Yandex Metrica

Brezilya'daki kongre baskını kontrol altına alındı

Brezilya'daki kongre baskını kontrol altına alındı

Göstericilerin Kongre ve Devlet Başkanlığını bastığı Brezilya'daki olaylar kontrol altına alındı. Adalet Bakanı Flavio Dino, yaptığı açıklamada "Tanrıya şükür ülke büyük hızla mutlak kurumsal normalleşmeye doğru ilerliyor. En önemli şey, Silahlı Kuvvetlerin demokratik otoriteye sadık kalmasıdır" dedi.

Dünya

02.05.2024, 22:09

Brezilya'da geçtiğimiz yılın ekim ayında düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde sol görüşlü Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro destekçileri önce ülkede günlerce süren otoyol kapatma eylemleri yapmış, ardından da ordu karargahları önünde düzenledikleri gösterilerde silahlı kuvvetleri Lula'nın devlet başkanlığı görevini devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı. Bolsonaro taraftarları, polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girmişti.

Brezilya polisi, protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahale etmişti ancak grupların daha sonra Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme binasına zorla girmesine engel olamamıştı. Ulusal Kongre ve Devlet Başkanlığı Sarayı'nı basan Bolsonaro destekçileri, güvenlik güçlerince bu binalardan çıkartılarak kontrol sağlanmıştı.

Büyük İskender dönemine ait gizemli hazine keşfedildi: İçinde yok yok Büyük İskender dönemine ait gizemli hazine keşfedildi: İçinde yok yok Haberi Görüntüle

1500 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yetkililerden yapılan açıklamada, pazar günü Ulusal Kongre baskınına karışan 1500 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Adalet Bakanı Flavio Dino, yaptığı basın toplantısında Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme'ye yönelik yapılan saldırıların ardından güvenliğin büyük ölçüde sağlandığını söyledi.

Venezuela-Guyana sınırındaki gerginlik tırmanıyor: Venezuela ordusu, Guyana'nın Anococo Adası'na seyyar köprüler kurmaya başladı Venezuela-Guyana sınırındaki gerginlik tırmanıyor: Venezuela ordusu, Guyana'nın Anococo Adası'na seyyar... Haberi Görüntüle

''ÜLKE KURUMSAL NORMALLEŞMEYE DOĞRU İLERLİYOR''

Dino, "Tanrıya şükür ülke büyük hızla mutlak kurumsal normalleşmeye doğru ilerliyor. Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva, askeri ve sivil yetkililerle görüşmek için Planalto Başkanlık Sarayı'nda normal mesaisine gitti." ifadesini kullandı.

Denizlerdeki üstünlük savaşı sürüyor: ABD savaş gemisi bölgeden uzaklaşmasaydı imha edilecekti! Denizlerdeki üstünlük savaşı sürüyor: ABD savaş gemisi bölgeden uzaklaşmasaydı imha... Haberi Görüntüle

''CEZALARI BEKLEYECEĞİZ''

Lula'nın devlet binalarına yapılan baskını kınayan 27 eyalet valisiyle bir araya geleceğini belirten Dino, "En önemli şey, Silahlı Kuvvetlerin demokratik otoriteye sadık kalmasıdır ve bu, anımsamamız gereken bir şeydir. Genel olarak en kötüsünün geride kaldığını artık siyasi ve ceza davalarını bekleyeceğimizi söyleyebilirim."dedi.

İngiltere'yi karıştıran skandal! Sunak 'utanç günü' diyerek özür diledi: Milyarlarca pound tazminat ödenecek İngiltere'yi karıştıran skandal! Sunak 'utanç günü' diyerek özür diledi: Milyarlarca... Haberi Görüntüle

BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI

Dino, Bolsonora sempatizanlarının yasaları çiğneme girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını belirtti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading