afet merkezi, Cuma günü ülkenin kuzey kesimindeki uzak bir köyde meydana gelen toprak kaymasında 2.000'den fazla kişinin toprak altında kaldığını söyledi ve resmi olarak uluslararası yardım istedi.

Dünya

27.05.2024, 13:36

Güney Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'deki heyelan felaketinde 2 binden fazla insan toprak altında kaldı! Birleşmiş Milletler Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dengesiz arazi, uzak yerler ve hasarlı yolların heyelanın ardından yardım çabalarını engellediğini söyledi.

Papua Yeni Gine'nin savunma personeli liderliğindeki acil durum ekipleri Pazartesi günü ülkenin kuzeyinde sahadaydı , ancak ana yol kapalı olduğundan ve tek erişim karayolu üzerinden olduğundan, kurtarma için gereken ağır ekipman henüz uzaktaki köye ulaşmamıştı. helikopter.

Aşırı sıcaklar 53 kişinin canına mal oldu: İnsanlar sokağa adım atamıyor! Aşırı sıcaklar 53 kişinin canına mal oldu: İnsanlar sokağa adım... Haberi Görüntüle

ÇIPLAK ELLE ARAMA KURTARMA YAPILIYOR

BM, son güncellemesinde Papua Yeni Gine hükümet yetkililerinin enkazları temizlemeye ve köye erişimi iyileştirmeye odaklandığını söyledi. Teşkilat, yiyecek ve su taşımaya ve dağıtmaya hazırlanıyordu ve tahliye merkezlerinin kurulmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Köylüler ve yerel medya ekiplerinin sosyal medyada paylaştığı görüntülerde, hayatta kalanları bulmak için kayalara tırmanan, kürek, sopa ve çıplak ellerle kazı yapan insanlar görülüyor.

İran'dan İsrail iddiası: Misillemeyi önlemek için Mısır aracılığıyla mesaj gönderdiler İran'dan İsrail iddiası: Misillemeyi önlemek için Mısır aracılığıyla mesaj gönderdiler Haberi Görüntüle

BM: YARDIMA HAZIRIZ

Heyelan felaketine ilişkin açıklama yapan Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape,  arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra savunma görevlilerinin de bölgedeki çalışmaları sürdürdüğünü dile getirdi. Uluslararası Göç Örgütü Papua Yeni Gine Temsilcisi Serhan Aktoprak ise, çocukların ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığını ifade ederek, "Herkes kayıplarını arıyor. Bir çok insan hala şok içerisinde. Geçen her dakika umutlarımızı azaltıyor, hayal kırıklığımızı ise arttırıyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, toprak kaymasından etkilenen Güney Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine'ye destek sağlayacaklarını duyurdu.

Habere Tepki Ver

1

0

0

4

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading