Yandex Metrica

Sitede Ara

BM'den Afganistan uyarısı: İnsani felaket kapıda

BM'den Afganistan uyarısı: İnsani felaket kapıda

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan'da yaşanan olaylara ilişkin yaptığı açıklamada ''Halk, her geçen gün temel hizmetlere erişimi kaybediyor. İnsani bir felaket kapıda.'' uyarısında bulundu.

Dünya

23.01.2024, 17:54

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan işgalini bitirme kararının doğru olduğunu savundu. ABD'nin 20 yıldır eğittiği Afgan ulusal güvenlik kuvvetinin Taliban ile iç savaşta güçlü durmasının beklendiğini dile getiren Biden, "Ancak Afgan hükümetinin bir süre direneceği varsayımının doğru olmadığını gördük" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'nin Afganistan'dan çekilme ve tahliyeleri tamamlaması ile Taliban'ın ülkede kontrolü tamamen ele almasının ardından yazılı bir açıklama yaparak ülkedeki insani duruma dikkati çekti.

Hizbullah'tan GKRY'ye İsrail tehdidi: 'Savaşın bir parçası kabul edeceğiz' Hizbullah'tan GKRY'ye İsrail tehdidi: 'Savaşın bir parçası kabul edeceğiz' Haberi Görüntüle

''İNSANİ FELAKET KAPIDA''

Afgan nüfusunun neredeyse yarısının, yani 18 milyon kişinin, insani yardıma muhtaç olduğunu belirten Guterres, ''Her üç Afgandan biri, bir sonraki yemeğinin nereden geleceğini bilmiyor.'' ifadesini kullandı. Afgan çocuklarının yarısından fazlasının gelecek yıla kadar aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kalmasının beklendiğine dikkati çeken Guterres, ''Halk, her geçen gün temel hizmetlere erişimi kaybediyor. İnsani bir felaket kapıda.'' uyarısında bulundu.

Husilerden Kızıldeniz iddiası: 'ABD'ye ait bir uçak gemisini vurduk' Husilerden Kızıldeniz iddiası: 'ABD'ye ait bir uçak gemisini vurduk' Haberi Görüntüle

GIDA, BARINMA VE TIBBİZ MALZEME

Afgan halkının şu an her zamankinden daha fazla uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Guterres, ülkedeki şiddetli kuraklık ve yaklaşan sert kış koşulları nedeniyle daha fazla gıda, barınma ve tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulacağını ifada etti.

İsrail'de art arda istifalar! Gantz Netanyahu'ya seslendi: 'Erken seçim tarihlerini belirle' İsrail'de art arda istifalar! Gantz Netanyahu'ya seslendi: 'Erken seçim tarihlerini... Haberi Görüntüle

FİNANSAL DESTEK ÇAĞRISI

Afganistan'daki tüm taraflara güvenli ve engelsiz insani erişime izin vermesi çağrısı yapan ve gelecek hafta Afganistan'daki acil insani ihtiyaçları açıklayacaklarını belirten Guterres, uluslararası topluma da Afgan halkına en karanlık günlerinde finansal destek sağlamaları çağrısında bulundu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading