Yandex Metrica

Sitede Ara

BRICS cephesi genişliyor! 5 ülke daha resmen aday oldu

BRICS cephesi genişliyor! 5 ülke daha resmen aday oldu

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) BRICS bloğuna katılmayı onayladıklarını ve tam üye olduklarını duyurdu.  

Dünya

21.05.2024, 00:37

Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri resmen BRICS üye oldu. 

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Naledi Pandor, İran ve Suudi Arabistan başta olmak üzere 5 ülkenin BRICS'e katılmayı onayladığını açıkladı.

Naledi düzenlediği basın toplantısında, BRICS üyelik süreçlerine dair bilgi paylaştı.

Image

Güney Çin Denizi'nde son sözü ASELSAN söyleyecek: MUHAFIZ ve GÖKDENİZ göreve hazır! Güney Çin Denizi'nde son sözü ASELSAN söyleyecek: MUHAFIZ ve GÖKDENİZ... Haberi Görüntüle

MISIR, İRAN, SUUDİ ARABİSTAN, BAE VE ETİYOPYA BRICS'E KATILDI

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde Ağustos 2023'te düzenlenen zirvede 6 ülkenin BRICS'e davet edildiğini hatırlatan Pandor, bu ülkelerden Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE'nin BRICS bloğuna katılmayı onayladıklarını belirtti.

Pandor, "Ev sahipliği yaptığımız BRICS zirvesinin en önemli sonuçlarından biri de birliğin genişlemesi kararıydı. Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE'nin BRICS'e tam üye olduklarını teyit ettirdik." dedi.

Image

Husiler duyurdu: 'İki gemi ile ABD'ye ait bir destroyeri vurduk' Husiler duyurdu: 'İki gemi ile ABD'ye ait bir destroyeri vurduk' Haberi Görüntüle

ARJANTİN TEKLİFİ REDDETTİ

Öte yandan Pandor, Arjantin'in birliğe katılma davetini reddettiği bilgisini paylaştı.

133 çalışan aynı sözü söyledi: Apple, işçilerin bağışlarını İsrail ordusuna gönderiyor iddiası! 133 çalışan aynı sözü söyledi: Apple, işçilerin bağışlarını İsrail ordusuna... Haberi Görüntüle

NE OLMUŞTU?

BRICS, Ağustos 2023'te Suudi Arabistan, Arjantin, BAE, Etiyopya, İran ve Mısır'ın üyelik başvurularını kabul ederek topluluğa üyelik için davette bulunmuştu.

2006'da oluşturulan BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin), 2010 yılında Güney Afrika'nın başvurusunu kabul ederek BRICS adını almıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading